Moc I Cesarzowa

Autor: Agnieszka SzczepańskaKatarzyna Gacek

Okładka wydania

Moc I Cesarzowa


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Za pomocą seriali lub też książek kryminalnych łatwo porównać działania amerykańskiej i polskiej policji. Niewątpliwie, metody rozwiązania sprawy zagranicznych służb bezpieczeństwa wydają się być bardziej profesjonalne, jednakże nasze rodzime próby odnalezienia odpowiedzi na trudne pytania mają w sobie elementy przyciągające, dzięki czemu z przyjemnością śledzimy działania polskich funkcjonariuszy. Dzieje się tak być może dlatego, iż każdy z nas pragnie zauważyć, co stanie się, jeśli nasze życie potoczy się tak, jak przedstawionych bohaterów. Czytając „Moc i cesarzową" z uwagą śledziłam pracę komisarz Sarnowicz oraz jej wiernych towarzyszy.

 

Grupa licealistów odnajduje ciało kobiety i mężczyzny, którzy byli splecieni w miłosnym uścisku. Na miejsce zbrodni zostaje wezwana komisarz Anna Sarnowicz, która zauważa, iż rok temu doszło do podobnego morderstwa. Młodzież, która znalazła zwłoki, niestety nie potrafi niczego powiedzieć na temat ofiar ani też odnośnie tej makabrycznej zbrodni. Policjanci próbują zidentyfikować ludzkie szczątki, jednakże nikt nie poznaje tejże pary. Okazuje się, iż tym ludziom podano rzadko spotykaną truciznę, która spowodowała zatrzymanie akcji życiowych. Komisarz Sarnowicz próbuje znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania, pragnąc również dotrzeć do osób, które były powiązane z zabójstwem sprzed roku. Policjantka dopuszcza do siebie również myśl, iż za tymi działaniami stoi obdarzony magicznymi zdolnościami mężczyzna, przebywający w więzieniu, lub też osoba, która wzoruje się na dawnych zbrodniach. Kobieta postanawia sięgnąć rady swojej przyjaciółki, wróżki, która wyczuwa niebezpieczeństwo. Jednak Anna Sarnowicz jest gotowa zrobić wszystko, aby uchronić niewinne osoby przed śmiercią. Zwłaszcza, że z każdym kolejnym dniem morderca pokazuje, że jego działania są bezkarne.

 

Niedawno publikowałam recenzję książki tych pisarek – „Wisielec i księżyc". Wówczas wyznałam, że miałam mieszane uczucie do tej powieści. Jednakże dzięki „Mocy i cesarzowej" całkowicie zmieniłam zdanie na temat twórczości pani Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej. Pisarki stworzyły bardzo ciekawą powieść, w której ciężko przewidzieć działania bohaterów czy też kolejne wydarzenia, które spowodują mętlik w głowie czytelnika. Pomysł na przedstawienie tego typu morderstwa i powiązanie go z człowiekiem o zdolnościach paranormalnych niewątpliwie był kapitalny i ukazał, że pomimo wszystko należy brać pod uwagę fakt, że magia może istnieć naprawdę. Bardzo podobały mi się krótkie wspomnienia, refleksje i słowa mordercy, które sprawiały, że idealnie czytelnik wczuwał się w klimat lektury. Dialogi i opisy autorek stoją na bardzo wysokim poziomie i wydają się być autentyczne. Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska stworzyły ciekawych bohaterów, którzy ambitnie podążają do własnych celów, niekiedy stawiając dobro bliźnich nad własne. Pozytywne osobowości policjantów spowodowały, że od książki bije emocjonalne ciepło, które powoduje, że ciężko oderwać się szybkiej akcji, kończącej się dopiero na ostatniej stronie. Dopiero wówczas możemy poznać tajemnicę oraz zrozumieć, jaki motyw działania miał morderca. Pomimo tego, iż w lekturze w kilku miejscach pisarki odwołują się do magii i wpływu iluzji na psychikę człowieka, cała powieść wydaje się być bardzo realna. Śmiało można powiedzieć, że autorki przemyślały każde wydarzenie, dzięki czemu „Moc i cesarzowa" wydają się być uporządkowaną lekturą, przy której nie można się nudzić.

 

„Moc i cesarzowa" posiada pewnego rodzaju klimat, który całkowicie przybliża nas do bohaterów oraz wspaniałej akcji. Niepozorne morderstwo przekształciło się w niebezpieczną walkę o życie wielu ludzi, którzy byli powiązani z tą sprawą. Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska nie pozwalają, aby czytelnik popadł w monotonię, ponieważ wyżej wskazana lektura jest przepełniona ciekawymi wydarzeniami, które sprawiają, że czytelnik z uwagą śledzi działania polskich stróżów prawa.

 

Niewątpliwie, twórczość duetu Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej jest interesująca i potrafi zainteresować potencjalnego czytelnika, który lubi kryminały o spokojnym uosobieniu, gdzie do końca nie wiadomo, kto okazał się zbrodniarzem. Tym, którzy lubią ciekawą akcję, która dzieje się w Polsce bądź też pragną zmienić swoje zdanie na temat polskich autorów, serdecznie zachęcam do przeczytania działań komisarz Anny Sarnowicz.

Samash

Katarzyna Gacek oraz Agnieszka Szczepańska są autorkami znakomitych obyczajowych kryminałów z dużą dawką humoru. Prywatnie obie panie są przyjaciółkami.. Napisały scenariusze do czterech odcinków polsatowskiego serialu „Przeznaczenie". Aktualnie pracują nad indywidualnymi projektami.

 

Powieść powstała przy współpracy z Małgorzata Trzaskomą, która jest parapsychologiem.

 

W części pierwszej powieści poznajemy komisarz Annę Saranowicz, która zostaje wezwana na miejsce tajemniczego morderstwa nad Wisłą. Pewna trójka nastolatków znalazła ciała mężczyzny i kobiety w zaroślach. Wszystko to jest bardzo podobne do pewnej zbrodni sprzed roku, której dochodzenie prowadziła komisarz Saranowicz. Gdy wróciła na komendę, analizowała sprawę z przełożonym Sławkiem.

 

Pierwsze podejrzenia padają na pewnego Jacka, który chciał zawładnąć życiem swojego przyjaciela i zabijał wszystkie osoby, które mu w tym przeszkadzały.

 

Pani komisarz często odwiedzała swoją przyjaciółkę Małgosię, która jest wróżką. Owa Małgosia wiele razy pomagała w rozwikłaniu przestępstw. Tym razem przyjaciółka mówi Annie, o czymś, co dotyczy pani komisarz, jednakże ona się tym nie przejmuje, gdyż ma wiele problemów, w pracy i w życiu osobistym.

 

Tymczasem sprawa morderstwa znad Wisły jeszcze bardziej się komplikuje. Pojawiają się nowe ciała natomiast żadnych śladów i informacji. Policja nie ma żadnego tropu. Aż w końcu zostaje porwana nastolatka, która odnajdują w piwnicy pewnego niezwykłego przestępcy, który jest obdarzony ezoterycznymi zdolnościami.

 

Anna ucieszyła się, że sprawa została rozwiązana. Jednakże jest jeden bardzo istotny szczegół: Gerard (owy przestępca) jest zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, leży nie ruszając się, nie rozmawiając, nawet nie jedząc samodzielnie. Niemożliwe jest, więc to, że on jest mordercą. Sprawa bardzo się komplikuje. Pojawiają się nowe okoliczności.

 

No i to wrażenie Anny, że ciągle ktoś ją śledzi.....

 

Powieść jest powieścią kryminalna z motywami psychologicznymi. Autorki ukazały ciekawy świat polskiej policji śledczej. W powieści ukazane jest śledztwo, w którym trudno o ślady, poszlaki. I do tego te podobieństwa do zbrodni z przeszłości. Czyżby powrócili dawni mordercy? Czy to tylko ich naśladowcy.

 

Niestety osoby odpowiedzialnie za tamte zbrodnie odbywają sobie karę. Powieść przerwana jest myślami „czegoś" bądź „kogoś". To „coś" jest bardzo dziwne. Powieść jest napisana prostym, łatwym do zrozumienia językiem.

 

Autorki zaciekawiły mnie historią, która opisały. Polubiłam Annę Saranowicz jednakże w pewnych momentach powieści irytowało mnie jej zachowanie. Podziwiam w pani komisarz determinację, odwagę oraz oddanie i poświęcenie się sprawie. Największym błędem Anny było nieposłuchanie przyjaciółki i właśnie to mnie zdenerwowało.

 

Najbardziej mnie zaskoczyło zakończenie. Jest pełne dynamiki, złych emocji i energii. Następuje tu zaskakujący zwrot akcji, przeze mnie niespodziewany.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!