Okładka wydania

Kruczobór

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kruczobór | Autor: Andrew Fusek Peters

Wybierz opinię:

Klara203

Andrew Peters urodził się w 1965 roku w rodzinie o czeskich korzeniach, gdzie wychował się w Londynie. Posiada dwójkę dzieci a jego żona jest pisarką. W wolnych chwilach fotografuje lub gra w squasha. Kocha poezję i kąpiele na dziko. Napisał wiele książek, w których znajdują się tomy poetyckie. W roku 2011 mamy okazję przeczytać jego najnowsze młodzieżowe dzieło ,,Kruczobór".

 

,,Kruczobór" posiada w sobie wiele magii i fantazji. Autor pokazuje swoim czytelnikom niesamowity świat, w którym małe rzeczy mogą być wielkie. Często dla ludzi kruki to zwykłe ptaki. Andrew Peters potrafił ukazać je w swojej książce jako wartościowe stworzenia a z młodych przyjaciół próbuje zrobić bohaterów.

 

,,Pozostań na drzewie jak słońce na niebie,
Lasu opuszczenie-wieczne potępienie"

 

Arktorious Malikum jest pomocnikiem kanalarza, który został przygarnięty przez jedną z rodzin i żyje w Arborium. W miejscowości tej drzewa spełniają wielką rolę, oprócz czyszczenia powietrza, bronią przed niebezpiecznymi istotami, oraz są domem dla mieszkańców. Chłopiec pewnego razu słyszy rozmowę na temat spisku, w której bierze udział radny Gaspa oraz Lady Fanestra, wysłanniczka Imperium Paszczy. Chłopak dowiaduje się, że planują zniszczyć las w czasie dożynek. Zostaje przyłapany na podsłuchiwani i zaczynają go gonić strażnicy. Zaprzyjaźnia się z Malikumem, który razem z nim pracował i to właśnie on pomaga mu w poinformowaniu króla. Niestety zamiast trafić do władcy trafiają do korzenników, gdzie poznają Flo. Petroń, syn Grapsa przekupuj Flinta to walki przeciwko przyjacielowi. Gdy Arkowi udaje się uciec z podziemi zostaje zraniony przez syna radnego. Kruki ujrzawszy krew porywają czternastolatka do Kruczoboru, gdzie poznaje prawdę o sobie samym i swoim zadaniu. Malikum zostaje złapany i tafia do celi wraz z przybraną siostrą bohatera. Udaje im się uciec. Ark powraca do przyjaciół i układa razem z nimi plan walki. Przed nimi stoi wielkie zadanie a czasu jest mało. Czy im się uda obronić Arborium i króla?

 

Książka bardzo mnie wciągnęła i nie nudziłam się przy niej. W książce jest wiele ciekawych momentów i zawsze coś się dzieje. W ,,Kruczoborze" można znaleźć prawdziwą przyjaźń, która połączyła istoty o różnej rasie. Nawet w jednym przypadku zakwitła miłość.

 

,,Kruczobór" pokazał mi mój marzycielski świat, który pojawiaj się w snach. Niestety nigdy nie będzie spełniony, ale książka mi o nim przypomni. Nawet okładka mi się spodobała, ponieważ bardzo przyciąga wzrok i zawiera w sobie coś niezwykłego.

Tristezza

„Nie wszystko jest takie jakie się może wydawać"

 

Andrew Peters od dziecka wspinał się na drzewa i z nimi rozmawiał. Autor przeszło 60 książek, gawędziarz i performer występujący z tubą, urodził się w 1965 r. w rodzinie o czeskich korzeniach, wychował się Londynie, mieszka w zachodniej Anglii z żoną pisarką i dwójką dzieci. Wyróżnia się niezwykle wysokim wzrostem, z zapałem fotografuje i gra w squasha, kocha poezję i kąpiele na dziko – nawet w bardzo zimnej wodzie.

 

Powieść mówi o Arku, który przy pracy, podsłuchał rozmowę radnego Graspa i wysłanniczki z Imperium Paszcz. Biedny kanalarz musi uciekać by uniknąć śmierci oraz by móc powiadomić króla o spisku, który może doprowadzić do końca Arborium. Podczas swej podróży czeka go wiele niebezpieczeństw, a chłopak nie raz będzie bliski śmierci. Ponadto Arktorius dowie się wielu ciekawych, a zarazem dziwnych rzeczy o świecie, w którym żył i jak się okazało, którego kompletnie nie znał.

 

„Dawno, dawno temu był sobie bór, do którego nocą wracały kruki. Miejsce, w którym drzewa były poskręcane, a rządziła nim mroczna królowa. Kruczobór."

 

Dendranie (lud żyjący w Arborium) znali tylko takie opowieści o tytułowym Kruczoborze. Było to dla nich miejsce niedostępne, do którego nikt się nie wybierał. Dlatego właśnie przez większą część książki nie przenosimy się do Kruczoboru, lecz dowiadujemy się wielu rzeczy o ojczyźnie dendran.

 

Arborium znajduje się wśród drzew, 1.5 kilometra nad ziemią. Nie ma tam techniki i czujemy się jakbyśmy byli w średniowieczu. Autor zwyczajnie nazywał wszystko, po prostu dodając przed nazwą słowo: gałąź, drzewo, drewno, itp., na przykład – gałęzioulice. Gdy tylko czytałam te nazwy, nie wiem dlaczego, ale od razu chciało mi się śmiać. Choć może pan Adrew poszedł na łatwiznę, to i tak zrobił to w ciekawy sposób.

 

Fabuła nie wlekła się i była ciekawa. Cały czas coś się działo. Główny bohater przez cały czas trwania akcji miał jakieś kłopoty, wszystko działo się w biegu. Jednak był także minus takiego biegu wydarzeń. Ark był tyle razy o cal od śmierci, że wydawało się to komiczne. Niekiedy w lekturze tej można zaobserwować przesadę, m. in. także wtedy.

 

Kruczobór jest mieszanką magii, przyjaźni i wyobraźni poprzeplatanej ze spiskami, intrygami i zdradą. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Ponadto jest w niej także wiele humoru, a czytelnik nie mam kiedy się nudzić.

 

W trakcie czytania zauważamy, że nic nie jest takie jakie może się nam wydawać. Z reguły znamy niecałą prawdę, półprawdy i ludzkie wymysły. Dzieje się tak ponieważ każdy zmienia zasłyszaną wcześniej historię, a na liniach czasu jest ona modyfikowana, często sprowadza się na końcu ku przesadzie. Dlatego nie powinno się oceniać kogoś czy czegoś, czego się nie zna.

 

Adrew Peters stworzył niesamowity świat fantasy. Pisze on ze wszelkimi szczegółami i ukazuje swą pomysłowość, którą odkrywamy zaczytując się w jego powieści. Ma on świetne pióro, dzięki czemu przeżywamy ekscytujące przygody wraz z zadziwiającymi bohaterami tej pozycji.

 

Pierwsza część nowej trylogii fantasy zapowiedziała niesamowite emocje, które towarzyszyły i miejmy nadzieję będą także towarzyszyć w kolejnych częściach. Kruczobór jest niesamowitą lekturą, która wciągnie każdego fana fantastyki, szczególnie tych którzy mają już dość oklepanego tematu wampirów i wilkołaków. Polecam ją zarówno osobom młodszym jak i starszym, gdyż utwór ten powinien trafić do każdego zagorzałego czytelnika.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial