Okładka wydania

Kompendium Wiedzy Smokologicznej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Ernest Drake
 • Tytuł Oryginału: Drake's Comprehensive Compendium Of Dragonology
 • Gatunek: SłownikiHistoria
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Patrycja Zarawska
 • Liczba Stron: 182
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 240 x 270 mm
 • ISBN: 9788371677915
 • Wydawca: Debit
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Bielsko-Biała
 • Ocena:

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kompendium Wiedzy Smokologicznej | Autor: Ernest Drake

Wybierz opinię:

Natula

„Kompendium wiedzy smokologicznej" to pełny zasób wiedzy dotyczący smoków. Ernest Drake to wybitny smokolog epoki wiktoriańskiej, autor wielu prac z tej dziedziny nauki. Jak podaje wydawca, niniejsze opracowanie po raz pierwszy ukazało się w 1912 roku, w bardzo ograniczonym nakładzie. Obecnie dołożono wszelkich starań aby jak najdokładniej odwzorować oryginalną książkę. Na ile się to udało?, trudno powiedzieć... nie miałam przyjemności czytać pierwowzoru publikacji, ale współczesne wydanie nie ma sobie nic do zarzucenia. Lekko postarzany papier, doskonałe i dokładne ilustracje, wyczerpująca wiedza o smokach, a także możliwość zobaczenie smoka w technologii 3D sprawia, że ta pozycja jest idealną lektura dla wszystkich miłośników tych pięknych, dostojnych zwierząt.

 

Na początku dr Drake przedstawia drzewo rodowe smoków i rozmieszczenie gatunków na świecie, warto zauważyć, że teren Europy umiłował sobie niezwykły smok europejski, który do tej pory zajmuje eksponowane miejsce w folklorze wielu kultur. Przewodnik po gatunkach oczywiście nie ogranicza się tylko do tego jednego okazu, czytelnik ma możliwość poznać dokładną charakterystykę kilkunastu smoków, w tym ich wymiary, umaszczenie, odgłosy, rodzaj odżywiania, siedlisko, kryjówki, sposób ataku i różnego rodzaju ciekawostki jak np. umiłowanie smoków do błyskotek, tym samym często smoki gromadzą skarby, ale co niektóre osobniki wolą kolekcjonować szklane butelki lub... okulary.

 

Z racji tego, że natura bywa przewrotna, to każdy szanujący się smokolog, musi wiedzieć, że istnieją zwierzęta które wyglądem przypominają smoki, ale nie należą do smoków jak choćby Feniks, Waran z Komodo czy Wąż morski.

 

W drugiej części księgi zostaje przedstawiona budowa szkieletu, w tym struktura skrzydeł i piór. Autor nie zapomina o smoczych zmysłach, polowaniu, obronie oraz o lataniu i smoczej aerodynamice. Poznamy również sposób rozmnażania, rodzaje jaj (niektóre z jaj to bajeczne okazy, z pełną gamą wzorków i kolorów), nauczymy się identyfikować smocze maleństwa oraz potowarzyszymy smokowi w jego drodze życia; od wczesnego dzieciństwa do później starości.

 

„Kompendium wiedzy smokologicznej" to księga, która mnie zachwyciła bo oprócz skondensowanej wiedzy dotyczącej życia smoków zawiera informacje o Tajnym I Starożytnym Towarzystwie Smokologów, jak również takie rarytasy jak: zabawki dla smoków czy smoczy język, radzę zapamiętać jak się mówi „Proszę nie zjedz mnie – Splau nargh gobble en" lub „Dzień dobry – Aargh umm". Smoki przywiązują wielką wagę do etykiety, więc opanowanie kilku podstawowych zwrotów wydaje się być koniecznością. Nawet kiedy jest się kolacją dla groźnego smoka, warto zachować klasę do samego końca.

 

Wybitnie przypadła mi do gustu V część, która uczy diagnozowania i leczenia smoczych dolegliwości oraz gotowania wzmacniających potraw dla chorego smoka. Przepisy jak to przepisy, zawierają składniki, od starych butów po tłuste koala. Niestety niektóre produkty nie są łatwo dostępne, zaś samo przygotowanie sycącej zupy czy zapiekanki wydaje się makabrycznym rytuałem. Na szczęście kilka stron później zapominamy o „ostrej kuchni" i uczymy się rysować smoki oraz gimnastykujemy umysł rozwiązując zagadki.

 

Z przykrością stwierdzam, że jednej rzeczy nie udało mi się sprawdzić. Dzięki zaawansowanej technologii, można zbudzić europejskiego smoka, wystarczy mieć tylko dostęp do internetu, kamerkę i ... dobry sprzędę komputerowy, który powoła smoka do życia. Niestety mój wysłużony komputerek nie podołał temu zadaniu, słabiutka pamięć i kiepska karta graficzna uniemożliwiła mi poznanie tego zniewalającego efektu 3D. Jednak wierzę, że trójwymiarowy obraz robi wrażenie i jest clou tego kompendium.

 

Szczerze polecam tę księgę, każdemu miłośnikowi smoków. Co prawda obecnie nie odnaleziono żadnych współcześnie żyjących smoków, a tym samym zweryfikowanie wiedzy na ich temat jest praktycznie niemożliwie, to jednak owe kompendium wyczerpująco przedstawia życie smoków i jest niesamowitą ciekawostką.

Isadora

"Kompendium wiedzy smokologicznej" to wyjątkowo pomysłowa, oryginalna i interesująca propozycja dla młodych czytelników, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat tych fantastycznych stworzeń.

 

Księga stylizowana jest na naukową publikację fikcyjnego smokologa epoki wiktoriańskiej, niejakiego Ernesta Drake'a, który adresuje ją do młodych smokologów lub też po prostu czytelników zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy na temat tych stworów.

 

Trzeba przyznać, że staranna, dopracowana w najmniejszych szczegółach szata graficzna: okładka przywodząca na myśl dawny manuskrypt, postarzany papier dobrej jakości, ozdobniki stron, bogate w detale szkice i ilustracje potęgują naszą iluzję i pozwalają poczuć tajemniczy, odrobinę mroczny klimat nieodparcie kojarzący się z epoką wiktoriańską.

 

Złudzenie autentyczności księgi Ernesta Drake'a wzmagają wyczerpujące, rzetelne informacje dotyczące smoków oraz wszelkich aspektów ich życia, spisane przez samego autora, a będące efektem długich lat naukowych badań nad zwyczajami tych stworzeń.

 

Fakty z życia smoków zostały starannie uporządkowane w tematyczne rozdziały. Część pierwsza to przewodnik po gatunkach współcześnie żyjących i wymarłych smoków. Nie brak w nim zarówno mapek z zasięgiem występowania poszczególnych gatunków, jak i dokładnie rozrysowanego ich drzewa rodowego. Znajdziemy tu również drobiazgowe informacje dotyczące środowiska życia smoków, ich wielkości, kształtów ciała oraz innych parametrów ich budowy, jak też preferencje pokarmowe i sposoby ataku. Obszerne opisy wzbogacają ilustracje z wizerunkami przedstawicieli poszczególnych gatunków, wyjątkowo realistyczne i bogate w szczegóły.

 

Część druga dotyczy szeroko pojmowanej biologii smoków, a więc zawiera informacje na temat ich budowy, charakterystycznych zachowań oraz cyklu rozwojowego. W części trzeciej poznamy smocze siedliska, kryjówki oraz zwyczaje. Kolejny rozdział opisuje relacje łączące ludzi ze smokami, sposoby komunikowania się, a także metody tropienia oraz przydatny w tym sprzęt. Mnóstwo tu także dodatkowych instrukcji dotyczących na przykład opieki nad młodymi, latania na smoku czy obłaskawiania go. Interesującym dodatkiem są porady, jak prowadzić dziennik smokologa lub też narysować własnego smoka.
Prawdziwą gratką jest możliwość zobaczenia smoka w technologii 3D, czyli atrakcja, której żaden młody czytelnik nie będzie mógł się oprzeć.

 

"Kompendium wiedzy smokologicznej" pozytywnie mnie zaskoczyło - i zauroczyło. Nie tylko wyjątkowym, przepięknym wydaniem, które w pełni zaspokaja potrzebę doznań estetycznych, ale także intrygującym i oryginalnym pomysłem stylizacji na zaginione dzieło poważnego naukowca sprzed ponad stu lat.

 

Wszechstronność i różnorodność zamieszczonych w tej książce wiadomości, ciekawostek, anegdot, ilustracji, mapek i tabelek w pełni zaspokajają ciekawość i wyczerpują temat. To rzeczywiście kompendium wiedzy pełną gębą, zbiór wszelkich możliwych informacji o smokach zgromadzony i zamknięty w niezwykle atrakcyjnej oprawie.

 

Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek miłośnik tematyki mógł przejść obok tej publikacji obojętnie. Księga z powodzeniem może pełnić rolę ozdoby niejednej biblioteczki, a także przyczynić się do rozbudzenia zainteresowania tymi fantastycznymi stworzeniami. Gorąco polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial