Córki Księżyca Tom 2 Nocny Cień. Tajemny Zwój

Autor: Lynne Ewing

Okładka wydania

Córki Księżyca Tom 2 Nocny Cień. Tajemny Zwój


Dodatkowe informacje

 • Autor: Lynne Ewing
 • Tytuł Oryginału: Night Shade. The Secret Scroll
 • Seria: Córki Księżyca (Tom 2) / Daughters Of The Moon #3 & #4
 • Gatunek: Fantasy & SFPowieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Błażej Kubacki
 • Liczba Stron: 450
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-7686-078-7
 • Wydawca: Jaguar
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5.5/6

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Tristezza

„Cuando te caíste del cielo..."*

 

Lynne Ewing jest Amerykańską pisarką. „Nocny Cień" i „Tajemny zwój" są kontynuacjami nowego cyklu, który będzie liczył trzynaście tomów: "Córki Księżyca", jej autorstwa.

 

Dziewczyny stoją przed kolejnymi zagadkami, które muszą rozwiązać i niebezpieczeństwami, którym muszą stawić czoło.

 

Jimena jest jedną z najtwardszych dziewczyn, a jej imię nadal budzi lęk, jednak i jej spokój może zostać zaburzony. Gdy widzi swego ukochanego, który zginął w wojnie gangów, nie wie co o tym myśleć, jednak przede wszystkim cieszy się, że go odzyskała. Bogini odkrywa po jakimś czasie, że Veto zawarł pakt z największym złem, jakie istnieje, a to może kosztować ją życie.

 

Catty od zawsze chciała dowiedzieć się kim była jej prawdziwa matka, która, gdy dziewczynka miała sześć lat, porzuciła córkę na poboczu pustyni. Jako że jest ona jedną z Córek Księżyca ma ona moc, która objawia się zdolnością cofania się w czasie. Lecz bogini nie podejrzewa, że prawda, którą tak chciała poznać jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

 

Jimena, Catty, Serena i Vanessa nie są zwyczajnymi nastolatkami, są boginiami, Córkami Księżyca. Każda z nich ma dar, który ma pomóc im w walce z Artroxem. Jimena potrafi przewidywać przyszłość, lecz jej wizji nie da się zmienić, a z reguły widzi jakieś tragedie i katastrofy; Serena potrafi czytać w myślach; Vanessa zmienia swoją strukturę molekularną, dzięki czemu potrafi stać się niewidzialna; zaś Catty podróżuje w czasie. Dziewczyny razem mają wielką moc, lecz bez którejkolwiek ta moc słabnie. Właśnie do tego dąży Artrox, zło w czystej postaci, chce pokonać Córki Księżyca i wprowadzić wszechogarniające zło na świecie.

 

W książce przez cały czas coś się dzieje. Wyczuwamy napięcie bohaterów. Fabuła powieści jest wciągająca i choć niekiedy przewidywalna, czytelnik nie raz zostaje zaskoczony. Nie mogłam oderwać się od niej, przeżywając kolejne zdarzenia wraz z głównymi bohaterkami.

 

W tej części jest pełno tajemnic, kłamstw i intryg. Nie wychodzi to na dobre naszym postaciom. Tajemnice w końcu wychodzą na jaw, tak jak i kłamstwa, a skutek z reguły jest opłakany. Zaś intrygi, cóż, przynajmniej jedna ze stron musi ucierpieć, lecz na początku nie wiadomo która. Na szczęście nie jest to jedyne z czym można się spotkać podczas czytania, obok tych nieczystych wartości możemy ujrzeć oddanie i poświęcenie, przyjaźń i miłość, które mogą uratować z każdej sytuacji.

 

Mściciele byli jednym z rodzajów Wyznawców. Nosili oni „maski", a dokładniej przybierali oni inny wygląd niż ich rzeczywisty. Od razu skojarzyło mi się to z ludźmi, którzy udają osoby, którymi nie są. Podtrzymują oni fałszywy obraz, lecz po czasie może stać się to męczące. I tak też było z Mścicielami, gdy utrzymywali fikcyjny obraz męczyli się i zużywali dużo swej mocy. Jak dla mnie to nie jest przypadek, gdyż dostrzega się zbytnie podobieństwo.

 

„Nie ma sytuacji bez wyjścia – oświadczyła kobieta z naciskiem. – Tylko czasami nie dostrzegamy alternatywy"

 

Zauważyłam, że autorka często umieszcza takie myśli w swej książce, także o tym, że nie powinno tracić się nadziei. Córki Księżyca, w jak złej nie znajdowałyby się sytuacji, nie tracą nadziei i szukają wyjścia, nie poddają się. Za taką postawę można podziwiać, gdyż nie wszyscy potrafią ją osiągnąć. W końcu jak często się poddajemy lub nie przystępujemy do działania, ponieważ „i tak się nie uda". Ta książka powinna dać do myślenia takim osobom.

 

Lynne Ewing ma świetnie rozwinięty warsztat pisarski, który nie sprawia żadnych problemów w trakcie czytania. Wciąga ona czytelnika do stworzonego przez siebie świata i zaciekawia kolejno rozgrywającymi się zdarzeniami.

 

Druga księga Córek Księżyca dorównuje pierwszej bez problemów, nawet słaniam się ku temu, że jest trochę lepsza. Zdawać by się mogło, że jest to pozycja tylko dla nastolatek, jednak to mylne wrażenie. Przeczytać i miło spędzić z nią czas może każdy. Szczególnie podoba mi się spotykany w tej książce brak idealizmu i ukazanie zwykłych codziennych zachować, przez co łatwiej wyobrazić sobie panującą tam sytuację i ją zaakceptować. Polecam ją wszystkim czytelnikom, a w szczególności osobom, które gustują w tego typu lekturach.

 

* (z hiszp.) Kiedy zstąpiłaś z nieba...

Sihhinne

,,Pradawnej magii w wielkim mieście ciąg dalszy! Cztery dziewczyny, cztery charaktery – jedno przeznaczenie. Vanessa, Catty, Serena i Jimena mają w sobie moc. Moc, dzięki której mogą walczyć z Atroxem, istotą, która pożera ludzką nadzieję. Ale młode boginie są również zwykłymi dziewczynami i czasem to prozaiczna rzeczywistość przysparza im więcej problemów, niż przeznaczenie...

 

Nocny cień
Jimena zawsze była jedną z najtwardszych dziewczyn w całych Stanach. Choć nie należy już do żadnego z gangów, jej imię nadal budzi lęk. Tylko jedna osoba była w stanie zburzyć spokój Jimeny – Veto, jej ukochany, który zginął w walce z wrogim gangiem... A może wcale nie? Gdy Veto nagle powraca, Jimena odkrywa, że chłopak zawarł pakt z diabłem – pakt, który może kosztować oboje z nich może kosztować życie.

 

Tajemny zwój
Catty zawsze marzyła o tym, by poznać swoją prawdziwą matkę – tę, która porzuciła ją na poboczu pustynnej drogi. Na szczęście dziewczyna ma moc i może cofnąć się w czasie, by poznać prawdę o swoim pochodzeniu... A prawda ta okazuje się bardziej skomplikowana i niepokojąca niż Catty mogłaby przypuszczać."

 

Do książki podchodziłam dość sceptycznie- pomimo, że niektóre recenzje były zachęcające, mnie do niej nie ciągnęło. Nieciekawa tematyka, a na dodatek dwa tomy zepchnięte w jedno. Cóż, to już zwiastowało, że wszystkie wydarzenia będą następować po sobie zbyt szybko, albo w powieści będzie się działo bardzo mało.

 

,,Córki Księżyca II" w porównaniu do innych powieści tego typu wypadaj bardzo słabo. Głównym tego powodem jest schematyczność-grupka dziewczyn tocząca walkę ze złem. Spotkałam się z tym wiele razy i już zaczęło mnie to irytować. Oczekiwałam, że może charaktery bohaterów zrekompensują ten brak oryginalności, ale nic z tego. Protagoniści, a raczej protagonistki są nudne i nijakie, nie znajdziemy w nich nic interesującego. Po prostu giną w tłumie innych bohaterów.

 

W książce brakowało mi porządnych opisów miejsc, bohaterów i sytuacji. Dwa-trzy zdanka nie wystarczą, by czytelnik mógł w głowie odtwarzać akcję. To jest na dobrą sprawę nie do wykonania. Autorka ograniczyła się do opisania strojów, które teoretycznie miały powalać oryginalnością, ale wcale tak nie było.

 

Z dwóch części zamieszczonych w tym tomie bardziej podobała mi się opowieść o Jimenie.. Chyba jednak to, że była należała kiedyś do gangu tak na mnie podziałało. Natomiast część o Catty była słaba i bardzo nużąca. Dlatego książki nie polecam, bo, po prostu nie warto się w nią zagłębiać.

 

Dobrze, czytałam coś gorszego (,,Skrzydła Laurel"), ale twór Lynne Ewing jest daleko w tyle. Nie dorównuje innym paranormalom. Może, gdyby autorka trochę się przyłożyła do pisania książka znalazła by się wyżej w moim rankingu, ale na razie na to szans nie ma. Następnych części nie przeczytam. Nie odczuwam takiej potrzeby. Stawiam 2/6, ponieważ książka mi nie podchodzi, i już.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!