Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nasze Rozstania

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nasze Rozstania | Autor: David Foenkinos

Wybierz opinię:

Miiincik

"Mam wrażenie, że śmierć bez przerwy śledzi mnie swoim spojrzeniem.
Każdy mój gest jest analizowany przez siłę wyższą, która decyduje o mojej przyszłości jako rozkładających się zwłok."

 

Tymi słowami rozpoczyna się najnowsza powieść Foenkinos'a- autora "Delikatności", która wywołała furorę zarówno na zagranicznym jak i polskim rynku czytelniczym. "Nasze rozstania" to moje pierwsze spotkanie z francuskim pisarzem. Czy udane? O tym za chwilę.
Fritz to mężczyzna, którego jedyną słabością są kobiety. A, dokładniej jedna! Alice to miłość jego nędznego życia. Dziewczyna również kocha mężczyznę, ale... Właśnie! Zawsze jest jakieś 'ale'. Tym razem chodzi o nieszczęście... Bo, chyba nie można nazwać inaczej zbiegu okoliczności, tudzież głupoty, który zawsze sprawia, że para zakochanych zostaje skłócona i się rozstaje. A, później znowu są razem i znowu rozstanie... I tak jest cały czas! Przez całe życie, które miało być piękne i wspaniałe, a było... No właśnie jakie? Jesteś ciekaw, drogi Czytelniku? Sięgnij po książkę!

 

"- Widzę, że jesteś szczęśliwy.
- Dlaczego tak mówisz?
- Bo jesteś moim przyjacielem i to widzę. Widzę po tym, jak czytasz menu."

 

Po wielkim sukcesie "Delikatności" spodziewałam się ponadprzeciętnej książki. Takowej nie otrzymałam, natomiast czytałam lekką opowiastkę, przy której miło spędziłam czas.
Przyznam szczerze, że nie mogę się wykazać wiedzą o powieściach obyczajowych. Sięgam po nie stosunkowo rzadko tylko po to, żeby zrobić przerwę w czytaniu fantastyki, czyli paranormali i wszystkich innych dystopii. Oczywiście mam 'fazy' na romansidła i wtedy od takiej ckliwej powiastki po prostu nie można mnie oderwać! Zdarza się to, jednak rzadko, choć muszę przyznać, że ostatnimi czasy coraz częściej.
I muszę to napisać. Na tle innych obyczajówek i romansideł "Nasze rozstania" wypadają nieziemsko dobrze! Książka akcji nie ma, jednakże posiada wspaniałych bohaterów i nader wyjątkową treść, która dostarczy nam masę sprzecznych uczuć.

 

Największym plusem są bohaterowie. I tutaj sprawa nietypowa, bo historię poznajemy z punktu widzenia Fritz'a! Jest to postać oryginalna, impulsywna, a zarazem pełna romantyzmu. I taka też jest powieść! Nieprzewidywalna, pełna sprzecznych emocji, a nader wszystko wyjątkowego uczucia. Już dawno nie czytałam książki o tak wybuchowej zawartości. Wracając, jednak do bohaterów. Foenkinos tworzy wspaniałe osobowości, które są mieszanką dobra i zła. Moją ulubienicą byłą Alice- oczywiście miała wady- jak każdy człowiek na świecie i jak każda persona w tej powieści- jednakże była mądra, zabawna, pełna energii i miała w sobie to 'coś'.
David Foenkinos to jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy.Uwaga: ciekawostka! Chciał być muzykiem, a został pisarzem, ponieważ nie udało mu się skompletować zespołu muzycznego. Czyż Pan David nie podjął dobrego wyboru? Francuz wspaniale zdecydował, bo teraz książki jego autorstwa są rozchwytywane na całym świcie, a na ich podstawie powstają filmy.
Sam autor mówi, że darzy wielką miłością Polskę oraz cały polski naród! Ja to rozumiem, ale Panie Davidzie! Czy to nie przesada wspominać o Polsce na co drugiej stronie?! Uwierzcie mi! Jeszcze nigdy nie czytałam zagranicznej powieści, w której tyle mówiono o Polakach! Byłam tym pozytywnie zaskoczona, jednakże na dłuższą metę ciągłe czytanie o moim narodzie mnie zmęczyło.
Reasumując, "Nasze rozstania" to interesująca powieść. Na pewno jest warta uwagi, jednakże polecam ją głownie fanom książek obyczajowych. Ja spędziłam z nią miło czas i na pewno będę mieć na uwadze twórczość pisarza zakochanego w Polsce!

 

"Szczęścia nie zamyka się w czymś, przeżywa się je w nieograniczonej przestrzeni."

Scathach

Wielkie nadzieje wiązałam z tą książką, a spotkało mnie jedynie rozczarowanie. Zachęcona pozytywnym odbiorem Delikatności, zdecydowałam się rozpocząć przygodę z pisarzem od jego drugiej z kolei wydanej w Polsce powieści. Niestety, popełniłam błąd.
David Foenkinos, to twórca francuski, paryżanin, nauczyciel gry na gitarze. „Chwali się" tym, że do szesnastego roku życia nie przeczytał żadnej książki, a pisarzem został dlatego, że nie udało mu się skompletować zespołu muzycznego. Wiele w jego wypowiedziach przekory i przewrotności, bowiem jego dorobek literacki, w którym na pierwszy plan wysuwa się wielka erudycja, niejako zaprzecza jego wyznaniom. Foenkinos ma na swoim koncie jedenaście książek, w Polsce wydano jednak dopiero dwie. Autor nad Wisłą dopiero raczkuje, ale jego publikacje w zawrotnym tempie docierają do rzeszy czytelników.
Odpowiedzialność za falę popularności w Polsce częściowo ponosi kampania marketingowa związana z filmem Delikatność, który powstał na kanwie książki pod tym samym tytułem, z Audrey Tatou w roli głównej. Scenarzystą tej produkcji jest zresztą sam autor.
Fakt, że Foenkinos był do tej pory w Polsce nieznany dziwi. Zdumiewa, bo pisarz nie ukrywa swojego wielkiego przywiązania do Polaków i ich kraju, a mimo to od czasu jego debiutu w 2002 roku musiało minąć sporo czasu, by został u nas wydany.

 

Przedmiotem opisu Naszych rozstań jest relacja między Fritzem a Alice – dwójką zakochanych w sobie ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, ale jak się okazuje: ze sobą jest im równie ciężko.
Rytm ich życia wyznaczają kolejne rozstania i powroty, wiążące się z cierpieniem i kolejnym stawianiem sobie pytań fundamentalnych. Fritz i Alice to dwie zupełnie różne osobowości, o innych priorytetach, planach i marzeniach. To dwa światy, których nie sposób ze sobą połączyć.
Choć wielu twierdzi, że przeciwieństwa są tym, co przyciąga nas do drugiego człowieka, twierdzenie to nabiera innego wymiaru, gdy okazuje się, że oprócz tych antynomii, nie ma absolutnie żadnej rzeczy, która upodabniałaby nas do ukochanej osoby i mogła nas z nią łączyć – chociażby w najsubtelniejszy z możliwych sposobów.
Bohaterowie, to osoby, które nie powinny zwrócić na siebie najmniejszej uwagi: zadziwia nawet fakt, że udało im się spotkać, a także pójść o krok dalej – próbować stworzyć stały związek.
Foenkinos w swojej książce w dość specyficzny, ironiczny sposób przedstawia losy tej nietuzinkowej pary. Nie szczędzi uszczypliwości, nie stara się ukryć ich wyrachowania, obnażyć wady czy wysunąć na plan pierwszy rządzącej nimi namiętności, która po dłuższych chwilach wyciszenia, raz po raz wybucha z nową siłą.
Czym są Nasze rozstania? Opowieścią o miłości czy jej braku? O próbach stworzenia związku tam, gdzie nie ma na niego szans czy historią ludzi postawionych w sytuacji tragicznej? Na te pytania, drogi Czytelniku, odpowiedzi musisz odnaleźć sam. Pewno jest, że nie jest to cukierkowa powieść o rodzącym się i dojrzewającym uczuciu – to raczej scena dramatu, w którym przeplatają się chwile szczęścia i gorzkiej samotności.

 

Wydawać by się mogło, że to materiał na doskonałą powieść. Tak naprawdę jednak, książka ta niczym nie wyróżnia się z tłumu. Jest raczej przeciętnie skonstruowaną i opowiedzianą z perspektywy mężczyzny historią związku, który nie miał prawa przetrwać. Ponadto jest wyrażeniem pozytywnego stosunku do Polaków, o których mowa w tej książce niezwykle często. Co było dla mnie sporym plusem książki, to znaczna ilość cytatów o charakterze sentencjonalnym: do wynotowania, powieszenia na ścianie, obrania za motto.
Foenkinos zgrabnie operuje słowem, dzięki czemu jego powieść nabiera lekkości i wielu walorów językowych.
Jest to lektura kipiąca emocjami bohaterów, która jednak nie sprostała przelaniu tych emocji na czytelnika.
Szkoda.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial