Okładka wydania

Piękna ZŁAlicja

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Piękna ZŁAlicja | Autor: Rebecca James

Wybierz opinię:

Varia

Katherine po przeżyciu wielkiej tragedii postanawia zacząć wszystko od początku. Przeprowadza się do ciotki, zmienia szkołę, a nawet nazwisko. Staje się cicha i zamknięta w sobie. W końcu poznaję Alicję. Przebojową dziewczynę z którą powoli zaczyna łączyć ją przyjaźń. Jednak czy aby na pewno? Alicja jest egoistyczną osobą, którą nie zawaha się przed niczym. Co tym razem jest jej celem?

 

Książka wywołuje w czytelniku burzę emocji. Od ciekawości, smutku po złości i nienawiść. Na jej kartach zmierzamy się z bolesnymi wydarzeniami bohaterów do tego stopnia, że przeżywamy wszystko niemalże osobiście. Jest tu dużo o stracie, poczuciu winy, ale całość przybiera raczej formę sensacyjnego filmu na skutek czego coraz szybciej przewracamy kolejne strony.

 

Jej kompozycja, łączy ze sobą trzy wymiary czasu: czas, gdy Katie była z siostrą, ten spędzany z Alicją oraz kiedy przebywa ze swoją córką. Są one ze sobą tak skomponowane, że czytelnik bez trudu odnajduje się w tym schemacie i nie ma mowy o jakimś chaosie czy zgubieniu.

 

Nasza ciekawość jest stale podsycana poprzez wspomniane lawirowanie między czasem wydarzeń, oraz to, że praktycznie do samego końca nie wiemy co właściwie się stało. Rebecca James non stop częstuje nas fragmentami różnych zdarzeń, które dopiero w przedostatniej scenie układają się w logiczna całość.

 

Musze też przyznać, że już dawno czarny charakter nie wzbudził we mnie takiej niechęci. Alicja jest postacią, która potrafi zapanować nad ludzkimi umysłami i tym co robią. Jej bezduszność i wyrachowanie sprawiały, że momentami miałam ochotę zdzielić ją po twarzy. Z długiej strony ciągle się dziwiłam jak Katherie może być aż tak ślepa i znosić to zachowanie, a nawet tłumaczyć sobie, że to jej wina.

 

Przyznam się, że czytając o tym jaką sensacją wydawniczą okazała się ta książka nie zaufałam tej opinii i nie nastawiałam się na zbyt wiele. Mile się jednak zaskoczyłam. Nie jest to głęboka literatura, zmieniające ludzkie życia, ale kawałek naprawdę dobrze napisanej powieści.

 

Nie wiem do jakiego gatunku zaklasyfikować tę książkę. Oddziałuje ona na nas na tak wielu płaszczyznach, że zamykanie jej w jakieś szufladzie wydaje mi się mijać się z celem.

 

Zresztą przeczytajcie i oceńcie sami. Według mnie naprawdę warto.

Klara203

,,Piękna ZŁAlicja" jest pierwszym dziełem Rebeccki James, której prawa zakupiło, aż 38 krajów. Pisarka w swoim dziele ukazuje nam niebezpieczną przyjaźń. Wydaje się, że każdy chce być przez kogoś rozumiany i wspierany, ale nie wszystkie osoby do tego się nadają. To właśnie spotkało główną bohaterkę.

 

Na okładce książki znajduje się twarz tytułowej Alicji. Gdy się tak patrzy na nią, nie wydaje się taka straszna. Niektórzy by nawet powiedzieli, że jest pewnie miłą i kochaną dziewczyną, ale tu się akurat mylą. Pomimo, że jest piękną nastolatką, to jej serce to zimny kamień.
,,Nie poszłam na pogrzeb Alicji.
Byłam wtedy w ciąży, oszalała i wściekła z rozpaczy. Ale to nie po Alicji rozpaczałam. Nie, wtedy już nienawidziłam Alicji i cieszyłam się, że umarła. To Alicja zniszczyła mi życie, odebrała najlepsze, co kiedykolwiek miałam, i roztrzaskała na milion kawałków. Nie płakałam po Alicji, ale przez nią."

 

Tak właśnie zaczyna się historia dwudziestotrzyletniej Katherine, która opisuje swoją przeszłość i życie teraźniejsze.

 

Bohaterka mając siedemnaście lat zawsze trzymała się na uboczu, ale została zauważona przez Alicję. Nowa znajoma otwiera nowy świat przed nastolatką, za którym tęskniła. Poznaje nawet Robbiego, który jest na zabój zakochany w Alicji. Niestety ona nie chce zaakceptować i woli przyjaźń. Katherine jest zadowolona z nowej przyjaźni i lubi spędzać czas z Robbiem i Alicją. Nowa przyjaciółka bohaterki nawet sprawia, że jej rodzice zaczynają normalnie funkcjonować. Godzą się ze śmiercią najmłodszej córki Rachel. Katherine na swojej drodze poznaje Micka, w którym się zakochuje. Nastolatka coraz bardziej oddala się od Alicji, która spędza czas z nowym chłopakiem. Pewnego razu na urodzinach Robbiego, ojciec jego przedstawia mu swoją nową dziewczynę Rachel, okazuje się nią być Alicja. Solenizant postanawia wyjechać a Katherine nie chce już utrzymywać przyjaźni z taką dziewczyną. Niestety Alicja nie daje jej spokoju i zaczyna ją gnębić. Okazuje się, że bohaterka jest w ciąży.

 

Po czterech latach Katherine musi sama sobie radzić z małą córką Sarą. Uczy ją jak żyć, by nie popełniła błędów. W czasie wolnego czasu młoda mama postanawia wyjechać dzieckiem w góry. Pokazuje małej śnieg i uczy jeździć na sankach. Spotyka również swojego przyjaciela Robbiego, który pracuje jako instruktor. Zaprasza go do domu, gdzie mile spędzają czas. Sarę pewnego razu zabiera siostra Micka, która chce z nią spędzić czas. Katherine stoi przed trudnym zadaniem, ponieważ z nią chce się umówić Robbie, a bohaterka boi się angażować. Czas szybko leci a bohaterka musi zdecydować.

 

,,Piękna ZŁAlicja" uczy nas byśmy uważali z kim zawieramy przyjaźnie, bo czasem niektórzy nie robią tego bezinteresownie. I czasem mogą zdobyć nasze zaufanie a przez to wiele też informacji. Te wiadome pomogą wtedy do zranienia i gnębienia. Tak jak Alicja, która przypominała przeszłość Katherine i tym samym nóż wbijała w plecy. Bo nie jest łatwo się pogodzić ze śmiercią bliskiej osoby, gdy jest się obwinianym.

 

Nigdy bym nie pomyślała, że do tego będzie zdolna. Miała jeden cel, który chciała spędzić. Poza tym była bardzo sprytna i cwana. A jej uroda co niektórych przyćmiewała. Mogła mieć wszystko a chciała co innego. Gdyby wybrała inaczej może by żyła szczęśliwa z Robbie a tak to odeszła samotna.

 

Książkę polecam wszystkim tym, którzy szukają życia codziennego w książkach. Dla tych wszystkich, którzy nie znają za bardzo swoich nowych przyjaciół i dla tych którzy szukają czegoś nowego. Ta historia na pewno wam przypadnie do gustu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial