Krwawa Blizna

Autor: Val McDermid

Okładka wydania

Krwawa Blizna


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

"Krwawa blizna" Val McDermid jest drugą - po "Syrenim śpiewie" - częścią kryminalno - sensacyjnej serii, której bohaterami są psycholog śledczy, a zarazem policyjny profiler Tony Hill oraz inspektor Carol Jordan.

 

Drogi starych przyjaciół ponownie się przecinają: Carol awansuje i zostaje przeniesiona do dochodzeniówki w Seaford, gzie wpada na trop seryjnego podpalacza; zgodnie z sugestią szefa zwraca się o pomoc do Tony'ego Hilla, który w tym czasie zajmuje się tworzeniem policyjnego zespołu profilerskiego oraz szkoleniem młodych, starannie wyselekcjonowanych adeptów w zakresie tworzenia portretów psychologicznych sprawców przestępstw.

 

Z zespołu szczególnie wyróżnia się młoda, błyskotliwa i ambitna funkcjonariuszka Shaz Bowman, której podczas zwykłych ćwiczeń udaje się powiązać ze sobą siedem spraw zaginięć nastolatek i wytypować ich mordercę. Jej zdaniem jest nim uwielbiany przez tłumy celebryta Jacko Vance - telewizyjny gwiazdor, były sportowiec i znany filantrop. Niestety, reszta grupa pozostaje sceptyczna wobec rewelacji Shaz - do momentu, kiedy muszą stanąć twarzą w twarz z makabryczną rzeczywistością: Bowman zostaje bestialsko zamordowana, znika również kolejna nastolatka - w niepokojąco podobnych do poprzednich zaginięć okolicznościach.

 

Nowo powstały zespół profilerski na czele z Tonym Hillem oraz wspierającą go Carol Jordan pragnie za wszelką cenę pomścić śmierć koleżanki oraz dopaść psychopatę, zanim będzie za późno.

 

Czy Shaz Bowman mogła mieć rację? Czy rzeczywiście powszechnie kochany i podziwiany celebryta jest seryjnym mordercą? I w jaki sposób dowieść winy kogoś, kto ma idealny kamuflaż i charakteryzuje się nieprzeciętną inteligencją?

 

"Krwawa blizna" okazała się jednym z najlepszych kryminałów, jakie miałam okazję czytać, a przy tym jednym z bardziej oryginalnych i zaskakujących.

 

Lektura ta uświadomiła mi, jak często nadużywamy określeń typu "niebanalna fabuła" czy "niespodziewane zwroty akcji" w przypadku powieści tego gatunku - tym razem mam pewność, że doskonale oddają naturę powieści McDermid; do tej pory nie zetknęłam się z tak zadziwiającą kompozycją i równie przewrotną intrygą, choć myślałam, że jeśli chodzi o kryminały, to już nic nie będzie w stanie mnie zadziwić.

 

"Krwawa blizna" to intrygujący, wielowątkowy thriller wyróżniający się oryginalnie skonstruowaną fabułą: morderca jest czytelnikowi znany od samego początku, zatem intryga koncentruje się wokół policyjnych poszukiwań psychopaty oraz śledzenia jego poczynań niejako "z pierwszej ręki". Wbrew pozorom nie odziera to powieści z nieodzownej dawki napięcia, nie można też powiedzieć, by brakowało elementów zaskoczenia czy nieprzewidywalności - one wciąż są obecne, jedynie zostały inaczej zaakcentowane.

 

Uczestniczenie w działaniach ekipy dochodzeniowej - a zwłaszcza w tworzeniu profilu zabójcy to wyjątkowo ekscytujące i fascynujące momenty powieści. Szczegóły pracy policyjnego profilera intrygowały mnie od dłuższego czasu, a tu mam je przepięknie wplecione w fabułę; dodatkową atrakcją jest to, że znając tożsamość przestępcy czytelnik niemal równocześnie z ekipą śledczą odkrywa kolejne tajemnice z jego życia, coraz bardziej zagłębia się w jego mroczny umysł docierając do ukrytych intencji i motywów działań - jest to naprawdę niesamowite przeżycie!

 

Praca ekipy profilerów to zaledwie jeden z trzech głównych, równoległych wątków; kolejnym są poczynania mordercy widziane z jego perspektywy - czytelnik ma niebywała okazję zajrzeć w głąb zwyrodniałego umysłu, co dzięki wyjątkowemu talentowi autorki jest doznaniem bardzo sugestywnym i szokująco wiarygodnym.

 

Trzecim wątkiem jest sprawa seryjnego podpalacza prowadzona przez Carol Jordan, która skutecznie odgrywa rolę spowalniacza akcji głównej intrygi; nie jest to jednak irytujące, gdyż sprawy harmonijnie się komponują i uzupełniają znacząco wzbogacając fabułę.

 

Ogromnym plusem powieści są dla mnie ciekawie i niezwykle prawdopodobnie nakreślone realia pracy policji. Powodzenie śledztwa nie zależy tu od łutu szczęścia czy błyskotliwych działań głównego bohatera, lecz jest efektem żmudnej, monotonnej nieraz pracy zespołowej; tu nawet inteligentni indywidualiści niewiele zdziałają bez pomocy kolegów. Wielkie brawa dla autorki za realizm!

 

Kolejnym atutem okazało się mocno szokujące jak dla mnie rozwiązanie kilku wątków. Z czymś takim dotąd się nie spotkałam, pomysłowość, polot i rozmach autorki zasługują na podziw i uznanie.

 

Podsumowując: "Krwawa blizna" to wyjątkowo oryginalny thriller, który zadziwi Was niebanalną - i nie jest to pustosłowie - fabułą, skomplikowaną intrygą, której ukoronowaniem jest możliwość wejrzenia w głąb umysłu mordercy z podwójnej perspektywy, akcją pełną wybitnie nieoczekiwanych zwrotów, intrygującym pojedynkiem dwóch mrocznych osobowości, którego rezultatu nie da się przewidzieć oraz wyrazistymi postaciami bohaterów, których mocno zróżnicowane charaktery świadczą o doskonałej znajomości ludzkiej natury - oto lektura gwarantująca niesamowite doznania, która zatrzyma Waszą uwagę do ostatniej strony solidną dawką napięcia oraz nieoczekiwanym powiewem grozy. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać!

Dm1994

Val McDermid (ur. 4 czerwca 1955) - szkocka pisarka, specjalizująca się w pisaniu powieści kryminalnych.
McDermid pochodzi z miejscowości Kirkcaldy w Szkocji. Po zakończeniu nauki pracowała jako dziennikarka, odnotowała także pewne sukcesy jako dramaturg. Zadebiutowała w 1987 r. powieścią Report for Murder: The First Lindsay Gordon Mystery, która stała się dużym sukcesem czytelniczym. Jeśli chodzi o życie prywatne, McDermid jest lesbijką. Wraz ze swą byłą partnerką opiekują się synem Cameronem (poczętym w wyniku sztucznego zapłodnienia). Mieszka w Manchesterze oraz w Northumberland.

 

,,Krwawa blizna'' Val McDermid jest drugą częścią cyklu o psychologu śledczym Tonnym Hillu i inspektor Carol Jordan.

 

W Szkocji niespodziewanie zaczynają ginąć młode dziewczęta. Większość ludzi nie podchodzi do tego poważnie, twierdząc, że są to tylko kolejne uciekinierki, które szukają nowych wrażeń w większych miastach. Sprawę tę wyjaśnić ma szkolona przez Tonny'ego Hilla grupa policjantów. Shaz Bowman - jedna z podopiecznych śledczego sugeruje iż za tą sprawą stoi seryjny morderca, który może być jeden ze sławnych celebrytów. Jej zdanie zostaje wyśmiane i uznane za niedorzeczne do czasu aż Bowman ginie w przerażających okolicznościach. Czy Shaz miała rację? Cała trupa Hilla próbuje to ustalić wykorzystując wszystkie posiadane przez nich dotychczas nabyte umiejętności.

 

Jak często podkreślam jestem zapaloną miłośniczką kryminałów, thrillerów i powieści sensacyjnych. W związku z tym od każdej wybieranej przeze mnie powieści należącej do któregoś z wspomnianych gatunków wymagam za każdym razem co raz więcej podwyższając im poprzeczkę. Niestety tym razem nie pochwalę się wam kolejną zdobyczą, która wręcz przeleciała wysoko nad tą poprzeczką. W moim osobistym odczuciu "Krwawa blizna" nie zdołała nawet na chwilę dotknąć tej granicy.

 

Czytając powieść Val McDermid miałam świadomość, że nie jest to pierwsza część rozpoczętego już cyklu i byłam przygotowana na początkowe problemy z orientacją "kto jest kim" w fabule. Tak więc przebrnęłam przez pierwsze sto stron z nadzieją na lepsze jutro, które niestety w mojej przygodzie z tą książką nie nastało.

 

Im dłużej obcowałam z tą książką, tym bardziej byłam zła, a wręcz wściekła na autorkę. Dlaczego ? Gdyż uważam, że zmarnowała naprawdę dobry pomysł na zrealizowanie fabuły, niszcząc go mało przyjemnym czytelnikowi językiem, strasznie denerwującymi i słabo zarysowanymi postaciami i bardzo długo rozwijającą się akcją, co spowodowało niestety ogromne braki napięcia - a ta cecha według mnie psuje każdy kryminał.

 

Bądź, co bądź nie chcę nikogo zrażać do książek tej autorki, gdyż z tego co słyszałam jej poprzednie powieści były całkiem niezłe. Być może też ja postawiłam na starcie zbyt duże wymagania i dlatego też się zawiodłam. Dlatego zachęcam was do lektury i podzielenia się swoimi opiniami.

Scathach

Ciężko mnie zaskoczyć. W kwestii odbioru brutalności w powieściach i serialach sensacyjnych pewnie nie różnię się od przeciętnego człowieka, którego od małego bombarduje się sporą dawką fikcyjnej przemocy i którego ciężko już poruszyć. Albo za mało krwi, albo za mało akcji, albo za mało zamordowanych – zawsze znajduję coś, co mi przeszkadza. Poczucie tego co brutalne diametralnie się zmienia. Dziś zło widziane na ekranie nikogo nie dziwi, jest tendencyjne i przewidywalne. Z tego też względu coraz ciężej autorom powieści sensacyjnych wykreować rzeczywistość, która wciąż mogłaby burzyć. Każdy w swojej głowie ma setki obrazów scen morderstw, momentów, w których krew leje się strumieniami, zabójca bezlitośnie znęca się nad swoją ofiarą.

 

Jest jednak wciąż jedna zasadnicza różnica – film zabija wyobraźnię, podczas gdy książka ją rozwija i kształtuje. Dlatego nadal chętnie sięgam po thrillery i powieści sensacyjne, które dotykają mocniej niż seria potencjalnych ekranizacji.

 

Val McDermid to szkocka specjalistka w pisaniu kryminałów. Jej książki sprzedają się jak świeże bułeczki, a każda kolejna wyczekiwana jest w wielkim napięciu. Na język polski niestety zostały do tej pory przetłumaczone jedynie trzy powieści, wchodzące w skład serii z Tonym Hillem i Carol Jordan.

 

Krwawa blizna, to ostatnia wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka powieść McDermid.

 

Historia subtelnie nawiązuje do części poprzedniej, jej nieznajomość jednak nie przeszkadza w odbiorze.

 

Tym razem bohaterowie staną przed ciężkim zadaniem – W Szkocji bez śladu giną młode dziewczęta, wszystkie niezwykle ładne. W ramach ćwiczenia wyjaśnieniem zagadki ma zająć się grupa zrzeszona przez Tony'ego Hilla – młodzi ludzie kształcący się na profilerów. Gdy jedna z jej członkiń – Shaz – wpada na ślad powiązania między sprawami, nie zyskuje poparcia grupy. Jako winnego wskazuje bowiem znanego i cenionego byłego sportowca – Jacko. Mimo braku aprobaty postanawia udowodnić wszystkim, że się nie pomyliła i rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Kilka dni później zostaje odnaleziona bestialsko zamordowana na wzór Trzech mądrych małp. Od tego momentu grupa przyszłych profilerów zaczyna inaczej patrzeć na sugestie Shaz co do sprawcy morderstw. Niestety, stają się oni głównymi podejrzanymi w sprawie o jej zabójstwo.
Czy uda im się schwytać mordercę próbującego od wielu lat doznać katharsis?

 

Powieść McDermid to hołd oddany ludzkiemu umysłowi. Autorka tak głęboko wnika w psychikę człowieka, tak dogłębnie penetruje jego najbardziej ukryte myśli, że nie sposób podważyć jej wiarygodności. Cechą charakterystyczną tej powieści jest znajomość mordercy – od początku wiemy kto i dlaczego zabija, dzięki czemu możemy śledzić jego poczynania. Stajemy się świadkami życia człowieka, które charakteryzuje nieopisany chłód, opanowanie, przenikliwa inteligencja i przerażająca pomysłowość. McDermid stworzyła doskonały profil psychopaty pozbawionego skrupułów, dążącego do zaspokojenia własnego pragnienia zemsty. Morderca z Krwawej blizny to świetny manipulator, który zdobywając uznanie publiczne, odciągnął od siebie wszelkie podejrzenia. Finezja z jaką owinął sobie społeczeństwo wokół palca budzi niepokój, a jednocześnie podziw. Podziw dla bystrości umysłu, lęk przed tym do czego zwyrodnienie może doprowadzić.

 

Krwawa blizna, to doskonała książka, pobudzająca wyobraźnię, ucząca myśleć, ucząca wykorzystywać swój spryt i wiedzę. To książka, która zamiast zaspokajać, wywołuje głód kolejnych powieści autorki. Szokujący thriller z wyższej półki.

 

Polecam!

Viconia

„Krwawa blizna" to druga książka z serii o Tonym Hillu i Carol Jordan. Tym razem Tony ma stworzyć profesjonalną jednostkę profilerską. Do swojej grupy werbuje kilku policjantów, którzy mają przejść intensywne szkolenie, żeby potem wspólnie pomagać w tropieniu seryjnych morderców. Jednym z etapów szkolenia jest ćwiczenie, które każdy ma wykonać na własną rękę. Dostają oni akta osób zaginionych i mają prześledzić je pod kątem tego, czy przypadkiem zaginięcia te nie są dziełem jednego mordercy. To tylko ćwiczenie, ale najambitniejsza uczestniczka szkolenia, Shaz Bownan, odnajduje pewien wzorzec i jest przekonana o swojej racji. Problem w tym, że na zabójcę wytypowała największego celebrytę w kraju, wręcz bohatera narodowego. Jak łatwo się domyślić – nikt jej nie wierzy. Jednak po kilku dniach Shaz zostaje zamordowana, a jej współpracownicy są bardzo zdeterminowani, żeby udowodnić winę Jacko Vance'a. Tylko jak przekonać policję, że człowiek uważany przez wszystkich za prawie świętego, w rzeczywistości jest brutalnym mordercą?

 

Przyznam, że jest to dość nietypowy thriller psychologiczny. Nietypowy, bo właściwie od początku wiemy, kto jest mordercą i jest to dość dziwne uczucie. W końcu książki tego typu przyzwyczaiły nas do główkowania i rozwiązywania zagadki. A tutaj proszę, wszystko wiemy, trzeba tylko jakoś doprowadzić do udowodnienia winy Vance'owi. I właściwie tutaj zaczynają się schody, bo ekipa Hilla będzie musiała się bardzo napracować, żeby coś wskórać, ale dla zamordowanej koleżanki są w stanie wiele poświęcić. Przez chwilę miałam obawy, czy aby trochę się nie będę nudzić przy tej lekturze, skoro w sumie nie ma żadnej zagadki, a tu proszę! Pochłonęło mnie bez reszty. Samo profilowanie i zbieranie informacji jest na tyle fascynujące, że jeśli ktoś się tym interesuje nawet w małym stopniu, będzie bardzo zadowolony z lektury. Tutaj możemy przyjrzeć się śledztwu trochę z innej strony, bo mordercę już mamy, teraz trzeba zebrać dowody, dzięki którym udowodni mu się winę.

 

Mamy też wątki poboczne. Jednym jest śledztwo Carol Jordan, dotyczące seryjnego podpalacza. Z tym, że Carol tak skupia się na pomocy Tony'emu, że czasami swoje obowiązki odkłada na bok, i nie wyjdzie jej to na dobre.

 

Kolejny to świat widziany oczami naszego mordercy. Bardzo brutalny świat, muszę dodać. Świetnie udało się autorce oddać to, co dzieje się w jego głowie.

 

A to wszystko w połączeniu daje naprawdę emocjonującą historię.

 

Jeśli macie ochotę na nieszablonowy thriller psychologiczny – to jest właśnie ta książka, której szukacie! McDermid zapewni Wam godziny pełne niespodzianek, zaskakujących rozwiązań, zagłębiania psychiki mordercy i główkowania razem z zespołem profilerskim. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!