Okładka wydania

Paranormalność

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Paranormalność | Autor: Kiersten White

Wybierz opinię:

Książkowo

Evie, typowa amerykańska nastolatka z naszych stereotypów. Blondynka, szczupła, uwielbia róż, buty na koturnach, sukienki i serial Easton Heights. Marzy o randkach, flirtowaniu, przyjaciołach i liceum. Dlaczego? Bo Evie pracuje dla Międzynarodowej Agencji Nadzoru nad Istotami Paranormalnymi. Mało tego – ona widzi przez iluzję wszystkich istot paranormalnych! Piękna kobieta? Nie, tak naprawdę, to wilkołak! Och, jaki przystojny mężczyzna! Szkoda tylko, że tak naprawdę, to jest wampir. Evie potrafi więc rozpoznać zakamuflowane istoty i zajmuje się ich neutralizacją i odsyłaniem do siedziby Agencji.

 

Mieszkanie między samymi wikołakami, wampirami i syreną nie zaspokaja potrzeb dziewczyny, marzy jej się życie normalnej nastolatki, tęskni za nieżyjącymi rodzicami. A na dodatek dowiaduje się, że sytuacja dookoła nie jest taka, jaka jej się wydawała. Mało tego, do centrum trafia nagłe kształtozmienny, jakby stworzony z wody chłopak – Lend. Spędzają razem coraz więcej czasu, jednak dookoła nich dzieją się coraz dziwniejsze, bardziej przerażające rzeczy, które nie dają im spokoju.

 

Co ja mam napisać... Chyba tyle, że dawno żadna z książek typu „paranormalna opowieść lekko miłosna przeznaczona dla młodzieży" nie podobała mi się tak bardzo, jak ta! „Paranormalność" pochłonęła mnie od pierwszych stron, polubiłam bohaterów, kibicowałam im, bałam się z nimi. A na dodatek jest ona bardzo sprawnie napisana, pełna ciekawych pomysłów. Nie jest to literatura ambitna, tylko rozrywka czystej klasy. Ale za to jaka rozrywka! Podoba mi się dziesięć razy więcej od „Szeptem" i innych książek tego typu, które czytałam. Moim zdaniem jest ona dużo od nich lepsza.

 

Wreszcie pojawiła się normalna bohaterka! Nie ma godzinnego rozpatrywania tego, co się powinno zrobić, jak postąpić i zastanawiania się dlaczego on jest taki podły. Nie zachowuje się, ani jakby czasami rozum traciła, ani jakby była superbohaterką. Na okładce napisano „Naturalna, prawdziwa i zabawna, a nie wszystkowiedząca superdziewczyna." – zgadzam się z tym w stu procentach! Evie jest zwyczajnie sympatyczna, nienapuszona, daje się lubić. To samo zresztą można napisać o Lendzie – nie jest żadnym wszechwładnym aniołem lub zimnym draniem wampirem. Jest normalnym chłopakiem o lekko nietypowych właściwościach fizycznych ;).

 

Bardzo podobała mi się fabuła – prosta, ale jednocześnie interesująca, z mnóstwem ciekawych bohaterów i fajnych scen. Podobało mi się też, że bohaterowie nie zachowują się tutaj idiotycznie lub jak herosi. Na dodatek w książce regularnie pojawia się odrobina humoru, co dodatkowo uprzyjemnia lekturę. Ale nie jest tylko słodko. Mamy tutaj proces dojrzewania, bolesnego rozdwojenia, podróży z zupełnego niezrozumienia do poznania i przejścia najwyższej próby charakteru; pierwszą miłość, stratę przyjaciół i zyskanie nowych, decyzje wiążące się z przerażającymi konsekwencjami. Podoba mi się to, że bohaterowie popełniają błędy i uczą się na nich, ale jednocześnie pozostają ciągle radosnymi nastolatkami, nie gorzknieją, nie tracą naturalności.

 

„Paranormalność" zapewniła mi świetną rozrywkę! Przywiązałam się do bohaterów i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Szkoda, że przyjdzie mi czekać aż do grudnia!

 

Jeżeli chcecie spędzić popołudnie na uczestniczeniu w przygodach Evie i Lenda, wędrowaniu po rzeczywistości pełnej elfów (dobrych i złych!), wilkołaków, wiedźm, wampirów i wielu innych stworów; jeżeli chcecie pokibicować im w walce o życie i odnalezieniu samych siebie, to zapraszam Was do lektury „Paranormalności". Jestem bardzo ciekawa, czy ta książka podbije Was tak, jak podbiła mnie.

Klara203

Wiele autorów w swoich książkach umieszczają tylko jedną istotę magiczną, z której czasem robią nawet bohatera. Natomiast w dziele White Kiersten spotykamy wiele takich postaci, nazwanych przez autorkę ,,paranormalnymi". Dlatego też tytuł może tak nie dziwić, gdy już się zna słowo bliskoznaczne. W ,,Paranormalności" spotkać możemy wilkołaki, wampiry, wiedźmy, elfy, syreny i jeszcze inne istoty.

 

Autorka pierwszy raz ukazuje się ze swoim dziełem ,,Paranormalność". Zamierza z tej książki stworzyć serię, która ma oczarować wszystkich, tak jak pierwsza książka. Na pewno wiele musiała poświęcić by napisać coś tak wspaniałego, w której jest pełno magii. Uwielbiam takie dzieła, gdy wszystko jest i nie trzeba nic dodawać.

 

"Przejrzę każdego paranormalna, nawet pod najlepszym ludzkim kamuflażem.
Ale wciąż nie wiem, kim jesteś ty, choć przejrzałam cię na wylot.
Nieważne, i tak chcę tylko przeglądać się w twoich oczach..."

 

Główną bohaterką jest Evelyn Green, która od dziecka pracuje dla Międzynarodowej Agencji Nadzoru nad Istotami Paranormalnymi. Dziewczyna przez cały czas poszukuje istot magicznych, które obrączkuje. Posiada również niezwykły talent, w którym potrafi poprzez wzrok wyróżnić paranormalnych od normalnych ludzi. Nastolatka marzy o pójściu do szkoły, ale jej szefowa nie pozwala na to. Raquel uważa, że najlepsze jest nauczanie indywidualne w biurze. Życie Evie zmienia się, gdy obrączkuje niezwykłego chłopca, który się wkrada do jej agencji. To właśnie Lend wszystko zmienia w życiu szesnastolatki. Udowadnia jej, że jej życie może wyglądać inaczej a tu jest przetrzymywana. Evie odkrywa również wielką tajemnicę a jeden z elfów zmienia jej ciało. Gdy paranormalni zostają zabijani wszyscy szukają winnego. Pewnego razu nawet ta niebezpieczna istota dostaje się do agencji i tylko Evelyn ją widzi. Udaje jej się ucieknąć z Lendem, ale jeden z elfów staje się nachalny. Evie zmienia mu imię a w innych przypadkach pomaga jej ochrona mamy Lenda. Zaczyna wieść normalne życie do czasu aż w jej snach pojawia się morderczyni, która nazywa się jej siostrą. Wirginia namawia ją by razem z nią współpracowały. Wszystko wymyka się z pod kontroli gdy Evie w czasie balu porywa Reth.

 

Pierwszy raz spotykam się by w książce był wyjaśniony cel elfów. Nigdy o nich nie czytałam fantastycznych dzieł, jedynie oglądałam bajki kiedyś. Teraz to one zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Podoba mi się to, że mają jakoś rolę do odegrania w ,,Paranormalności". Niektóre z nich okazały się bardzo wredne, ale zrozumiałam po przeczytaniu większej ilości stron dlaczego. Pomimo wszystkiego te istoty zawsze będą mnie fantazjowały.

 

Evie przez pewien czas zastanawiała się kim jest, ale odkryła to dzięki morderczyni. Okazała się dość dziwną istotą nazwaną ,,PUSTĄ" i dlatego jej ,,siostra" i jeden elfów próbują ją napełnić. Ona namawia ją by zbierała dusze a on pragnie tych dusz dla swojego świata. Traktują Evie jako zabawkę, którą potrzebują do jakiegoś celu a ona musi to znosić. Planem ich jest wmówienie jej, że jest samotna i nikogo nie ma. Wydawało by się, że Evie może zaprzeczyć ich słowom, ale w głębi serca okazuje się inaczej.

 

Jestem ciekawa co autorka ukarze w kolejnej części i czym zafascynuje czytelników. Czy książka okaże się lepsza czy gorsza od ,,Paranormalności"? Niestety na to pytanie jeszcze nie ma odpowiedzi i trzeba czekać na kolejne dzieło pisarki.

 

Książkę polecam wszystkim tym, którzy kochają fantastykę i lubią magiczne istoty, oraz poszukiwaczom miłości. W ,,Paranormalności" znajdziecie wiele jej a niektóre opisy są bardzo ciekawe.

Kala

Evie jest zwykłą nastolatką - uwielbiającą ciuchy i zakochaną w bohaterze ulubionego serialu. W dzieciństwie przewijała się przez dziesiątki rodzin zastępczych, aż pewnego dnia trafiła do Międzynarodowej Agencji Nadzoru nad Istotami Paranormalnymi i to właśnie tam odkryto jej dar. Evie nie dostrzega iluzji. Widzi to, czego nikt inny nie dostrzega. Od tamtej pory jej życie uległo diametralnej zmianie. Evie nie może chodzić do szkoły, jej najlepszą przyjaciółką jest syrena, a w wolnych chwilach łapie paranormali.

 

Mimo licznych niedogodności, Evie czuje się szczęśliwa. Jest jedyna w swoim rodzaju. To dzięki niej paranormalni zostają złapani i umieszczeni pod stałym nadzorem agencji by nie mogli już nikogo skrzywdzić. Tyle że w chwili, gdy do agencji włamuje się tajemniczy Lend, wszystko nagle ulega zmianie. Między Evie i chłopakiem zacieśnia się cienka nić porozumienia. Evie jest szczęśliwa jak nigdy dotąd, równocześnie jednak słowa Lenda wzbudzają w niej niepokój. Czy aby na pewno Evie jest normalną nastolatką? Czy ludzie, których dotąd uznawała za swoją rodzinę, mówią jej całą prawdę? I wreszcie, kto stoi za tajemniczymi morderstwami w świecie paranormalnych?

 

Kiersten White wykonała kawał dobrej roboty. "Paranormalność" zawiera wszystko czego możemy oczekiwać od romansów paranormalnych z domieszką czegoś absolutnie nowego i fantastycznego. Gremliny? Elfy? Wampiry? A może wilkołaki lub syreny? Proszę bardzo. Tyle, że tym razem wampiry wcale nie są mega przystojnymi młodzieńcami o zabójczym uśmiechu, szepczącymi czule do ucha dramaty Szekspira, a elfy nie mają kolorowych skrzydełek i raczej trudno nazwać je sympatycznymi.

 

Trudno również nie wspomnieć o doskonale poprowadzonej przez autorkę narracji. Główna bohaterka opowiada nam swoją historię w ujmujący, efektywny sposób, z nutką humoru. O ile w "Cieniach" wzmianki o strojach i fryzurach tylko irytowały, o tyle w "Paranormalności" zabieg ten działa zdecydowanie na korzyść książki. Czytając powieść pióra Kiersten White, ma się wrażenie, że nic, ale to absolutnie nic, nie znajduje się tam przypadkowo - nawet postawiony na końcu zdania wykrzyknik.

 

Książka powinna przypaść do gustu wielbicielom "Darów Anioła". Tak jak i w powieściach pani Clare, tak i w "Paranormalności" akcja pędzi z zawrotną szybkością. Poza tym w obydwu książkach występuje motyw walki z paranormalnymi, których różnorodność nie ogranicza się jedynie do dwóch konkurujących ze sobą gatunków.

 

Reasumując, byłam zachwycona twórczością pani White. Niemal zwlekałam z czytaniem książki byle tylko odwlec w czasie moment, w którym będę musiała odłożyć ją na półkę. Z niecierpliwością oczekuję momentu, w którym pojawi się kolejny tom przygód Evie. Książkę polecam wszystkim fanatykom romansów paranormalnych, ale również i tym, którzy do tej pory nie byli przekonani do tego gatunku literatury. Kto wie, może to właśnie przygody Evie zmienią wasze spojrzenie?

Gosiarella

Miłość... Walka... Przygoda...
PARANORMALNOŚĆ

 

"Przejrzę każdego paranormala, nawet pod najlepszym ludzkim kamuflażem.
Ale wciąż nie wiem, kim jesteś ty, choć przejrzałam cię na wylot.
Nieważne, i tak chcę tylko przeglądać się w twoich oczach..."

 

Co to jest paranormalność?

 

Evie się nad tym nie zastanawia, choć pracuje dla Międzynarodowej Agencji Nadzoru nad Istotami Paranormalnymi. I uważa siebie za zupełnie normalną, chociaż żyje wśród paranormali, których kontroluje i wśród których czuje się znakomicie (choć elfy bywają niebezpieczne, wampiry wkurzające, a gremliny tępe).
Nagle w zupełnie normalnym świecie Evie pojawia się zupełnie niesamowity chłopak - i wywraca go do góry nogami. Wszystko, w co Evie wierzyła, może okazać się kłamstwem. A niebezpieczeństwo, jakie zawiśnie nad paranormalami, może zagrozić jej samej - i jej uczuciu do tajemniczego Lenda...
No to tyle, jeśli chodzi o normalność..."

 

Główną bohaterką i zarazem narratorką książki jest Evie - nastolatka pracująca dla Międzynarodowej Agencji Nadzoru nad Istotami Paranormalnymi (MANIP). Pewnie zastanawiacie się, po co Agencji o zasięgu międzynarodowym jest nastolatka? Otóż Evie jest obdarzona pewną zdolnością, która pozwala jej widzieć paranormalnych pod wytwarzaną przez nich iluzją (np. Zamiast seksownego Valda wampira, widzi rozkładające się zwłoki lub wysuszone mięso). Nie taką super moc wybrałabym dla siebie, ale dla MANIP jest bezcenna, ponieważ dzięki niej nie zdarzają się już pomyłki (przykładowo nikt nie zaciąga za włosy biednej, pomarszczonej staruszki, krzycząc, że jest wiedźmą). Jako dziecko Evie została porzuca i trafiała od jednej, do drugiej rodziny zastępczej, aż w końcu trafiła na MANIP pod opiekę Raquel, która od tamtej pory była dla niej czymś na kształt matki. Jej najlepszą przyjaciółką jest syrena, za którą musi mówić komputer. Zwariowana Rodzinka, nie ma co. Mimo ekscytującej pracy, niezwykłej zdolności i otaczających ją istot, Evie nie pragnie niczego tak, jak zwykłego życia normalnej nastolatki, kochającej rodziny i szafki. W końcu do Agencji trafia Lend, a ktoś zaczyna masowo zabijać paranormali i akcja nabiera tempa.

 

Evie jest na swój sposób ciekawą i sympatyczną postacią. Oczywiście marzy o wielkiej miłości, rodzinie i normalności, jak 90% bohaterek tego typu książek, ale jako jedna z nielicznych, ekscytuje się tymi wszystkimi przyziemnymi rzeczami, jak szkolne szafki, liceum, zakupy w sklepie itp. Jest przy tym urocza i zabawna. Do tego, co najmniej 50 % jej decyzji jest racjonalna (!!), a to również jest rzadkie. Lend jest słodki, a nawet bardzo słodki, jednak nie na tyle, by mnie zemdlić, choć było blisko. Właściwie polubiłam go. Co do czarnych charakterów to mogę śmiało powiedzieć / napisać, że ich nie ma. Ok, jest Vivian, która hurtowo zabija istoty paranormalne, ale naprawdę ją lubię i jest mi jej żal. Jeśli o mnie chodzi, to napisałabym dla niej zupełnie inne zakończenie. Jest jeszcze Reth, ale mój kot, kiedy jest zły jest od niego straszniejszy... To właśnie jest jednym z największych plusów Paranormalności - nie ma podziału na czarne i białe, bo na każdy czyn przypadają zarówno plusy, jak i minusy.

 

Ocena: 4+/6 Książkę czyta się łatwo. Wciąga, ale nie na tyle, żebym nie mogła się oderwać, czy też cały czas o niej myśleć. Jest w pewien sposób czymś innym i nowym.

 

„-Tak, mam prawo jazdy.
- Rany, to musi być super...
- Mniej więcej tak jak posiadanie szafki. Czasem wkładam prawo jazdy do szafki i to jest taki odjazd, że aż się boję, że w końcu eksploduję od nadmiaru odjazdowości."

Heyday

Powieść "Paranormalność" opowiada o Evie, szesnastoletniej dziewczynie, która neutralizuje paranormalnych. Są to istoty takie jak wilkołaki, wampiry, wiedźmy. Evelyn posiada unikatową zdolność. Potrafi przejrzeć iluzję, którą nakładają na siebie te potwory, aby wtopić się w tłum. Później okazuje się, że to nie specjalna umiejętność, tylko cecha wrodzona, stworzeń nazywanych przez elfy Pustymi. Takim "stworem" jest właśnie Evie. Nie potrafi sobie tego przyswoić, ponieważ jej jedyny pobratymca musi wysysać dusze, aby żyć. Boi się, że ona też tak skończy.

 

Powiem szczerze, że główna bohaterka mnie zaintrygowała. Z początku wydawała mi się żenująca, ale później kiedy już przyzwyczaiłam się do jej różowego paralizatora i noża, zaczęłam ją bardzo lubić. Jest na pewno postacią unikatową i oryginalną. Jej charakter mimo wszystko przypomina ten, który posiadają zwykłe nastolatki, ale jednocześnie jest całkiem inny. I to jest w niej właśnie najciekawsze. Jest jakbym dwiema osobami naraz, choć czasami jedna strona przerasta tą drugą. Po prostu w niektórych momentach zdawało mi się, że ktoś taki rzeczywiście może istnieć. Dawno nie spotkałam się z taką prawdziwą postacią.

 

Ogólnie pomysł na tą historię jest świetny, kiedy czytałam gdzieś recenzję tej książki, nie pamiętam dokładnie, ale napisali tam coś takiego: "Świetny pomysł normalną dziewczynę umieścić w paranormalnej historii". Brzmiało to może trochę inaczej, ale sens jest taki sam. Autorce tej powieści można naprawdę bić pokłony. W końcu ktoś wymyślił coś oryginalniejszego i zupełnie innego.

 

Tak naprawdę po tej książce nie spodziewałam się niczego niezwykłego. Ot, kolejne paranormal story. Przyznaję, że się pomyliłam i jednocześnie cieszę się z tej pomyłki. Z wielką chęcią przeczytam kolejną książkę Kiersten White.

 

Powieść polecam chyba wszystkim. Do gustu przypadnie maniakom fantasy (jak ja), jak również osobom kochającym lekkie i wciągające książki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial