Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pas Deltory Tom 1 Puszcze Milczenia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 23 votes
Akcja: 100% - 20 votes
Wątki: 100% - 18 votes
Postacie: 100% - 16 votes
Styl: 100% - 26 votes
Klimat: 100% - 26 votes
Okładka: 100% - 24 votes
Polecam: 100% - 23 votes

Polecam:


Podziel się!

Pas Deltory Tom 1 Puszcze Milczenia | Autor: Emily Rodda

Wybierz opinię:

Tetiisheri

„Puszcze milczenia" to pierwszy tom cyklu Pas Deltory napisany przez australijską pisarkę Jennifer Rowe, kryjącą się pod pseudonimem Emily Rodda. W swoim pisarskim dorobku Emily Rodda może poszczycić się ponad pięćdziesięcioma książkami, które zdobyły szerokie grono fanów nie tylko w Australii, ale również na świecie. Pas Deltory został przetłumaczony na 29 języków i cieszy się ogromną popularnością.

 

W pierwszej części serii poznajemy historię Deltory – pewnej krainy - niegdyś spokojnej choć troszkę zagubionej, a teraz przepełnionej niepokojem i rygorem narzuconym przez nowego władcę. Teraz panuje tu smutek i strach. Kraina dostała się w podstępne szpony nieprzyjaciela - Władcy Mroku, a jej prawdziwa natura skazana jest niemalże na zapomnienie. Istnieje jednak szansa na uratowanie Deltory. Trudnej misji, której celem jest odnalezienie siedmiu klejnotów zdobiących magiczny Pas Deltory będący jedynym ratunkiem od tyranii Władcy Mroku, podejmuje się szesnastoletni Lief. W pełną przygód i czyhających niebezpieczeństw wyprawę wyrusza wraz z byłym żołnierzem o imieniu Barda. Czy uda mu im się zdobyć kamienie o czarodziejskiej mocy i przywrócić łagodne życie w Deltorze, a jej mieszkańcom uśmiech na twarzy?

 

Emily Rodda bohaterów „Puszczy milczenia" kreuje po mistrzowsku. Dostarcza czytelnikowi niezbędnych informacji na temat wyglądu, cech charakteru i osobowości postaci. Poznajemy je w perfekcyjnie nakreślonych wydarzeniach, dialogach czy spostrzeżeniach, jakimi dzielą się bohaterowie. Wraz z toczącą się akcją i dodatkowymi szczegółami pojawiającymi się w powieści gromadzimy informacje dzięki którym możemy oczyma wyobraźni nakreślić główne sylwetki Liefa i jego drużyny. Obraz jest na tyle wyraźny, że czytelnik bez dłuższego zastanowienia dołącza do grupy przyjaciół i wraz z nimi decyduje się wyruszyć w niełatwą drogę i uratować Del.

 

Niezwykle szybka akcja obfitująca w ciekawe przygody bohaterów pierwszego tomu cyklu to niewątpliwie jeden z wielu walorów książki. Autorka koncentruje się na konkretach i wprowadza czytelnika w fantastyczny leśny świat przez który w poszukiwaniu klejnotu muszą przejść bohaterowie. Złowieszczo milcząca puszcza przepełniona jest w większości nieprzyjaznymi stworami, którym stawiamy czoła wraz z Liefem, Bardą i Jasmine. Intrygujące przygody, magiczne i tajemnicze przedmioty oraz wydarzenia wzbudzają zainteresowanie czytelnika i z pewnością stanowią wspaniałą część składową książki.

 

Język i styl pisania Emily Rodda są nieskomplikowane i zrozumiałe dla każdego odbiorcy. Autorka technikę pisania i prezentowania opowieści urozmaica różnorodnymi elementami. Znajdziemy wśród nich: mapę, kartki z notatkami, zaszyfrowane wiadomości czy łamigówki. Czytelnik w zręczny sposób zostaje wciągnięty w rozwiązywanie wszelkich zagadek, śledzi drogę głównych bohaterów na mapie i z niecierpliwością przewraca kartki, by poznać dalsze losy postaci.

 

„Puszcze milczenia" czytałam z ogromną ciekawością i z czystym sumieniem mogę ją polecić wszystkim. Nastolatkom i młodzieży spodoba się fantastyczna podróż trójki przyjaciół podążających przez mroczną puszczę ku celowi - spełnieniu misji. Pozostałym czytelnikom skupiającym się głównie na literaturze bardziej dojrzałej „Puszcze milczenia" pomogą przenieść się na chwilę w magiczny świat i przyniosą ze sobą uwielbiany przez większość, jeśli nie wszystkich, powiew niesamowitej przygody w magicznym świecie fantazji. Gorąco polecam.

Viconia

Pas Deltory od wieków chroni królestwo przed złym Władcą Mroku. Składa się z siedmiu klejnotów, reprezentujących siedem plemion, które dały początek królestwu. Każdy następca tronu musi go założyć, żeby zostać prawowitym królem. Potem pas jest pilnie strzeżony w najwyższej wieży zamku. Tak powinno być i tym razem. Po śmierci króla Altona, jego syn Endon zakłada pas i zasiada na tronie. Jednak przyjaciel młodego króla, Jarred, po zapoznaniu się z historią Deltory ma wątpliwości, co do tego, czy król aby na pewno powinien rozstawać się z pasem. W końcu Władca Mroku odgrażał się, że potrafi być bardzo cierpliwy. Po latach okazuje się, że młody Jarred miał rację, Władca Mroku podstępem zapanował nad królestwem oraz zniszczył pas, a klejnoty ukrył w siedmiu najstraszniejszych miejscach w krainie. Rodzina królewska musi się ukrywać, dopóki klejnoty nie zostaną odnalezione, a pas znów będzie kompletny.
Na poszukiwanie klejnotów wyrusza szesnastoletni poszukiwacz przygód Lief, wraz ze starym przyjacielem rodziny Bardą, oraz spotkaną po drodze dziewczyną Jasmine. To od tej trójki zależeć będą losy królestwa, więc pozostaje mieć nadzieję, że jakoś uda im się współpracować.

 

W pierwszym tomie autorka skupia się głównie na przestawieniu nam historii Deltory i jej mieszkańców, a także przybliżenia bohaterów. Samych poszukiwań pierwszego klejnotu jest przez to niewiele. Oczywiście zapoznanie nas ze światem, w którym przez kolejnych kilka części będziemy przeżywać przygody razem z bohaterami jest niezbędne, i świetnie to autorce wyszło, jednak pewien niedosyt mi pozostał. Książka liczy niecałe 180 stron, więc rozumiem, że ciężko w tym momencie wyczerpać temat, dlatego tymi kilkoma dodatkowymi stronami bym nie pogardziła. Z racji niewielkiej objętości akcja toczy się niezwykle szybko, a to zadecydowanie nie pozwala nam się nudzić. Jednak jak to zwykle bywa w przykrótkawych historiach przeznaczonych dla młodszego czytelnika, wszystko kończy się zanim jeszcze na dobre zdąży się rozkręcić. To samo dzieje się z charakterystyką postaci, praktycznie nie istnieje. O ile sam świat przedstawiony został opisany naprawdę barwnie i plastycznie, to o bohaterach dowiadujemy się naprawdę niewiele. Cała nadzieja w tym, że jednak jeszcze kilka tomów przed nami i pewnie tam dowiemy się czegoś więcej.

 

Seria „Pas Deltory" to klasyczna opowieść o odwiecznej walce dobra i zła. I większość z was wie, kto wygra zanim jeszcze rozpoczniecie lekturę. A jednak, mimo wszystko ciągnie nas do takich historii, bo gdzieś tam w głębi duszy mamy nadzieję, że dobro wygrywa nie tylko w bajkach. Dlatego niezmiennie odnajdujemy przyjemność w takich nieco naiwnych historiach, opowiadających o baśniowych krainach, w których każdy może zostać bohaterem. Pełna przygód, napisana prostym językiem zachwyci nie tylko młodzież, gwarantuję wam, że starsi czytelnicy też zostaną pochłonięci przez tą magiczną historię. Ja w każdym razie bardzo chętnie sięgnę po kolejne części.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial