Okładka wydania

Problemy Z Seksualnością Odpowiedzi Na Dylematy Młodych Chrześcijan

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Problemy Z Seksualnością Odpowiedzi Na Dylematy Młodych Chrześcijan | Autor: Marek Dziewiecki

Wybierz opinię:

Madmad35

„Współżycie seksualne oddala od ślubu, gdyż uczy filozofii życia, która jest niezgodna z miłością i która polega na tym, że ona i on robią to, co spontaniczne i przyjemne, a nie to co mądre i zgodne z zasadami Ewangelii. [...] Namiętność nie uzdatnia do miłości i małżeństwa. Namiętność wciąga! Prowokuje do zachowań, które prowadzą do krzywd, uzależnień i zdrad małżeńskich. Przyjemność szybko przemija i pozostawia niepokój. Domaga się nowej dawki przyjemności. W konsekwencji coraz bardziej wyłącza myślenie i uzależnia." s. 194-195

 

Ksiądz Marek Dziewiecki jest duszpasterzem diecezji radomskiej. Urodził się 3 lipca 1954 roku w Radomiu. Od 1988 wykładowca psychologii i pedagogiki w Seminarium Duchownym w Radomiu. Obecnie jest także wykładowcą w Radomskim Instytucie Teologicznym, na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a także w Podyplomowym Studium Profilaktyki Uzależnień Uniwersytetu Łódzkiego. Publikuje książki i artykuły m.in. na temat psychologii zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień a także z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Jego publikacje dotyczą również zagadnień pedagogicznych: kształtowania dojrzałej postawy wobec poszczególnych sfer ludzkiej rzeczywistości, wychowania seksualnego, formacji sumienia i dojrzałej religijności oraz sposobów udzielania odpowiedzialnej pomocy wychowawczej.

 

W swojej książce „Problemy z seksualnością" ksiądz stara się odpowiedzieć na wiele dylematów jakie przeżywają młodzi chrześcijanie związanych ze współżyciem przed ślubem, homoseksualizmem, antykoncepcją i aborcją.

 

W dzisiejszych czasach wiele młodych osób rozpoczyna wcześnie współżycie seksualne. Bardzo często zdarza się, że po otrzymaniu „dowodu miłości" osoba staje się już dla nich nieatrakcyjna i związek rozpada się pozostawiając żal i niesmak. Niedojrzałe zachowania seksualne często prowadzą do przemocy, rozpadu związków, niechcianych ciąży czy chorób wenerycznych. Zdarza się, że prowadzą do przestępstw a czasami do uzależnień. Wówczas zachowania seksualne traktowane są jako sposób odreagowania na problemy dnia codziennego, napięć. To seksie osoba uzależniona będzie szukała pocieszenia, co w rzeczywistości nie prowadzi do rozwiązania problemu. Jednak nie brakuje wśród młodzieży prawdziwych chrześcijan, którzy uświadamiają sobie fakt, że jedynie w małżeństwie współżycie seksualne jest czymś dojrzałym i odpowiedzialnym. Wynika to nie tylko z zasad moralnych czy religijnych, ale także z norm, które określają zdrowie psychiczne. Ze wszystkich zachowań, do jakich zdolny jest człowiek, współżycie seksualne jest zachowaniem najbardziej intymnym i powodującym najbardziej poważne i długotrwałe konsekwencje. Właśnie dlatego jest ono zachowaniem odpowiedzialnym jedynie w kontekście tej najbardziej niezwykłej i nieodwołalnej miłości, jaką jest miłość wierna, wyłączna i płodna, czyli miłość małżeńska. Tylko w ramach dojrzałego i trwałego małżeństwa tworzą się optymalne warunki do szczęśliwego rodzicielstwa i odpowiedzialnego wychowania dzieci.

 

Książka jest wspaniałą pomocą dla młodych ludzi, którzy bombardowani modą na wczesne rozpoczynanie życia seksualnego, namawiani przez serialowych bohaterów i kolegów z klasy czy podwórka szukają odpowiedzi na pytanie czy to już odpowiedni moment, aby rozpocząć współżycie seksualne. „Wielu ludzi jest przekonana o tym, że współżycie seksualne przed ślubem czy poza małżeństwem, pociąga dlatego, że jest zakazane i że jest grzechem tylko z tego powodu, iż sprzeciwia się normom moralnym. To patrzenie naiwne i magiczne.

 

Przeżywanie namiętności pociąga dlatego, że na początku jest przyjemnie i że nie stawia żadnych wymagań. Wystarczy poddać się namiętności, pożądaniu, popędowi, szałowi zmysłów" s. 196

 

Niestety często naszemu chwilowemu zauroczeniu towarzyszą bolesne skutki. „Bóg nie chce, by ktokolwiek z ludzi krzywdził samego siebie, czy drugiego człowieka."

 

Jeżeli koncentrujemy się tylko i wyłącznie na atrakcyjności fizycznej drugiej osoby, szukamy zaspokojenia popędów za wszelką cenę to podążamy drogą egoizmu, a nie drogą miłości i wierności małżeńskiej.

 

„Jednak możemy rozpocząć walkę o odzyskanie czystości i wolności! Czystość, miłość i radość spokojnego sumienia to skarby, za które warto zapłacić każdą cenę! Bóg Wam pomoże!"

 

W książce znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Jaki jest sens abstynencji przedmałżeńskiej i czystości? Co jest istotą miłości? Jakie jest stanowisko Kościoła na temat antykoncepcji, wspólnego mieszkania przed ślubem, homoseksualizmu, masturbacji i uzależnień seksualnych. Autor wspaniale przedstawia nam stanowisko Kościoła w wielu kwestiach i przekłada je na język świecki.

 

Odpowiedzi na te pytania udzielone są w sposób prosty i zrozumiały. Ksiądz Marek nie głosi tutaj kazań, nie moralizuje, nie potępia. Nie jest to żadna książka typowo teologiczna. Książkę czyta się bardzo dobrze. Autor w swojej publikacji wykorzystał listy pisane do niego przez młodych ludzi. Stanowią one początek każdego z rozdziałów, w którym rozpatrywana jest szczegółowo odpowiedź na zawarte w liście pytania. Autor skupia się na zachowaniach, słowach używanych wobec siebie, przemyśleniach. W ten sposób pomaga autorowi listu, ale i również innym ludziom o podobnych dylematach.

 

Polecam ją wszystkim młodym ludziom, którzy stoją na progu rozpoczęcia życia seksualnego, a także ich rodzicom, by wiedzieli jak rozmawiać ze swoimi dziećmi, gdy zwrócą się do nich z podobnymi pytaniami. To wspaniały przewodnik do odkrywania dojrzałej miłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial