Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Psie Serce

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Psie Serce | Autor: Michaił Bułhakow

Wybierz opinię:

Bujaczek

Pierwszy raz zetknęłam się z rosyjską literaturą i pisarzem M. Bułhakowem i przyznaje, że nie żałuję. Jeszcze takiej książki nie czytałam. Gdy zaczęłam „Psie serce" byłam w lekkim szoku. No bo jak to? Pies narratorem? W trakcie wgłębiania się w książkę poznaje losy Szarika.

 

Biedny, zagłodzony i bezpański. Gdy zostaje poparzony wrzątkiem przez kucharza ze stołówki i obawia się ran. Bo czym je wyleczy? Latem to co innego - pójdzie na łąkę i wyleczy się ziołami. Gdy tak dumał nad swoim losem zauważył wielmożnego Pana. Co dziwniejsze ten człowiek podszedł do niego i dał mu kawał kiełbasy... A potem zawołał by iść za nim.

 

Tak o to Szarik zyskuje dom. Opatrują mu poparzenie, karmią, a nawet kupują obrożę. Można by było rzec, że trafił do nieba na ziemi. Jednak jak bardzo się mylimy. Owy Pan to Preobrażeński – szalony naukowiec. Gdy tylko może zamyka się w gabinecie i...

 

„Ręce bóstwa obnażone po łokcie, w rudych gumowych rękawicach, śliskie, obłe palce, grzebały, gmerały w zwojach. Od czasu do czasu bóstwo uzbrajało się w malutki błyszczący nożyk i ostrożnie przecinało żółte, sprężyste mózgi." *

 

Pewnego dnia Szarik od rana miał dziwne przeczucie. Niby wszystko było tak samo, a jednak... Gdy nadchodzi pora obiadu zaczyna się niespodziewane zamieszanie, Filip Filipowicz dostaje telefon po którym się bardzo ożywia. Po chwili do mieszkania wchodzi asystent z cuchnącą walizką i udaje się do laboratorium. Szarik zostaje zamknięty w łazience bez jedzenia. Po jakimś czasie przychodzi Zina (gospodyni) i zaciąga psa do laboratorium.

 

Szarik zostaje uśpiony, a Preobrażeński zaczyna operację. Przeszczepia psu ludzkie jądra wraz z nasieniowodami i przysadkę mózgową, bo to właśnie ona odpowiada za charakter i osobowość człowieka. Filip Filipowicz myślał, że pies zdechnie. Lecz jakie ogarnęło go zdziwienie gdy pies przeżył operacje. Po paru dniach odpada mu ogon, sierść, zaczyna mówić. Daje sobie na imię Poligraf Poilgrafowicz.

 

Bułhakow pokazuje nam, że nie powinniśmy bawić się w cudotwórców. Wszystko może się obrócić przeciw pomysłodawcy. Aby się przekonać trzeba przeczytać. Książka mnie bardzo poruszyła.

* str 30

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial