Okładka wydania

Rok Jeża Teofila

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rok Jeża Teofila | Autor: Aniela Cholewińska Szkolik

Wybierz opinię:

Isadora

Niniejsza książeczka jest laureatem konkursu na dobrą powieść zorganizowanym przez wydawnictwo Drzewo Laurowe. Szczerze mówiąc wcale mnie to nie dziwi, gdyż autorka bardzo się postarała, by publikacja była nie tylko atrakcyjna dla dzieci, lecz by jej liczne zalety mogli docenić i zaaprobować również rodzice.

 

W dzisiejszych czasach wymagania dotyczące literatury dziecięcej są spore: książeczki muszą być nie tylko zabawne i pogodne, ale także posiadać znaczące walory edukacyjne, twórczo wpływać na dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, promować pozytywne wartości i społecznie pożądane postawy. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe zadanie, jednak ta książeczka jest dowodem na to, że autorce udało się je zrealizować w stu procentach.

 

Aniela Cholewińska - Szkolik stworzyła pogodną, pełną ciepła, swojską opowieść, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny. "Rok jeża Teofila" to dwanaście opowiastek traktujących o przygodach tytułowego bohatera, jakie w ciągu całego roku przeżywa wraz ze swoimi przyjaciółmi: wróbelkiem Pętelką, wiewiórką Czekoladką, sikorką Psotką oraz sarenką Bibi i jej braciszkiem; niesforna gromadka zawsze może liczyć na dobrą radę i wsparcie babci Klementyny i dziadka Kleofasa.

 

Przygody bohaterów są związane z porami roku - każda historia dzieje się w kolejnych miesiącach - a dokładniej, ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie i wydarzeniami dla nich charakterystycznymi. I tak na przykład w styczniu Teofil przerywa swój sen zimowy, by móc świętować ze swoimi bliskimi dzień babci i dziadka; w kwietniu poznaje wielkanocne zwyczaje; w maju przekonuje się, jak zgrabnie połączyć majówkę z dniem matki; w czerwcu - wraz z przyjaciółmi celebruje tradycje związane z Sobótką; jesienią organizuje wystawę na pożegnanie lata i teatrzyk kukiełkowy, zaś w wigilię Bożego Narodzenia przekonuje się, jak ważne jest dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa przy świątecznym stole.

 

Jestem oczarowana tą niepozorną książeczką. Ujęło mnie przede wszystkim niebanalne podejście do tematu - dzieci poznają życie w rytmie pór roku, mają okazję zapoznać się z ich specyfiką i jednocześnie powiązać je z konkretnymi zmianami w przyrodzie i charakterystycznymi dla nich zwyczajami. Przy okazji uczą się doceniać piękno natury, bogatą różnorodność jej flory i fauny oraz troski o otaczający je świat. Dziecko przyswaja sobie ponadto pozytywne postawy i zachowania, przekonuje się o wartości przyjaźni, wzajemnej pomocy, troski, wrażliwości i szacunku do siebie i innych. Dowiaduje się, jak czerpać radość z najprostszych rzeczy i obcowania z przyrodą, a także jak twórczo korzystać z własnych zdolności i wyobraźni oraz jak wielką frajdą może być samodzielne czytanie.

 

Książeczka inspiruje do związanych z porami roku zabaw plastycznych, gier, wycieczek i innych sposobów spędzania wolnego czasu na łonie przyrody; operując znanymi dziecku pojęciami i obracając się w jego najbliższym otoczeniu pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Warto zauważyć, że wszystkie te edukacyjne walory zamknięte są w niebywale atrakcyjnej formie uroczych opowiastek, które same w sobie są ogromną frajdą dla malucha zważywszy na emanujące z nich ciepło, gawędziarski styl, sympatycznych bohaterów, z którymi dziecku łatwo się identyfikować oraz pomysłową, zabawną i nietuzinkową fabułę. Gorąco polecam wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom!

Scathach

Dziś, mam Wam do zaoferowania przeuroczą książkę, która słusznie została wyróżniona w Konkursie na Dobrą Powieść organizowanym przez wydawnictwo Drzewo Laurowe.

 

Przedmiotem opowieści jest rok z życia pewnego sympatycznego jeża – Teofila, który wraz ze swoimi przyjaciółmi z lasu, robi wszystko, by jego mieszkańcom rok upłynął radośnie i wypełniony był kreatywnymi rozrywkami . Na tę niezwykłą książeczkę składa się dwanaście rozdziałów reprezentujących każdy z miesięcy.
I tak, wraz ze swoim najlepszym przyjacielem wróbelkiem Pętelkiem, Teofil, nazywany przez przyjaciół pieszczotliwie Filkiem, spędzają rok ucząc czytelników i siebie nawzajem tego, czym są prawdziwe wartości i jak można spędzić czas, mając do dyspozycji jedynie swoją wyobraźnię oraz to, co oferuje natura.
Wraz ze zwierzątkami czytelnik przeżyje niezwykły Dzień Babci i Dziadka, weźmie udział w tworzeniu walentynkowego wiersza, przespaceruje się po śniegu, odszuka wiosnę, przeżyje wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, odbędzie poszukiwanie Kwiatu Paproci, zawiąże niezwykłe przyjaźnie, przeżyje prawdziwą morską przygodę, odkryje swoje największe talenty, zorganizuje przedstawienie, pomoże w remoncie, przeprowadzi długie i radosne rozmowy oraz, to co lubimy najbardziej, przeczyta kilka cudownych książek przy kominku z filiżanką herbaty z sokiem malinowym w ręku.
Czy może być lepszy sposób na udany rok?

 

Autorka, Aniela Cholewińska-Szkolik, za sprawą tej pouczającej książeczki, pomaga młodym czytelnikom uporządkować świat wartości, zbudować właściwą hierarchię, uświadamia jak ważne w życiu każdego człowieka są relacje z najbliższą rodziną, z przyjaciółmi, jak wielkie znaczenie mają uczucia i dbanie o ukochaną osobę, ile znaczy troszczenie się o siebie nawzajem, jak wiele można zrobić łącząc siły i wyobraźnię, jak dobrze można się bawić, nie niszcząc własnego zdrowia, jak wielkie znaczenie mają święta i przeżywanie jej w zdrowej, przyjaznej atmosferze, jaką wartość dla rozwoju ma czytanie książek, a jaki smak ma zrealizowane marzenie. Ta książka to samo dobro. Może być ona czytana zarówno jako ciąg, ale również jako zbiór opowiadań dobrych na każdą porę roku – bo pomaga żyć w zgodzie ze światem przyrody, uczy o najważniejszych wydarzeniach danego okresu i co najważniejsze, jest kopalnią pomysłów na spędzanie wolnego czasu w danym miesiącu. Doskonały wybór dla dzieci twórczych i żywych – planów na każdą porę roku nie zabraknie!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto