Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rozważna I Romantyczna

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozważna I Romantyczna | Autor: Jane Austen

Wybierz opinię:

Gabrielle

Czy któraś z nas kiedykolwiek nie marzyła by przenieść się do czasów obszernych, długich sukien, balów, i książąt jeżdżących na białych koniach? Chyba nie ma takiej dziewczyny. Zazwyczaj jest to jednak nasze marzenie z czasów wręcz dziecinnych którego nie da się spełnić, możemy jednak przenieść się w te czasy za pomocą książek. I mimo iż akcja książki przeze mnie opisywanej nie dzieje się w aż tak dalekiej przeszłości to możemy na chwilę zapomnieć o sprawach codziennych...

 

Dzięki pięknemu stylowi pisarskiemu pani Austen przenosimy się do dziewiętnastowiecznej, wiktoriańskiej Anglii. A więc do okresu długich sukien, proszonych obiadów i podwieczorków, a jednocześnie do okresu gorących związków i romansów, które jednak zazwyczaj pozostają w tajemnicy ze względu na dobre imię danej dziewczyny i jej rodziny, uczucia te gdyby nie ukrywane spotkałyby się z wielką krytyką ze względu na różnice w pozycji i majętności. Kumulacja tych wszystkich przeszkód zazwyczaj sprowadzała się do tego, że dwoje zakochanych musi się rozdzielić i leczyć swoje złamane serce w samotności. Bardzo często również wydawano młode panienki za mąż bez ich zgody...

 

Pani Dashwood po śmierci swego męża jest zmuszona opuścić miejsce swojego dotychczasowego pobytu i przeprowadzić się do Barton Cottage. W przeprowadzce jak i w trakcie mieszkania w nowym domu, starszej już jak na owe czasy, choć dopiero 40-letniej kobiecie mają towarzyszyć jej trzy córki. Najstarsza dziewiętnastoletnia Elinor jest kobietą jak na swój wiek dojrzałą, twardo stąpającą po ziemi, często udzielającą rad swojej matce, uczuć swoich nie uzewnętrznia, a rozczarowania przeżywa wewnątrz swego serca nie chcąc nikogo martwić. Siedemnastoletnia Marianne jest zgoła różna od swojej starszej siostry. Jest dziewczyną mądrą, wykształconą lecz lekkomyślną. Kieruje się bowiem przede wszystkim swoimi uczuciami, a zdrowy rozsądek pozostawiała daleko w tyle. Gdy ją coś uszczęśliwi, raduje się tym od nowa i od nowa przez wiele tygodni, gdy zaś dowiaduje się o czymś przykrym, równie długo trwa jej zmartwienie. Pod tym względem jest bardzo podobna do matki. Najmłodsza, trzynastoletnia Małgorzata jest jeszcze dzieckiem, toteż zbyt wiele o jej charakterze się nie dowiadujemy. Akcja toczy się głównie wokół jej starszych sióstr.

 

Mimo przeprowadzki Elinor pozostaje jednak sercem z Norland, miejscem które musiała opuścić, w większości ze względu na Edwarda Ferrasa, jej bliskiego przyjaciela z którym łączyło ją coś więcej. Mimo przedłużającego się jej pobytu w Barton młodzieniec zdawałoby się, że o niej zapomniał, nie pisze, nie przyjeżdża w odwiedziny, sprawa ta bardzo smuci Elinor. Natomiast Marianne w kilka tygodni po przyjeździe podczas spaceru po posiadłości, w wyniku feralnego incydentu skręca nogę, ratuje ją młody mężczyzna nazwiskiem Willoughby. Młodzieniec spełnia wszystkie, naprawdę wygórowane marzenia Marianne odnośnie ukochanego. Dziewczyna zakochuje się w nim, wydawać by się mogło, że z wzajemnością.

 

W wyniku różne rodzaju obrotów zdarzeń i wypadków Elinor dowiaduje się, że Edward przez wszystkie lata ich znajomości był już związany zaręczynami z inną kobietą. Jak to przetrzyma? Czy uda się jej z tym pogodzić i wybaczyć Edwardowi? A młodziutka Marianne poświęci się dalej miłości do Willoughby'ego, a może zauważy i doceni miłość trochę starszego od siebie pułkownika?

 

„Rozważna i romantyczna" była chyba pierwszą książką z dorobku pani Austen, którą miałam okazję czytać. Nigdy nie przypuszczałam, że tego typu książka mogłaby mnie porwać, zaciekawić, rozkochać w twórczości tej autorki. Choć zawsze „uciekam" od typowej klasyki teraz wiem, że byłoby wielkim błędem niesięgnięcie po tą książkę. Nie zapoznałabym się wówczas z pięknym stylem pisarskim Jane Austen, z klimatem jej książek który od razu mnie oczarował, z pięknem opisanego przez nią krajobrazu, obyczajów jak również bohaterów, których autorka przedstawia nam do głębi. Poznajemy ich pasje, uczucia, miłości, kłopoty i smutki. Towarzyszymy im w podejmowanych przez nich decyzjach, a przede wszystkim mocno się z nimi zżywamy. Tuż po zakończeniu lektury (po raz kolejny z resztą) zastanawiam się jak mogłyby się potoczyć ich dalsze losy, jak wyglądałoby ich życie. Czy byłoby pełne radości? A może przepełnione kolejnymi próbami?

 

„Rozważna i romantyczna" jest według mnie pozycją obowiązkową. Każdy bowiem powinien w pewnym stopniu zapoznać się z klasyką romansu. I choć zapewne część z was uważa, że jest to lektura ckliwa to jednak warto się z nią zapoznać, bo może i wy, podobnie jak ja, zakochacie się w fabule i stylu pisarskim zaprezentowanym przez Jane Austen. Miłośnikom XIX wieku jak i miłośnikom powieści Jane Austen serdecznie polecam tą książkę ;)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial