Cherub Tom 13 Republika

Autor: Robert Muchamore

Okładka wydania

Cherub Tom 13 Republika


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Falka

„Zasada funkcjonowania CHERUBA jest bardzo prosta (...). Dorośli rzadko podejrzewają, że dzieci w ich otoczeniu mogą szpiegować. (...) Gdybym wyruszyła na tajną misję, poderwała dilera narkotyków i jako jego dziewczyna zaczęła zadawać mu mnóstwo pytań dotyczących jego biznesu, najpewniej zacząłby podejrzewać, że jestem policjantką. Ale gdyby w jego otoczeniu zaczął się kręcić ktoś taki jak ty: dzieciak, który chciałby zarobić trochę kieszonkowego (...)? Nie możesz być kapusiem ani tajniakiem, bo masz dopiero jedenaście lat"[1].

 

Brytyjski wywiad wpadł na genialny pomysł i stworzył specjalistyczną jednostkę szkolącą dzieci do zadań specjalnych. Wszędzie tam, gdzie tradycyjny agent wzbudzałby podejrzenia, można posłać niepozornego nastolatka, który szybko dowie się czego trzeba, pozostając niezauważonym. Tak powstał CHERUB, tajna komórka wywiadu, szkoląca małych agentów. Gdy w kampusie agencji pojawił się Ryan, nikt nie spodziewał się, że pierwsza z przydzielonych mu misji, okaże się najpoważniejszym przedsięwzięciem w historii CHERUBA.

 

„Agenci CHERUBA nie są tak do końca zwykłymi dziećmi. Muszą być ciut powyżej przeciętnej: sprawni fizycznie, bystrzy, inteligentni, zdolni do szybkiej ucieczki lub walki, jeżeli zrobi się groźnie"[2]. Nawet najcięższy trening jest lepszy od życia w sierocińcu, stąd Ryan nie zastanawiał się długo, gdy zaproponowani mu zostanie profesjonalnym szpiegiem. Po 100-dniowym szkoleniu podstawowym w końcu otrzymuje swoją pierwszą misję. Ma zaprzyjaźnić się z rozpieszczonym dzieciakiem z Kalifornii, wnukiem przywódczyni azjatyckiej mafii, by z bliska kontrolować działania imperium przestępczego. Niby nic trudnego, ale, jak szybko się okaże, pojawią się małe komplikacje, które utrudnią działanie niedoświadczonemu Ryanowi.

 

Przygody chłopca przeplatać się będą z wątkiem małej Chinki Ning, córki handlarza żywym towarem, która podejmuje desperacką próbę ucieczki z matką do Anglii, jak najdalej od ciemnych interesów ojca. Jak można się spodziewać, nie czeka na nią spokojna podróż.

 

„Republika" to trzynasty tom z serii o przygodach agentów Cheruba. Brak ścisłej linii fabularnej łączącej wszystkie tomy, pozwala czytać je w dowolnej kolejności, nie narażając się na luki dotyczące wcześniejszych wątków. Ta typowo przygodowo-sensacyjna powieść przeznaczona jest dla młodzieży powyżej 12 roku życia i w takiej konwencji jak najbardziej się sprawdza. Fabuła skupiona jest przede wszystkim na szybkiej akcji, której nagłe zwroty mają zastąpić głębszą kreację postaci. Te w istocie nie posiadają życia wewnętrznego, a motywacja ich zachowań ogranicza się do reakcji na wydarzenia. Całość zamyka się w przystępnym języku i całej masie dialogów. Dla żądnych przygód 12latków to jednak najpewniej przednia rozrywka. Czyta się szybko, lekko i całkiem przyjemnie.

 

Ciekawym zabiegiem jest włączenie w akcję powieści młodzieżowej poważnych problemów współczesności. W „Republice" Muchamore podejmuje wątek handlu ludźmi, w poprzednich częściach nawiązywał chociażby do biznesu narkotykowego, paserstwa, terroryzmu, czy sekt. Niespotykane, z lekką nutą dydaktyzmu, ale nadal to przede wszystkim powieść wypakowana po same brzegi szybką akcją i niespodziewanymi przygodami. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o zostaniu szpiegiem, sprawdź jak to wygląda w praktyce!

 

[1] R. Muchamore, Cherub #13 Republika, Warszawa 2012, s. 310.
[2] Op. cit. s. 310.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Egmont oraz portalowi Sztukater

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!