Okładka wydania

Pamiętniki Jane Austen

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: James Syrie
 • Tytuł Oryginału: The Lost Memoirs Of Jane Austen
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Eliza KasprzakKozikowska
 • Liczba Stron: 336
 • Rok Wydania: 2009
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 9788375150568
 • Wydawca: Otwarte
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6

  5/6

  5/6

  5.5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętniki Jane Austen | Autor: James Syrie

Wybierz opinię:

Gabrielle

„Każdy, czy to dżentelmen, czy dama, kto nie znajduje przyjemności w dobrej powieści, musi być nie do wytrzymania głupi" Jane Austen

 

Jane Austen, postać którą każdy zna, choćby ze słyszenia. Widząc jej nazwisko od razu przychodzi nam na myśl „Rozważna i romantyczna", „Duma i uprzedzenia", „Perswazje" lub jakaś inna książka z jej dorobku pisarskiego, która akurat najbardziej zapadła nam w pamięć. Nie ulega wątpliwości, że była to pisarka bardzo uzdolniona, która potrafiła przelać w swoje powieści łatwo wyczuwalne emocje. Jednak zastanawialiście się może kiedyś jaka była ona naprawdę? Z jakimi trudnościami, niepowodzeniami ale również radościami się spotykała? Skąd czerpała inspiracje do swoich powieści lub po prostu jakim człowiekiem była? Na te pytania odpowie nam książka autorstwa Syrie James opowiadająca o życiu Jane Austen. Choć w większości jest to fikcja literacka spotykamy się w niej również z wątkami prawdziwymi, które miały miejsce w życiu Jane.

 

Akcja książki rozpoczyna się w 1800 roku gdy to George Austen postanawia przejść na emeryturę i przenieść się z całą rodziną do Bath. O ile pomysł ten przypadł do gustu małżonce, o tyle córki – Cassandra i Jane są tym faktem załamane. Decyzja ta jak się później okazuje była nader błędna, ponieważ gdy w roku 1804 George umiera panie pozostają bez dachu nad głową i z raczej znikomym dochodem rocznym. Tak zaczyna się seria niefortunnych zdarzeń, które trwają właściwie przez całe życie Jane. Kobiety są zmuszone tułać się między domami swoich krewnych i przyjaciół. Podróże te choć upokarzające powodują, że Jane poznaje pana Ashforda. Mężczyznę zabawnego, wykształconego i oczytanego, z którym może porozmawiać na każdy niemal temat. Nie trudno się domyślić, że młoda kobieta, choć w tamtych czasach i tak już uważana za starą pannę, pada pod urokiem dżentelmena. Jednak czy on odwzajemnia jej uczucie? Czy będą żyć długo i szczęśliwie? I co ma wspólnego Ashford z paniczem Willoughby z „Rozważnej i romantycznej"? Przekonajcie się sami ;)

 

Tak, uwielbiam twórczość Jane Austen i przyznaję się do tego bez bicia. Dlatego też pozycja ta, w pewnym sensie biograficzna, była dla mnie pozycją obowiązkową, którą mogłam przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Otwarte. O książce słyszałam wiele opinii. Jednym się bardzo podobała, inni uważają ją za totalny gniot któremu nie warto poświęcać swej uwagi i czasu. Ja zgadzam się całkowicie z pierwszą opinią. Historia mimo iż nie pisana przez Austen posiada styl bardzo do niej zbliżony, który pomaga czytelnikowi odnaleźć się w jakże pięknych czasach (XIX wiek). „Pamiętniki..." czyta się lekko i szybko. Sama nie wiem kiedy przeczytałam tą książkę liczącą równe 300 stron (wersja pocket). Odnalazłam w niej to co tak uwielbiam w historiach Austen- klimat epoki, tło obyczajowe i niezwykle zajmujące wątki, które umiliły mi, niestety, tylko jedno popołudnie.

 

Książkę polecam fanom twórczości Jane Austen bowiem książka jest naprawdę wciągająca, a podłoże biograficzne może znacznie poszerzyć naszą wiedzę o tej jakże wspaniałej pisarce. Ponadto wątek miłosny, który mnie podobał się najbardziej, powinien przyciągnąć i zaciekawić przynajmniej część osób sceptycznie do książki nastawionych. Pozostałą część namawiam do zapoznania się z „Pamiętnikami..." i wyrobienia sobie o nich własnej opinii ;)

Kala

Syrie James to wielka miłośniczka twórczości Jane Austen i badaczka jej twórczości. Będąc członkiem stowarzyszenia amerykańskich scenarzystów Writer's Guild of America, autorka otrzymała wiele nagród za scenariusze teatralne i telewizyjne. "Pamiętniki Jane Austen": to jej pierwsza powieść z gatunku historical fiction. Wraz z dziećmi i mężem mieszka w Los Angeles.

 

Jane Austen zna chyba każdy, choćby i ze słyszenia. Jej nazwisko niezmiennie kojarzone jest z takimi utworami jak "Rozważna i Romantyczna", "Perswazje" czy "Duma i uprzedzenie". Wykreowane przez pisarkę postacie ożywały i niepostrzeżenie wkradały się do rzeczywistości, stając się uosobieniem męskiego ideału czy kobiecym wzorem do naśladowania.. Dzięki swoim dziełom, angielska autorka zdobyła coś więcej niż sławę i rozgłos - zyskała nieśmiertelność. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak naprawdę wyglądało życie Jane Austen? Czy wasze myśli zaprzątał fakt jak upływała jej codzienność i z czego czerpała inspirację do swych powieści?

 

Jest rok 1800, kiedy to George Austen postanawia przejść na emeryturę i wraz z bliskimi opuścić rodzinne miasteczko. Miejscem, które mężczyzna obiera na cel swojej podróży jest Bath, a choć pomysł ten nie cieszy się zbytnim entuzjazmem wśród córek mężczyzny, wkrótce zostaje wprowadzony w życie. Jak się okazuje obawy żywione przez Cassandrę i Jane wcale nie były bezpodstawne. Kiedy pięć lat później mężczyzna umiera, życie pań Austen zostaje wywrócone do góry nogami. Pozbawione dachu nad głową i stałego dochodu kobiety zostają zmuszone do niekończącej się tułaczki między domami swych krewnych i przyjaciół.

 

Nieoczekiwanie jednak to właśnie owa tragedia staje się źródłem radości dla Jane. Dzięki podróżom poznaje bowiem pana Ashforda. Czarujący, przystojny i bogaty mężczyzna z miejsca zyskuje sobie jej sympatię. A wspólnie spędzone ze sobą chwilę tylko potęgują uczucie Jane, która wkrótce staje się zupełnie bezsilna wobec miłości. Tyle, że los pozostaje okrutny względem pragnień owej dwójki, szykując na ich wspólnej drodze zdecydowanie zbyt wiele przeszkód.

 

Skłamałabym twierdząc, że twórczość Jane Austen jest mi obca. Choć daleko mi do fanatyków, zaczytujących się w powieściach autorki, lubię od czasu do czasu poczuć charakterystyczny dla twórczości pisarki klimat. Lubię zamknąć oczy i przenieść się do XVIII wiecznej Anglii, w której miłość wbrew pozorom wydaje się być czymś prawdziwszym niż teraz. I lubię spotkać się z bohaterami, których słowa brzmią dla mnie obco, a których mimo to rozumiem. Powieści Jane Austen mają w sobie bowiem coś niepowtarzalnego. To właśnie owy pozornie niedostrzegalny element sprawia, że z taką chęcią czytamy o codziennym życiu całkiem zwyczajnych ludzi i który niezmiennie zaskarbią sobie sympatię coraz to nowych czytelników.

 

To właśnie dlatego z taką chęcią sięgnęłam po powieść Syrie James, mimo iż opiniom krążącym po internecie daleko było do ideału. "Pamiętniki Jane Austen" swoim stylem przypominają nieco dzieła autorki. Odnajdujemy w nich bowiem to co było najlepsze w twórczości Austen - klimat epoki, tło obyczajowe i niezwykle zajmujące wątki. Choć oczywiście najważniejszą rolę odgrywa fabuła, autorka skupia się również na detalach. Syrie James z zaskakującą skrupulatnością maluje przed nami obraz ówczesnej Anglii. Daje nam możliwość odetchnąć tamtejszym powietrzem poprzez drobiazgowe opisy krajobrazu czy choćby spoglądnięcia z boku na wydarzenie towarzyskie jakim niewątpliwie jest zabawa taneczna połączona z pokazem talentów.

 

Przede wszystkim jednak zachwyca kreacja postaci. Syrie James kreśli przed nami niezwykle wyraźny i jednoznaczny portret Jane Austen - połączenie wszystkich cech jakimi obdarzyła bohaterki własnych powieści. Dostrzegamy więc w jej postaci dumę Elizabeth, romantyczną duszę Marianny czy rozwagę, która charakteryzuje również Eleonorę. Z niekłamaną przyjemnością przygląda się takiej kumulacji przeróżnych cech charakterów. Owa drobiazgowość autorki ujawnia się zresztą również pod tym względem. Syrie James kreuje swoich bohaterów z zadziwiającą skrupulatnością, nawet biorąc pod uwagę postacie epizodyczne.

 

Książkę poleciłabym przede wszystkim fanom twórczości pani Austen. Nagromadzone w powieści informacje o jej twórczości, zwłaszcza o trudnościach z którymi musiała się zmierzyć, czynią bowiem z "Pamiętników..." powieść niemal biograficzną, a tym samym doskonałe kompendium wiedzy o autorce.

Natula

Nie znam twórczości Jane Austen, zawsze obawiałam się, że panoszący się na stronach jej powieści sielski nastrój, uśpi mnie już po przeczytaniu kilku pierwszych wersów, tym samym „Pamiętniki Jane Austen" nie napawały mnie radością. Miłośnika sensacji i horrorów bardzo trudno uwieść klimatem wczesnych lat XIX wieku, w tym krynolinami, infantylnymi rozmowami przy herbatce i wyborami odpowiedniego kandydata na męża. Gdyby nie kusząca przedmowa redaktorki, która wspomina, że książka powstała na podstawie prawdziwych pamiętników panny Austen, znalezionych podczas remontu dachu we dworze w Chawton, zapewne nigdy nie przeczytałabym tej powieści.

 

Na szczęście, stało się inaczej. Skuszona interesującym wstępem, z wielkim zaangażowaniem wkręciłam się w historię o słynnej powieściopisarce.
Opowieść zaczyna się momencie w którym nasza bohaterka ma dwadzieścia pięć lat i zmuszona jest wraz z rodzicami opuścić rodzinne Steventon, przeprowadzając się do Bath, gdzie ukochany ojciec Jane ;umiera, pozostawiając kobiety ze swojej rodziny w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dzięki pomocy najbliższych panie jakoś sobie radzą. W niedługim czasie, Jane poznaje przystojnego pana Ashforda, a także zaczyna intensywną pracę nad swoimi powieściami.

 

Syrie James, autorka „Pamiętników Jane Austen" jest wielką fanką powieściopisarki. Tak naprawdę ta książka to fikcja literacka, która jednak powstała na podstawie prawdziwych zapisków, a wydarzenia są oparte na znanych faktach z życia Jane, co wybitnie dodaje pikanterii całej historii.

 

Kiedy czytałam tę ciekawą opowieść miałam wrażenie, że wszystko co jest w niej zawarte miało miejsce. Opisy dworów, ogrodów, bohaterów, ich styl ubioru, a nawet sposób wysławiania są niesamowicie realne i robią wrażenie. W sumie nie powinno to dziwić, Syrie przeprowadziła dogłębne badanie życia pisarki i jej epoki, więc samo przez się, rzeczywistość charakterystyczna dla tych lat nie jest jakimś widzimisię autorki.

 

Pierwszoosobowa narracja to strzał w dziesiątkę, postrzeganie świata przez niesamowicie inteligentną Jane, jest ciekawym doświadczeniem. Jej ironiczne, niekiedy pełne humoru riposty wbijają fotel i powodują wybuchy śmiechu. Styl autorki jest satyryczny, jednocześnie ciągle pozostaje elegancki i urzekający. Być może niektóre dialogi, brzmią ckliwie i infantylnie, ale pamiętajmy, że wydarzenia rozpoczynają się w 1800 roku, a w tym czasie, głównym zajęciem panien były wspólne pogadanki o statusach i mariażach – wybaczyć to trzeba.
Oprócz głównego wątku – tajemniczej znajomości Jane i jej zdolności pisarskich – w książce poruszane są ówczesne problemy społeczne, obyczaje, jak również zostaje czytelnikowi przybliżona delikatna natura kobieca.

 

Dodatkowym atutem powieści jest znajdujące się na końcu kalendarium życia Jane Austen, wywiad z Syrie James oraz cytaty z tekstów Jane i tematy do dyskusji.

 

„Pamiętniki Jane Austen" to historia o wielkiej miłości i wielkiej pasji. Czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że tekst obfituje w emocjonujące momenty, dostarczające lekkiego podniecającego dreszczyku.
Ta pozycja to obowiązkowa lektura dla wielbicieli powieściopisarki, a dla czytelników dla których obca jest proza Jane Austin, to wyśmienity początek do zapoznania się z jej twórczością.

Dm1994

Jane Austen autorkę książek takich jak: "Duma i uprzedzenie", czy "Rozważna i romantyczna" kojarzy chyba każdy z nas. Miłośnicy dzieł tej pisarki pewnie często zastanawiają lub zastanawiali się podczas lektury jej dzieł kim była ta kobieta, która potrafiła w tak piękny sposób opisać miłość i stosunki międzyludzkie i czy jej życie wyglądało podobnie jak te jej bohaterek. Syrie James jako właśnie taka wielbicielka twórczości Jane Auten dręczona podobnymi pytaniami postanowiła zrobić rzecz niebywałą, a mianowicie napisać powieść fikcyjną, opartą na faktach, która opowiadałaby o losach autorki jej ulubionych książek. Tak też powstały "Pamiętniki Jane Austen". Książka krytykowana jeszcze przed powstaniem i opiewana pozytywnymi opiniami już po jej wydaniu. Mimo, że podobnie jak wiele osób byłam dość negatywnie nastawiona do tej książki, już po przeczytaniu pierwszego rozdziału zmieniłam o niej zdanie i z wielkim uśmiechem na ustach przeniosłam się do świata Jane Austen.

 

Wiek XIX.George Austen podejmuje decyzję o przejściu na emeryturę i przeprowadzeniu się do małego miasteczka Bath. Dwie córki, Cassandra i Jane, w przeciwieństwie do swojej matki nie są tym zachwycone. Jak się okazuje bardzo słusznie. W roku 1804 ojciec dziewczyn umiera pozostawiając rodzinę bez dachu nad głową i zmuszając ich do tułania się po domach krewnych i przyjaciół. Tułaczki te sprawiają, że Jane poznaje pana Ashforda. Mężczyznę wprost idealnego. Wykształconego, inteligentnego z poczuciem humoru. Jak się nie trudno domyślić Jane bardzo szybko zaczyna czuć bliższy związek z mężczyzną, jednak czy on również jest nią zauroczony? I co wiąże go z z paniczem Willoughby?

 

Gdy dowiedziałam się o istnieniu tej książki od razu uznałam, że Syrie James jest po prostu wariatką popełniającą literackie samobójstwo już na starcie swojej kariery. No bo kto normalny chce ubarwiać fakty z życia ukochanej przez miliony ludzi na całym świecie osoby, która na przestrzeni lat zyskała już swój określony publiczny wizerunek, którego nie da się zmienić?

 

Być może się nie myliłam i Syrie James rzeczywiście jest wariatką... ale za to jaką... jak zdolną... jak utalentowaną....jak mądrą.... i jak kreatywną.

 

Autorka w magiczny sposób sprawiła, że już zaczynając czytać pierwszą stronę tej książki czujemy ten wspaniały klimat, który towarzyszy nam przy czytaniu dzieł Jane Austen. Przenosimy się do pięknego miejsca, poznajemy barwnych bohaterów i jak zaczarowani poznajemy ich ciekawe perypetie. Myślę, że nie muszę już niczego dodawać, po prostu jeśli lubicie kobiece, klimatyczne powieści, twórczość Austen, lub też samą postać tej sławnej autorki po prostu zaopatrzcie się w "Pamiętniki Jane Austen" gwarantuję wam, że nie będziecie tego żałować :-)

Katee

Jane Austen to najsłynniejsza XIX wieczna autorka romansów. O powieściach jej autorstwa takich jak "Duma i uprzedzenie" czy "Rozważna i romantyczna" słyszał chyba każdy. Panna Austen ma wielu wielbicieli na całym świecie, jej książki cieszą się niesłabnącą popularnością, kilka z nich doczekało się również ekranizacji filmowych, które cieszą się równie wielką popularnością co pierwowzory.
Osobiście czytałam kilka najbardziej znanych dzieł pisarki. Do jej zagorzałych wielbicieli nie mogę się jednak zaliczyć, książki Jane najzwyczajniej nie trafiają w mój gust literacki. Mimo wszystko z prawdziwą przyjemnością sięgnęłam po książkę Syrie James "Pamiętniki Jane Austen". Kierowała mną ciekawość, chciałam się przekonać jak wyglądało życie znanej pisarki, co inspirowało ją do tworzenia powieści.

 

Akcja utworu rozpoczyna się w 1800 roku gdy siostry Austen wraz z rodzicami przeprowadzają się do Bath. Niedługo potem pan Austen umiera pozostawiając żonę i ukochane córki w tragicznej sytuacji finansowej. Od tej pory panie są skazane na wieczną tułaczkę po krewnych i przyjaciołach licząc na ich wspaniałomyślność i gościnę. Jednak dzięki ciągłym podróżom w życiu Jane pojawia się przystojny pan Ashford, jak się później okazuje jedyna, wielka miłość kobiety, która stała się inspiracją do napisania kilku znanych nam dzisiaj dzieł. Co takiego wydarzyło się w życiu tej dwójki? Jak potoczyły się ich losy? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

 

"Pamiętniki Jane Austen" to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości pisarki. Mimo, że po internecie krąży wiele sprzecznych opinii na temat książki, jedni się zachwycają inni krytykują, warto po nią sięgnąć by na własnej skórze przekonać się jakie wrażenie wywrze na nas.

 

Fikcja literacka miesza się tutaj z prawdziwymi zdarzeniami, czasami ciężko jest się zorientować co wydarzyło się naprawdę, a co jest tylko elementem wyobraźni autorki. Cóż, to akurat niekoniecznie może przypaść wszystkim do gustu.

 

Syrie James stworzyła swoich bohaterów skrupulatnie i z dokładnością. Czytelnik wciąga się w wykreowany przez nią świat, przenosi do XIX wiecznej Anglii, na własnej skórze może poczuć klimat tamtych czasów, wraz z bohaterami przeżywać ich radości, rozterki i smutki.

 

Książka wzrusza i bawi jednocześnie. Z pewnością spodoba się nawet tym, którzy do tej pory z twórczością Austen nie mieli nic wspólnego, być może będzie stanowić bodziec dla bliższego zaznajomienia się z tekstami znanej pisarki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial