Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ksiądz Rafał Niespokojne Czasy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Maciej Grabski
 • Tytuł Oryginału: Ksiądz Rafał Niespokojne Czasy
 • Seria: Ksiądz Rafał
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324015054
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6

  4/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ksiądz Rafał Niespokojne Czasy | Autor: Maciej Grabski

Wybierz opinię:

Isabelle

Po śmierci starego biskupa w Gródku nastały niespokojne czasy. Na miejsce Jakuba mianowany został Kazimierz, który za cel obrał sobie zniszczenie Rafała Nowiny. Proboszcz pozbawiony zostaje swojej parafii i możliwości głoszenia kazań, jednak mieszkańcy Gródka stają murem za swoim pasterzem. Szczęśliwie, Rafał ma oparcie w wielu ludziach i mimo gierek prowadzonych na wysokich szczeblach kościelnej hierarchii, wychodzi z opresji obronną ręką.

 

W Gródku życie płynie własnym, niemal nieskalanym przez PRL, nurtem - od żniw do żniw. Dopiero pod koniec tej części, Rafał wyrwany z sielskiej wiejskiej rzeczywistości przekonuje się jak wygląda sytuacja w kraju i jak "niebezpieczna" jest służba bezpieczeństwa.

 

Z lekką obawą sięgałam po drugą część, bo jak wiadomo - sądź autora, po drugiej książce jego. Maciej Grabski spisał się jednak wyśmienicie, ba... z niecierpliwością będę wyczekiwać dalszych losów księdza Rafała. Chwilami z uśmiechem na twarzy, a miejscami ze łzami w oczach śledziłam życie małego miasteczka i jego mieszkańców. Płakałam, kiedy ktoś umarł, wzruszałam się, gdy Antonii opowiadał o swoim spełnionym marzeniu, śmiałam się w głos, czytając niektóre "klubowe" rozmowy mężczyzn (chyba one najbardziej kojarzą mi się z serialem "Ranczo"), po prostu zżyłam się z wiejską społecznością Gródka.

 

Ja, totalnie antyklerykalna osoba, pokochałam postać Rafała Nowiny, jego podejście do ludzi, zwierząt, skromność, uczciwość i wszystkie pozostałe cnoty, jakie nam prezentuje. Czy taka ludzka twarz kleru serwowana nam przez Grabskiego istnieje? Jestem przekonana, że tak i mam nadzieję, że dane mi będzie ujrzeć ją w rzeczywistości.

 

Po raz kolejny gorąco polecam!

 

A na koniec zagadka która krąży po Gródku:
"Czym różni się Bukówka od Gródka?
Tym, że w Bukówce w kościele głoszą Dobrą Nowinę, a w Gródku w kościele mają dobrą Nowinę"

Bujaczek

Gdy brałam książkę do recenzji nie wiedziałam, że jest to część druga losów księdza Rafała i jego parafian. Prawdę mówiąc początkowo trudno było mi się wczuć w książkę. Ale to z powodu, że na początku jest trochę nawiązań do poprzedniej części i mi to przeszkadzało.

 

Książka zaczyna się w momencie zakończenia poprzedniej części. Papieżem zostaje Jan Paweł II. Ksiądz Rafał chcąc nie chcąc zostaje w plątany w gierki dziekanatu i kurii, przez co traci możliwość bycia proboszczem. Jednak to tylko było na szczęście chwilowe. Ale czy to nie było czasem wszystko ukartowane? Do tego dochodzą problemy parafian Gródka i jego własne związane z rodziną. Trzeba odnowić kościół, a i pomóc co niektórym. Do tego powraca konflikt z ojcem i być może nie zostanie rozwiązany już nigdy.

 

Cóż mogę powiedzieć o książce? Jak już prędzej wspomniałam początkowo czytanie mi szło opornie. Ale na szczęście to trwało przez początkowe kilkadziesiąt stron. Powoli zaczęłam wczuwać się w świat Gródka oraz ich mieszkańców. Zaczęłam wszystko przeżywać z nimi – śmiałam się, płakałam, denerwowałam i bałam. Spodobała mi się tu postać Pani Hajacynty. Była taka inna. No kobieta „sami swoi" mimo dziwnych zachowań i odmiennych poglądów. Serce moje też zdobył tytułowy ksiądz Rafał. Przypomina mi księdza, który był w mojej parafii. Ciepły, serdeczny, zawsze gotowy wysłuchać i pomóc. Nie oceniał tylko sprawiał, że sami wiedzieliśmy, że źle postępujemy. Dodam tylko, że pierw warto przeczytać pierwszą część „Ksiądz Rafał" żeby od początku wczuć się w tą książkę.

Kasiek

W marcu zakochałam się w Księdzu Rafale. Przeznaczenie kazało poczekać dłuższą chwilę na drugą część. Ale mam. Ba ku mojej rozpaczy przeczytałam. Dlaczego rozpaczy? Bo to koniec wizyty w Gródku a Autor nie zapowiada kontynuacji. A ja do Gródka chciałabym wrócić. Chciałabym zobaczyć plebanię, spotkać tych ludzi i posłuchać legendarnej gry na organach.

 

Akcja drugiego tomu rozpoczyna się tuż po tych zamykających tom pierwszy, umarł biskup Jakub, wielki orędownik Gródka, szykują się roszady w kurii a chyba każdy z Nas wie, że zmiany na górze zwykle nic dobrego nie niosą dla tych niżej. A jeśli przynoszą zmiany to tylko na gorsze. Także kraj wkracza w niespokojny okres. Może i wielka polityka omija Gródek, ale zawierucha czasu, historii mimo wszystko nie oszczędzi tego raju na ziemi. Bo mimo wszystko to jest raj. Cudownie się czyta, dla mnie wielkim plusem jest to, że i ksiądz i organista kochają Bacha. Tych którzy kochają Bacha, kocham i ja.

 

I zastanawiałam się, jak to się dzieje, ze „Pensjonat Sosnówka" wywarł na mnie negatywne wrażenie przez swoją bajkowość a tą książką się zachwycam? „Niespokojne czasy" są tak bajkowe z księdzem, który mówi d zwierząt, ze znachorką, ale nie kołatała mi po głowie myśl, co za bujdy. Autor tak fenomenalnie to opisał, ze śmiałam się ze śmiejącymi a roniłam łzy z tymi co płakali.

 

Akcja nie jest prowadzona tak spokojnie, niespiesznie jak część pierwsza, mamy dużo wątków, więcej dramatycznych chwil. Normalne życie na wsi, wyznaczone rytmem pór roku którego nikt się nie musi uczyć bo ma to we krwi, są pewne zasady, niepisane ale złamanie których grozi ostracyzmem. Rafał mimo, że w Gródku zagrzał miejsce, jest „swój" mimo wszystko jest mieszczuchem, który wciąż się musi uczyć, np. tego kiedy ma zostać na przyjęciu poślubnym, a kiedy ma wyjść :P

 

Masa sytuacji zabawnych, dramatycznych i rozpaczliwych, tworzących niesamowicie klimatyczną całość.
Ja Wszystkim i Każdemu z osobna polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial