Okładka wydania

Souvenir

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Souvenir | Autor: Therese Fowler

Wybierz opinię:

Isadora

"Wszystko ma jakąś rysę. Właśnie przez nią przenika światło."

 

Meg Powell przed 17 laty wyszła za mąż za bogatego bankiera Briana Hamiltona, który w zamian za jej rękę zgodził się anulować dług hipoteczny obciążający farmę rodziców. Ratując rodzinę przed bankructwem, Meg zrezygnowała z jedynej miłości życia, poświęciła szczęście u boku ukochanego, ubogiego syna sąsiadów, Carsona McKaya.

 

Przynależność do zamożnej rodziny Hamiltonów zagwarantowała Meg życie w luksusie, umożliwiła także ukończenie studiów medycznych i otworzenie prywatnej praktyki ginekologicznej. Brak zrozumienia i zainteresowania ze strony męża Meg rekompensuje sobie aktywnym życiem zawodowym, coraz bardziej zaniedbując dorastającą córkę, Savannah.

 

Kiedy niepokojące objawy skłaniają Meg do wizyty u neurologa okazuje się, że kobieta cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, czyli chorobę Lou Gehriga. Meg zdaje sobie sprawę, że postępujący zanik mięśni bardzo szybko doprowadzi do jej śmierci; postanawia więc póki czas rozliczyć się z przeszłością, uporządkować własne sprawy, a przede wszystkim - nadrobić stracone lata: zbliżyć się do córki i odzyskać utraconą miłość.

 

Perspektywa zbliżającej się śmierci oraz lektura dzienników zmarłej matki zwracają myśli Meg ku wydarzeniom, jakie rozegrały się pomiędzy nią a Carsonem przed kilkunastu laty.
McKay jest teraz gwiazdą rocka, ale nigdy nie zapomniał o swojej pierwszej miłości, która wciąż jest obecna w komponowanych przez niego utworach. Bolesne wspomnienia nie pozwalają mu poważnie zaangażować się w związek z młodziutką surferką Val, choć przygotowania do ślubu trwają.
Przypadkowe spotkanie Meg i Carsona rozbudza dawne uczucie, ale i przypomina doznane krzywdy. Oboje mają nieśmiałą nadzieję, że los da im jeszcze jedną szansę, ale nie jest to takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać...

 

"Souvenir" to wbrew pozorom opowieść niebanalna i pod wieloma względami wyjątkowa. To prawda, że fabuła nie jest zbyt oryginalna, że epatuje ckliwością i sentymentalizmem, od którego nieraz zgrzytają zęby, że razi jej schematyczność i przewidywalność. Jednak pod powłoką rzewnego romantyzmu nietrudno dostrzec głębię i bogactwo egzystencjalnego przesłania. I pomimo tego, że nie jest ono specjalnie odkrywcze, urzeka swoją wielowymiarowością, autentyzmem i siłą przekazu. Autorka w niezwykle poruszający i pełen naturalnej prostoty sposób przedstawia uniwersalne życiowe prawdy związane z rozmaitymi aspektami ludzkiej egzystencji oraz ich wartość w obliczu sytuacji granicznej.
Therese Fowler w urzekający sposób pisze o nieprzemijającej sile i pięknie miłości, o przeszłości, przed którą nie ma ucieczki, a której trzeba stawić czoło w najmniej oczekiwanym momencie życia; pokazuje, że nigdy nie jest za późno na podjęcie odpowiedzialności za dokonywane wybory i naprawienie dawnych błędów; przypomina, co w życiu ma największą wartość, jak ważne jest wsparcie i miłość najbliższych; skłania do refleksji nad kruchością i ulotnością życia.

 

"Souvenir" to także poruszające studium człowieka stojącego u progu śmierci, żegnającego się z życiem. Uświadamia, jak ważna jest możliwość decydowania o własnym losie i zachowania godności w obliczu ostatecznej próby, a także rozliczenie się z przeszłością, pogodzenie z najbliższymi, samym sobą, z nieuchronnym. Z wielką wrażliwością i subtelnością akcentuje, że jedyne, co po nas zostaje, to pamięć naszych bliskich i dlatego warto zapisać się w niej dużymi literami.

 

Powieść Therese Fowler to ciepła, wzruszająca, choć niepozbawiona łzawego sentymentalizmu historia o zawiłych ścieżkach ludzkiego życia, przewrotności losu, o nieustannej walce o miłość i szczęście - najbardziej wartościowe okruchy naszego istnienia.

 

Niech Was nie zraża prosta, dość stereotypowa i sentymentalna historia miłosna - istotne jest przesłanie, które skrywa. Lektura wzrusza, wibruje emocjami, skłania do refleksji i przewartościowania swojego życia, pozostaje w pamięci na długo.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto