Okładka wydania

Lech Kaczyński Biografia Polityczna 1949-2005

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lech Kaczyński Biografia Polityczna 1949-2005 | Autor: Sławomir CenckiewiczJanusz KowalskiAdam ChmieleckiAnna K. Piekarska

Wybierz opinię:

Aneczka

Biografia polityczna Lecha Kaczyńskiego jest dedykowana pamięci Jadwigi Kaczyńskiej (1926-2013), Matki Prezydenta RP. Jest to zaledwie pierwsza część, druga ukaże się na rynku wydawniczym na przełomie 2013 i 2014 roku.

 

Książka dzieli się na jedenaście rozdziałów:
I – V obejmuje lata 1949 – 1989 (dzieciństwo, młodość i studia w Warszawie, mieszkaniec Sopotu, Doradca Prezydium MKS i MKZ, konspirator)
VI, VII, IX, X obejmuje lata 1990 – 2002 (związkowiec, państwowiec, profesor, minister)
VIII obejmuje lata 1992 – 1995 (okres kierowania Najwyższą Izbą Kontroli)
XI obejmuje lata 2002 – 2005 (okres prezydentury Warszawy)

 

System wartości Lecha Kaczyńskiego ukształtowali głównie rodzice, gdyż oboje byli żołnierzami AK, a głównie matka Jadwiga z domu Jasiewicz. Jadwiga i jej mąż Rajmund zamieszkiwali niewielkie spółdzielcze mieszkanie na Żoliborzu. 18 czerwca 1949 roku rodzą się bliźnięta Jarosław Aleksander i Lech Aleksander. Matka zbudowała z synami niezwykle silną więź. Urodziła się w Starachowicach, jako córka Stefanii z domu Szydłowska oraz Aleksandra Jasiewicza. Dorastała w domu pełnym dyskusji historycznych i politycznych, co w dużej mierze ukształtowało jej charakter. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, kochała czytać zarówno prozę, jak i poezję. Jej mąż Rajmund Kaczyński pochodził z Grajewa, był synem Franciszki z domu Świętkowska i Aleksandra Kaczyńskiego, który pracował w PKP w Baranowicach. Tuż przed wojną Kaczyńscy osiedlili się w Brześciu Litewskim, skąd uciekli do Warszawy przed Sowietami. Rajmund był pracowitym i ambitnym magistrem inżynierem Oddziału Technologicznego Politechniki Łódzkiej. Inwigilowany przez bezpiekę. Nadopiekuńczy w stosunku do synów, co wynikało z przedwczesnej śmierci własnego rodzeństwa. Bliźniacy po licznych perypetiach szkolnych decydują się na studiowanie prawa. Lech zostaje magistrem prawa z wynikiem dobrym. Po odbyciu stażu w Instytucie Prawa Państwowego zamieszkuje w Trójmieście i otrzymuje pracę naukową w szkole wyższej.

 

Maria Mackiewicz urodziła się 21 sierpnia 1942 roku w Wilnie, jako córka Lidii z domu Piszczko i Czesława Mackiewicza. Uzdolniona poliglotka, władająca kilkoma językami, osoba niezwykle ciepła, serdeczna, otwarta i opiekuńcza. Była pracownicą naukową Instytutu Morskiego w Gdańsku i absolwentką Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Lech i Maria poznali się w 1976 roku przez przypadek, gdy on planował zmienić mieszkanie, ona zaś poszukiwała współlokatora do wynajmowanego piętra w domu w Sopocie. Ich kameralny ślub miał miejsce 27 kwietnia 1978 roku, a dwa lata później na świat przychodzi córka Marta. Rodzina jest dla nich prawdziwą ostoją i zawsze stanowią dla siebie wsparcie. Ułatwiło to Lechowi oddanie się działalności opozycyjnej, przez którą był internowany i wywieziony do Strzemielinka na okres szesnastu miesięcy.

 

Poznajemy kulisy politycznych wydarzeń tamtych lat, jak powołanie Wolnych Związków Zawodowych, powstanie „Solidarności", Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, Sierpniowy Strajk w Stoczni Gdańskiej, wprowadzenie stanu wojennego, idea Okrągłego Stołu i inne.

 

12 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę na gdańskiej Zaspie, co było największą w historii manifestacją „Solidarności". Uczestniczył w niej Lech Kaczyński razem z innymi działaczami. „Solidarność" znalazła się ponownie w centrum zainteresowania Zachodu, co było niezwykle istotnym faktem w drodze do uzyskania wolności.

 

Przedstawiono także postać Anny Walentynowicz, słynnej suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej walczącej o prawa pracowników, zgłaszającej się na ochotnika do działalności opozycyjnej. Także Lecha Wałęsy, twórcy wolnej Polski, laureata Nagrody Nobla, późniejszego Prezydenta RP. Poza tym nazwiska wszystkich osób udzielających się w tym okresie na scenie politycznej.

 

„Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949 – 2005" to rzetelna współpraca czterech autorów, którzy dobrze wykonali swoje zadanie. W biografiach poprzedzających tę wykorzystano kłamstwa polityczne, które wprowadziły pewien chaos w odbiorze i postrzeganiu Lecha Kaczyńskiego, postaci do dziś niejednoznacznej. Opracowanie, które mam w ręku jest wolne od jakichkolwiek nieścisłości, czy zakłamania. Książka zawiera liczną bibliografię, ukazującą wspomnienia członków najbliższej rodziny na temat Lecha, ale nie tylko. Wypowiadają się także inne osoby, jak Bogdan Borusewicz, Krzysztof Wyszkowski, Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń, Anna Fotyga i szereg innych. Dołączono także piękne, stare fotografie z ciekawym opisem. Z kart książki przebija się drobiazgowe wręcz przygotowanie do tematu. Przedstawiono mnóstwo faktów z historii Polski oraz podłoże polityczne tamtego okresu. Najbardziej interesowały mnie fragmenty z życia osobistego, a scena stricte polityczna przedstawiona w tej książce jest dosyć skomplikowana, dlatego czytało mi się zdecydowanie trudniej. Często na jednej stronie występuje spiętrzenie wielu nazwisk oraz drobny druk, które uczyniły lekturę niełatwą. Na końcu książki załączniki w postaci aneksów, wykazu ważniejszych skrótów, bibliografii selektywnej oraz indeksu osobowego. Polecam każdemu Polakowi, gdyż biografia okazała się być cennym wykładem z historii naszego kraju, którą obowiązkiem obywatela jest znać, a przynajmniej orientować się w najważniejszych kwestiach.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto