Okładka wydania

Ksiądz Rafał

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Maciej Grabski
 • Tytuł Oryginału: Ksiądz Rafał
 • Seria: Ksiądz Rafał
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324017836
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6

  6/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ksiądz Rafał | Autor: Maciej Grabski

Wybierz opinię:

Isabelle

W 1977 roku umiera stary proboszcz w Gródku - Stanisław. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że czas na zmiany i wszystko będzie inne niż wcześniej. Stanisław był duszpasterzem surowym, nie bał się wskazać imiennie z ambony grzeszników, jednocześnie bardzo kochał ludzi. Nie rozmawiał z nimi za dużo, ale mieli świadomość, że zawsze mogą na niego liczyć.

 

Biskup, w miejsce starego księdza, postanawia wysłać młodego wikariusza - Rafała. Przystojny, prawie dwumetrowy ksiądz, wśród dewotek budzi zgorszenie - "bo to pewnie za pannami będzie się oglądał". Rafałowi jednak takie rzeczy nie w głowie, bo nowy proboszcz jest po prostu bardzo dobrym księdzem. Uwielbia ludzi i przebywanie z nimi, do tego rozmawia ze zwierzętami i potrafi je poskromić. Parafianie szybko przekonują się do nowego duszpasterza (dewotki oczywiście zawsze coś znajdą i piszą donosy do Biskupa), który bardzo umiejętnie prowadzi swoją trzódkę.

 

"Ksiądz Rafał" to książka o niesamowitym klimacie, przypominającym miejscami "Ranczo" lub "Ojca Mateusza". Nigdy nie przypuszczałam, że historia o księdzu, może być tak wciągająca i urocza. Książka to przede wszystkim opowieść o ludziach, ich codziennych problemach i troskach, wzajemnych relacjach i bezinteresownych uczynkach. Pokazuje też kościół o ludzkiej, normalnej twarzy - z wadami i zaletami. Rafał, jak i inni księża popełnia błędy, ale jednocześnie stara się je naprawiać, a za grzechy żałuje. Maciej Grabski, prezentuje kler i jego różne oblicza. Od tego niesympatycznego i złego w postaci dziekana Tomaszka, po dobry i pozytywny jak w przypadku Rafała Nowiny. Każdy człowiek grzeszy, ale każdy ma też szansę na odkupienie i poprawę.

 

"Ksiądz Rafał" kończy się w momencie, kiedy Karol Wojtyła zostaje wybrany nowym papieżem, a Biskup Jakub umiera. Do Gródka nadciągają zmiany, więc niemal natychmiast sięgnęłam po kolejną część opowieści. Nie potrafię się pożegnać z bohaterami, których polubiłam i którzy stali mi się bardzo bliscy.

 

Polecam gorąco - ciepła, zabawna, a czasami wzruszająca do łez historia!

 

Ps. Okładka piękna... podoba mi się o wiele bardziej niż ta z drugiej części. Sad jest bajeczny, jak z moich marzeń!

Książkowo

Opowiem Wam bajkę. Bajkę zachwycającą. Bajkę o ludziach dobrych, mądrych, potrafiących zrozumieć, brać odpowiedzialność za swoje czyny, zaufać i pomóc. Tak, właśnie tak mogłaby się zaczynać ta recenzja. Tylko, że ja nie chcę Wam opowiadać bajki. Owszem, jest to historia fikcyjna, powieść przecież, a nie reportaż, ale wierzę, że takich ludzi możemy dookoła siebie znaleźć. Aczkolwiek trzeba się trochę naszukać, a i świeca może się przydać...

 

Wieś Gródek, rok 1977. Schorowany, surowy i wybuchowy, ale kochający ludzi proboszcz Stanisław umiera, wierni zostają bez księdza. Po pewnym czasie na miejsce proboszcza Stanisława zostaje przysłany dużo młodszy ksiądz Rafał. Zjawia się na stacji kolejowej z dużą dozą optymizmu zaprawionego obawą i tylko z jedną walizką. Wierni nieufnie podchodzą do nowego proboszcza, myślą, że jest za młody, zbyt niedoświadczony, a na dodatek „miastowy", a co taki wie?

 

Płynie czas, a ksiądz Rafał powoli wkrada się w łaski miejscowych, chociaż idzie to opornie. Cóż się dziwić, nietypowy z niego ksiądz. Bo jakże tak – sztukę lubi, na organach gra, siano potrafi skosić, mszę za Elvisa Presleya odprawia, a na dodatek gada ze zwierzętami, a te go słuchają! A jeszcze go jakieś kobiety na plebanii odwiedzają, istna sodoma i gomora!

 

Jednak temu księdzu trudno się oprzeć. Z całego serca jest życzliwy ludziom, niegłupi, sprytny, ma masę dobrej woli i pozytywnego myślenia. I dzięki – nielicznym na początku – przyjaciołom ksiądz powoli dociera do serc kolejnych mieszkańców. A nie ma łatwo, oj nie... Bo nie chodzi tutaj tylko o mieszkańców, ale też o władze kościelne i innych księży. W tej książce bardzo jasno opisany jest wewnętrzny światek ukryty za drzwiami plebani i kurii. Zawiść, zazdrość, karierowiczostwo, głupota, gierki o władzę, to wszystko możemy znaleźć opisane bardzo trafnie (co potwierdził np. Szymon Hołownia).

 

„Ksiądz Rafał" to debiut autora. A Maciej Grabski nie ma zawodowo do czynienia z literaturą. Dlatego tym bardziej zadziwiające jest to, że ten debiut jest tak niesamowicie udany! Ta książka mnie porwała, omamiła, urzekła. Cudownie ciepła, momentami wzruszająca (ach! ta akceptacja rodząca się u twardych wiejskich mężczyzn i kobiet; ach! te koty myszy znoszące; ach! to okiełzanie konia; ach! ta Wigilia), przywracająca wiarę w człowieka, bezinteresowną pomoc, dobro. Może trochę idealistyczna, może trochę nierealna (chociaż tutaj mogłabym polemizować, bo różne historie już słyszałam), ale to jest właśnie jednocześnie siła tej książki! Przecież dookoła brakuje nam tych ideałów właśnie, tego podziału na to, co dobre i złe, a nie we wszystkich odcieniach szarości, tej dobroci ludzkiej też często mało dookoła, tej wiary w przemianę człowieka. A „Ksiądz Rafał" to taka mądra, optymistyczna, pozytywna opowieść!

 

Autor stworzył strasznie fajnych (naprawdę, inaczej nie mogę tego określić) bohaterów – są tacy hm... ludzcy w sposób, który mam wrażenie, że ginie. Sporo tam mądrych ludzi, doświadczonych przez życie, gotowych do pomocy. Ale nie ma raju, o nie, więc tych dobrych równoważy spora ilość bohaterów zawistnych, złych, głupich. Nie przyczepię się ani do stylu, ani do języka, bo też nie ma do czego. Książka ta zagwarantowała mi tyle cudownych chwil w trakcie czytania, że mogę tylko piać z zachwytu.

 

Ślub – chrześcijański, wesele – pogańskie. Mówi się tu czasem, że Pan bóg jest tak zachwycony, gdy ludzie pobierają się w kościele na całe życie, że przymyka z zadowolenia oczy na trzy dni... a ksiądz, jak będzie widział, co się dzieje, może Mu niechcący coś wygadać.

 

Oby więcej było tak cudownych książek, jak ta! Takich, że gdy je czytasz, to aż się chce żyć i wierzyć w to, że świat i ludzie są jednak dobrzy. Że każdy ma szansę na to, by się zmienić i że warto się zmieniać. Że mimo wielu przeszkód można wszystko zakończyć pozytywnie. A ta książka wcale nie jest banalna, jest za to radosna i urzekająca.

 

Ze szczerym sercem gorąco polecam właściwie każdemu! Bo któż z nas nie lubi dać się uwieść cudownej opowieści? Uwierzyć od nowa w ludzi i dobro?

Magda

Maciej Grabski- krakowianin urodzony w 1968 roku, z wykształcenia i zamiłowania historyk sztuki, ponadto meloman i fotograf. W roku 2009 po licznych namowach napisał Księdza Rafała, wcześniej ograniczał się wyłącznie do artykułów fachowych.

 

Gródek to wioska w której życie płynie leniwie, czas odmierzają pory roku i święta, a ludzie są prości, dobrzy i życzliwi. W ciągu dnia najczęściej pracują w polu, a wieczorem lubią zbierać się w lokalnym barze i debatować. Wszyscy doskonale się znają i wszystko o sobie wiedzą. W tej wiejskiej społeczności niewątpliwie ważne miejsce zajmuje ksiądz. Do tej pory w Gródku rolę kapłana pełnił ksiądz Stanisław. Po ponad czterdziestu latach probostwa przyszło mu niestety umrzeć i parafianie z niepokojem i lekką obawą wyczekują swojego nowego duszpasterza. Zostaje nim przystojny i młody ksiądz Rafał Nowina. Mieszkańcy początkowo podchodzą do niego dosyć nieufnie i jedno wiedzą na pewno: nadchodzą zmiany.

 

A jak w tym wszystkim odnajduje się sam ksiądz Rafał? Oczywiście ma pewne obawy, ale jest też pełen optymizmu, dobrej woli i chęci do pracy. Zdaje sobie sprawę z tego, że trudno mu będzie zaskarbić sobie przychylność wiernych, mających jeszcze w pamięci poprzedniego proboszcza, ale bardzo się stara. I tak mija dzień za dniem, a ksiądz Rafał wciąż zadziwia ludzi. Ma rękę do zwierząt, interesuje się lokalnymi problemami, zawsze służy pomocą i dobrą radą. Ma też zadziwiający dar rozwiązywania konfliktów i godzenia zwaśnionych stron. Mogłoby się wydawać , że życie na plebanii to sielanka, jednak nie do końca tak jest. Życiem Kościoła, tak jak i resztą świata, rządzą układy i powiązania. Księża mają swoje słabości, walczą o władzę, popadają w nałogi. Ksiądz Rafał także funkcjonuje w tym świecie i nie raz jego wiara i cierpliwość będą wystawione na próbę.

 

Całą akcję książki autor umieścił w latach 70- dziesiątych. Bardzo realnie nakreślił obraz polskiej wsi w tamtych czasach. Trafnie i bez zbędnego koloryzowania ukazał też Kościelny światek. Bohaterowie, choć mają swoje wady, to wzbudzają sympatię czytelnika, no może z wyjątkiem kilku wiejskich dewotek. Główna postać, czyli ksiądz Rafał, jest człowiekiem pełnym dobroci i wiary w ludzi. Wychodzi naprzeciw ich potrzebom i w ten sposób zdobywa ich sympatię i zaufanie. Jest to bardzo pozytywna postać, tak odmienna od obrazu księży w dzisiejszych czasach.

 

Język i styl wypowiedzi nie pozostawia nic do zarzucenia. Cała historia jest napisana bardzo ciepło. Pozwala odzyskać wiarę w dobroć i bezinteresowność ludzi. W zasadzie książka raczej mi się podobała, chociaż miejscami trochę się nudziłam. W gródku praktycznie nic się takiego nie dzieje, a monotonne życie mieszkańców tylko od czasu do czasu urozmaicają małe wiejskie sensacje. Nie do końca odpowiadają mi się takie klimaty, ale ostatecznie nie żałuję czasu spędzonego nad tą książką.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial