Okładka wydania

Książka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Mikołaj Łoziński
 • Tytuł Oryginału: Książka
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 180
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788308045879
 • Wydawca: Literackie
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5,5/6

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Książka | Autor: Mikołaj Łoziński

Wybierz opinię:

Jjon

Urywki z życia rodziny, rodzinne tajemnice, historie sprzed lat - pomysł na pierwszy rzut oka nie wydaje się oryginalny. I nie byłby, gdyby nie forma, w jakiej Mikołaj Łoziński przedstawia czytelnikom doświadczenia swojej rodziny. Zapisane przez niego urywki składają się w całkiem obszerną opowieść, która nie jest jednak klasyczną sagą rodzinną, choć historia obejmuje trzy pokolenia.

 

Książka skusiła mnie tytułem. Byłam pewna, że skoro autor nadaje swemu dziełu tytuł, który wydaje się banalny i nijaki, to coś musi się za tym kryć. Chciałam wiedzieć co. Czy jest to brak pomysłu, czy pójście po najmniejszej linii oporu? Okazuje się, że na szczęście żadna z tych opcji. W tym prostym tytule jest wszystko, co znajdziemy w "Książce" – oszczędność słowa, spójność kompozycyjna, waga szczegółów.

 

Łoziński nie nadał imion swoim bohaterom. Za swego rodzaju identyfikatory danej osoby autor obrał przedmioty codziennego użytku – zeszyty, obrączka, klucze, szuflada. Czy ktoś kiedyś dopisze kolejny rozdział zatytułowany „Książka"? Ciekawe.

 

Bohaterom Książki nie nadano imion – ciekawy zabieg, ale – według mnie – utrudniający czytanie. Trzeba się zastanawiać, o kim mowa, tym bardziej że ograniczone do minimum słowa oraz zdania, które nie łączą się ze sobą, zmuszają czytelnika do wytężonej uwagi i koncentracji.

 

Nie przeszkadzała mi natomiast konieczność domyślania się, jaka treść kryje się między słowami. Czytanie Książki skojarzyło mi się z ćwiczeniem, w którym należy przeczytać zdanie składające się z wyrazów bez samogłosek. Okazuje się w nim, że kontekst i same spółgłoski wystarczą, aby zrozumieć treść. Podobnie jest z "Książką". Wystarczy minimum, żeby osiągnąć pełnię – dla mnie urzekające. Mimo minimalizmu wypowiedzi, czytelnik tworzy sobie obraz rodziny, której życie nie oszczędziło komplikacji i zawirowań. Co więcej, spora garść emocji jest wyczuwalna dużo bardziej niż w szczegółowych opisach.
Ponadto, Książka jest bardzo ładnie wydana – oryginalna okładka (autor: Przemek Dębowski); nieliczne czarne kartki, na których zapisano to, co – zdaniem niektórych bohaterów - powinno zostać przemilczane; krój pisma Filosofia (autor: Zuzanna Licko) – bardzo czytelny, choć zaskakuje w sylabie „fi" :-) :-)

 

Mikołaj Łoziński to dla mnie odkrycie. Reisefieber wpisuję na listę „Chcę przeczytać". Wam również polecam.

 

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za Książkę.

Isabelle

Długo kazał nam czekać Mikołaj Łoziński na kolejną książkę, bo aż pięć lat. Po świetnym debiucie, jakim było Reisefieber, oczekiwania były bardzo duże i myślę, że Łoziński im sprostał, bo stworzył po raz kolejny coś oryginalnego w formie i przekazie.

 

"Książka" to opowieść inspirowana historią rodziny autora, przedstawiona przez pryzmat różnych przedmiotów. Szuflada, telefon, maszynka do włosów, ekspres, zeszyt, obrączka, klucze, znak, okulary, paczki, fifka - to rzeczy stanowiące tytuły kolejnych rozdziałów, wpływające i determinujące ich treść. Rodzinna historia Mikołaja jest niezwykle burzliwa: rozwody, zdrady, śmierć, a za pomocą tych z pozoru małych wydarzeń, mamy okazję poznać także tło, jakim jest wojna, komunizm i stan wojenny.

 

"Książka" podzielona jest na warstwę współczesną, składającą się z zaleceń rodziny, czego Mikołaj ma nie umieszczać, a co stanowi sygnał i informację dla czytelnika, że treść jest mocno selektywna, oraz z 11 rozdziałów, które są różnymi migawkami z przeszłości, nie zawsze chronologicznie ułożonymi, ale na pewno niezwykle wciągającymi.

 

Jestem pełna podziwu dla autora, że mimo wielu cięć w tekście, zmian, poprawek, o których wspominał w wywiadzie dla "Bluszcza", udało się zachować tak świetną kompozycję i formę. Każde słowo jest przemyślane i znajduje się tam gdzie powinno. Sprawnie połączona część współczesna z przeszłością daje świetną, a przede wszystkim interesującą całość.

 

Łoziński to pisarz, który zachwyca swoją oryginalnością i nie zawodzi. Po raz kolejny stworzył coś, co stanowi odskocznię od nijakości zalewającej czytelniczy rynek. Słyszałam wprawdzie wiele głosów, że "Książka" nie dorównuje "Reisefieber", ale mnie podobała się chyba bardziej i mam nadzieję, że następna pozycja powstanie szybciej niż poprzednia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial