Okładka wydania

Komisarz Palmu Tom 1 Kto Zabił Panią Skrof

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Komisarz Palmu Tom 1 Kto Zabił Panią Skrof | Autor: Mika Waltari

Wybierz opinię:

Monia1990

Mika Waltari to jeden z najpopularniejszych fińskich pisarzy, znany również na całym świecie przede wszystkim jako autor Egipcjanina Sinuhe. Oprócz powieści pisał także wiersze, opowiadania, bajki dla dzieci, słuchowiska, scenariusze filmowe, a nawet materiały propagandowe. W Polsce zdobył rzeszę wiernych czytelników przede wszystkim dzięki wielokrotnie wznawianym powieściom historycznym. Waltari jest także twórcą świetnych kryminałów. Seria książek z komisarzem Palmu w tytule należy już do klasyki gatunku i została wielokrotnie przetłumaczona różne języki europejskie. Na podstawie tych kryminałów nakręcono cztery filmy, które również przeszły do historii kina fińskiego Nie brakuje opinii, że bez komisarza Palmu nie byłoby Kurta Wallandera i Mikaela Blomkvista, kto wie, być może by nie powstały powieści Stiega Larssona i Henninga Mankella.

 

„Kto zabił panią Skrof?" to pierwszy tom serii kryminalnej, w której komisarz Palmu rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa. Ulatniający się gaz w kuchni i przypalone jedzenie wskazują na nieszczęśliwy wypadek, ale Palmu nie jest przekonany do takiej wersji wydarzeń. Uważa, że ta śmierć nie jest przypadkowa. Jak szybko się okazuje wszyscy, którzy znali panią Skrof, mieli motyw, żeby ją zabić. Każdy ma tu coś do ukrycia. Jak to wszystko się skończy? Czy to był wypadek,a może komisarz ma rację, że w tej sytuacji kryje się coś więcej? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

 

To już mój kolejny skandynawski autor. Muszę przyznać, że jestem coraz bardziej zaskoczona tym, że może powstać tam tyle świetnych kryminałów. Ostatnio nawet zastanawiałam się dlaczego akurat tam pisane są najlepsze książki z tego gatunku. Może to mentalność mieszkańców tamtych terenów.

 

Przejdźmy jednak do powieści. „Kto zabił panią Skrof" to książka pełna intryg, niespodzianek i czarnego humoru. Tutaj nie ma nic pewnego. Autor od samego początku miesza w historii i czyni to na tyle skutecznie, że nie sposób odgadnąć zakończenia. Zabawne i inteligentne dialogi dopełniają całości. Świetnie wykreowani bohaterzy zaskakują i jeszcze bardziej mieszają całą historię.

 

Sama postać komisarza Palmu była dla mnie irytująca. Czasem potrafił doprowadzić mnie do szału swoją dumą, zachowaniem i wywyższaniem. Było mi szkoda młodego podwładnego, który był traktowany jak służący. Jednak to chyba cechy prawdziwego geniusza. Bo nie można odmówić Palmu nad przeciętnej inteligencji. Poza tym w końcu i on jest człowiekiem.

 

Książka została napisana prostym, ale bardzo interesującym językiem. Intrygująca jest też grafika, która jest mroczna i bardzo tajemnicza. Zdecydowanie zachęca do przeczytania. Akcja jest wartka, napięcie rośnie z strony na stronę.. Tu nie ma miejsca na nudę i bezczynność. Wielką zaletą tej powieści jest styl pisania autora. Jego umiejętność sarkastycznego oddania sytuacji jest genialna. To zdecydowanie wyróżnia go spośród innych pisarzy.

 

Podsumowując polecam tę historię wszystkim miłośnikom kryminałów, szczególnie skandynawskich. To idealna pozycja na długi wieczór, która wciągnie nas w wir zaskakujących wydarzeń. Tu wszystko może się zdarzyć... Nic nie jest pewne.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto