Okładka wydania

Podwodny Świat Tom 1 Mroczny Dar

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Podwodny Świat Tom 1 Mroczny Dar | Autor: Kat Falls

Wybierz opinię:

Gosiarella

Ekolodzy biją na alarm. Co jakiś czas słyszy się o globalnym ociepleniu, które powadzi do powolnego topnienia lodowców. Przypuszcza się, że dojdzie do zatopienia sporej części lądu. Kat Falls stworzyła swój "Podwodny świat", jako własną wizję przyszłości ludzi po nastąpieniu tego zjawiska. W jej wersji przyszłości ludzie na lądzie muszą gnieść się na zatłoczonej powierzchni lub zejść pod wodę. Mieszkańcy podwodnych Kolonii mają do dyspozycji dużo przestrzeni, aby hodować żywność, jednak są postrzegani, jako "ludzie mroku". "Nawodniacy", czyli ludzie z góry boją się skutków przebywania pod powierzchnią wody. Wierzą w istnienie mrocznego daru, który ma wykształcać się u dzieci.

 

Głównym bohaterem książki i narratorem zdarzeń jest nastoletni Tay. Chłopak wraz z rodziną mieszka pod wodą. Ma połysk oraz mroczny dar, do którego nikomu się nie przyznaje. Przeraża go wizja bycia królikiem doświadczalnym, która z pewnością by został, gdyby tylko prawda wyszła na jaw. Tay nie wyobraża sobie innego życia, niż na oceanicznej farmie. Lubi przestrzeń i poznawanie wciąż nowych, niezbadanych terenów. Pod czas wyprawy spotyka na swojej drodze Gemmę - swoją rówieśniczkę, która przypłynęła do Kolonii w poszukiwaniu brata. Chłopak postanawia pomóc jej w poszukiwaniach, jednak istnieje podejrzenie, że został on zamordowany przez banitów pod przewodnictwem Cienia. Na ich drodze pojawiają się różne przeciwności, dzięki czemu akcja książki nieustannie się rozwija.

 

Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy jest okładka, która pod palcami pozwala nam wyczuć podwodną florę, co bardzo pasuję do tematyki. Drugą rzeczą są opisy tego bogatego świata. Autorka szczegółowo wdraża nas w klimat podwodnego życia. Opisy są interesujące i przejrzyste. Podoba mi się, w jaki sposób pani Falls przedstawia czytelnikowi sposób działania tej post apokaliptycznej rzeczywistości, a także jak zgrabnie wplątuje nowe wątki nadające fabule większej oryginalności oraz zawiłości.

 

Postacie są sympatyczne. Niestety, w przeciwieństwie do świata stworzonego nie mają w sobie nic nadzwyczajnego. Są mili, grzeczni, odważni, zawsze są w odpowiednim miejscu o właściwym czasie i wszystko im się udaje - ogólnie rzecz biorąc standard. Jednak są przy tym całkiem wyraziści. Największym zaskoczeniem była dla mnie Zoe - młodszej siostry Tay'a, która wyglądem przypominała małego aniołka, a tu... taka niespodzianka.

 

Podsumowując książkę czyta się lekko i przyjemnie. Przyznaję, że wciąga. Akcja toczy się szybko i zgrabnie. Wszystkie te cechy tworzą dobry kawałek literatury, godny polecenia. Wiele sytuacji może was pozytywnie zaskoczyć, więc nie czekajcie i czytajcie.

Łędina

Przyglądając się okładce recenzowanej przeze mnie powieści odnoszę wrażenie, że jest to książka o syrenie i śmiertelniku. Typowy paranormalny romans. Jeżeli ktoś jeszcze dostrzega podobieństwo do "Małej syrenki" - bajki stworzonej ponad 20 lat temu przez wytwórnię Disney'a - niech zaniecha tej myśli. W "Mrocznym darze" to on, nie ona, jest głównym bohaterem. Żadne z nich nie jest w połowie rybą. A głębia, w której odbywają się ich przygody, to mroczny, niebezpieczny świat.

 

Kat Falls to początkująca pisarka, która wydała dopiero dwie powieści. Każda z nich to pozycja przygodowa z odrobiną science fiction i romansu. W Polsce dotychczas ukazała się jedna seria: "Podwodny Świat" wydana przez Naszą Księgarnię.

 

Na skutek ocieplenia klimatu podniosły się poziomy wód. Wiele niegdyś zamieszkanego przez ludzi lądu znajduje się teraz pod wodą. Mieszkańcy Ziemi żyją w wiecznym tłoku i ubóstwie. Przestrzeń stała się odznaką statusu społecznego. Ci, którzy pragną czegoś więcej aniżeli może dać im rząd, przenoszą się pod wodę. Jednak i tam życie nie jest proste, szczególnie teraz kiedy władzę powoli burzą banici.

 

Rodzice piętnastoletniego Tay'a byli pierwszymi z niewielu, którzy zdecydowali się zamieszkać pod powierzchnią oceanu. Sam Tay jest pierwszym dzieckiem, które przyszło tam na świat. Chłopak nie zamieniłby swojego życia na żadne inne. Mimo, że w podwodnej koloni nie ma przyjaciół w swoim wieku uważa się za szczęśliwą osobę.

 

Innego zdania jest Gemma, która nie potrafiąc pływać opuszcza ląd, aby znaleźć swojego starszego brata. Po pewnym czasie dziewczynie udaje się odnaleźć jego łódź podwodną. Opuszczoną, całą we krwi. Zrządzenie losu powoduje, że w tej samej chwili na wrak natyka się Tay. Spotkanie tej dwójki, z zupełnie obcych sobie światów jest początkiem wielkiej przygody oraz przyjaźni.

 

Kat Falls doskonale udało się dobrać postaci w swojej powieści. Tay to podwodny mieszkaniec, który nie przepada za osobami z nad wody. Głównie dlatego, że każda wizyta na suchym lądzie kończy się dla niego tym samym: otaczającą go chmarą gapiów, którzy nie mogą napatrzyć się na jego błyszczącą skórę. Znowu Gemma to typowa nastolatka, która całe życie spędziła na powierzchni. Wszystko pod wodą jest dla niej nowe, często przerażające. Całą akcję powieści śledzimy z punktu widzenia i myślenia chłopaka, jednak wszystko kręci się głównie wokół Gemmy - to dość świeży przejaw twórczości.

 

Pod wodą świat "Mrocznego daru" przypomina trochę wizję reżysera: Georga Lucasa i jego "Mroczne widmo". Osada mieszkańców dna oceanu składa się z baniek, niczym gungańskie królestwo z planety Naboo. Środki podwodnego transportu również przypominają te klimaty więc możliwe, że autorka czerpała swój pomysł z tej ekranizacji. O powierzchni trudno jest powiedzieć coś więcej niż to, że ludzie mieszkają tam w wysokich kilkunastopiętrowych wieżowcach, gnieżdżąc się jeden na drugim.

 

Pierwszy tom Podwodnego Świata aż prosi się o dopracowanie. Z początku, kiedy rozpoczynałam lekturę trudno było mi wczuć się w atmosferę książki. Najbardziej irytowało mnie to, że twórczyni nie kwapiła się aby wyjaśnić poszczególnie terminy. Fabuła książki odbywa się w przyszłości więc duża część występujących w niej urządzeń jest wymyślona przez autorkę. Niestety, ale prócz nazw i przystosowania nie mamy nic i jesteśmy pozostawieni własnej wyobraźni. Ta niedbałość o detale, które ujawniają się również w poszczególnych scenach utrudnia przyjemność z czytania i mocno ją osłabia. Chwilami aż trudno jest przymrużyć oko na sprzeczności.

 

"Mroczny dar" dokończyłam czytać głównie dzięki tajemniczym tożsamością postaci. Każdy z bohaterów ma swoją tajemnicę i mroczną przeszłość, której nie chce wyjawiać. Niektóre z nich budzą taki respekt, że po książkę lepiej nie sięgać w nocy. Gdyby nie one zapewne porzuciłabym lekturę, gdyż reszta była trochę przewidywalna i bez większego potencjału.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial