Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kuchnia Franceski

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kuchnia Franceski | Autor: Peter Pezzelli

Wybierz opinię:

Cinnamon

Od czasu do czasu mam ochotę przeczytać coś lekkiego i niezobowiązującego, coś takiego, co pozwoliłoby chociaż na chwilę odciążyć przegrzane szare komórki. Trochę słońca, ciepła, radości i niezobowiązującej przygody – to jest to, czego poszukuję. Przez przypadek trafiłam na debiut literacki z 2006 roku Petera Pezzelli, amerykańskiego pisarza o włoskich korzeniach, której opis na tylnej okładce był o tyle lakoniczny, że postanowiłam przekonać się sama, o czym książka opowiada.

 

„Kuchnia Franceski" to powieść, która rozgrywa się na tle malowniczego, zimowego pejzażu Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. Główną bohaterką jest tytułowa Francesca Campanile, starsza pani po przejściach i z ogromną potrzebą otoczenia kogoś czułością i opieką. Jej córki dawno się usamodzielniły i osiedliły w różnych zakątkach kraju, mają swoje dzieci i swoje problemy, natomiast nieodżałowanej pamięci mąż od ośmiu lat odpoczywa w lepszym świecie. Jest jeszcze jedyny syn, który pomimo odpowiedniego wieku nadal nie planuje ustatkować swojego życia osobistego. Nic dziwnego, że Francesca stała się trochę zgorzkniałą, ironizującą staruszką, która pomimo swojego ciężkiego charakteru ma paru wiernych przyjaciół. Pewnego dnia, jednego z wielu przepełnionych zbyt dużą ilością niewykorzystanego, wolnego czasu, postanawia znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, które pozwoliłoby przezwyciężyć zimową chandrę i tęsknotę za wnukami.

 

W ten sposób poznaje Lorettę Simmons, samotną matkę dwójki dzieci, która całe dnie spędza w swojej pracy na stanowisku sekretarki w kancelarii prawniczej. Francesca zatrudnia się u niej jako niania i pomimo początkowych oporów oraz niechęci podopiecznych szybko odnajduje się w roli opiekunki. Z początkowymi trudnościami zacieśnia więzy z dziećmi Loretty, których serca podbija doskonałymi wypiekami i prawdziwymi, domowymi, gorącymi obiadami, których zapracowana matka nie mogła zapewnić swoim pociechom. Podczas, gdy Francesca odnajduje sens swojego życia i w końcu ma kogoś, kogo może rozpieszczać swoją genialną kuchnią, Loretta wciąż nie może odnaleźć swojej drugiej połówki duszy, nie potrafi pogodzić swojego życia zawodowego i osobistego. Kobiety, pomimo początkowej niechęci wobec siebie, powoli zacieśniają więzy i stają się przyjaciółkami. Wkrótce los pośle w ich stronę ciepłe promienie słońca i spełni nawet najskrytsze, nieuświadomione marzenia.

 

Według dodatkowych haseł na okładce książki, „Kuchnia Franceski" ma być powieścią, w której czytelnicy poczują atmosferę słonecznej Italii. Jedyne elementy, które wprowadzą nas w te klimaty, to włoskie korzenie autora, bohaterki jego powieści oraz liczne przepisy na włoskie dania. Momentami czułam się, jakbym czytała książkę kucharską z elementami powieści. W moim odczuciu narracja jest strasznie nużąca, pierwszą połowę książki czytałam walcząc ze sobą, by nie zaniechać dalszej jej lektury, natomiast przez drugą część wciąż kręciłam głową nad jej przewidywalnością i monotonnością. W założeniu autora „Kuchnia Franceski" ma dać czytelnikom nadzieję na... no właśnie – na co? Na przyszłość, na miłość, na szczęście? Być może inni ją odkryli, jednak na mnie to nie zadziałało.

 

Rzadko czytam powieści tego typu, dlatego nie potrafię ocenić „Kuchni Franceski" obiektywnie. Jej treść w ogóle do mnie nie trafiła i wciąż nie potrafię uwierzyć, że w ogóle ją przeczytałam. Muszę jednak przyznać, że w roli lekkiego zapełniacza czasu wolnego książka spełnia swoją powinność, dzięki niej zyskałam proste przepisy na przepyszne dania, z których na pewno skorzystam, ale wiem, że następny raz, kiedy sięgnę po tego typu pozycję, nastąpi dopiero za rok. Serdecznie polecam ją osobom lubującym się w lekturach niezobowiązujących i lekkich, a także fanom kulinariów, ale miłośnicy górnolotnych powieści z przekazem raczej nie będą nią zachwyceni.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial