Książki Do Czytania Tom 2 Poradnik Domowy Kilera

Autor: Hallgrimur Helgason

Okładka wydania

Książki Do Czytania Tom 2 Poradnik Domowy Kilera


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Miqa

„Poradnik domowy kilera" to kolejna książka z serii „Książki do czytania" wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria, którą mam zaszczyt Wam zaprezentować. „Poradnik domowy kilera" czyli „jak przestać sprzątać ludzi i wziąć się za zmywanie" to powieść wypełniona czarnym humorem islandzkiego autora Hallgrimura Helgasona. Nie bez powodu zaklasyfikowana do kategorii „czarny humor" ponieważ akcja wywołuje u czytelnika poczucie groteskowości sytuacji.

 

„Myślę o sobie jak o myśliwym. Zarabiam na życie, strzelając do świń."

 

Główny bohater to Chorwat, weteran wojenny, członek chorwackiej mafii, który przeprowadził się do Ameryki – Tomislav Boksic, który w USA staje się Tomem Boksic, w skrócie Toxic, czyli płatny zabójca na zlecenie. Hitman. Placeni ubojica. „Triple six-packer" (potrójny sześciopak). A w tygodniu kelner. Mieszka ze swoją dziewczyną piękną Munitą, której największym plusem pomijając wygląd jest to, że nie ma zbędnego bagażu – rodziny.

 

Narracja jest prowadzona przez głównego bohatera, więc wszystko poznajemy z subiektywnego punktu widzenia. Bardzo podoba mi się styl pisania pisarza. Dostrzegłam też podobieństwa do warsztatu pisarskiego Chucka Palahniuka, dlatego lektura tak mnie urzekła. Pomysł na książkę podsumuję: wyjątkowy.

 

„Zabójca jest takim samym człowiekiem jak wszyscy inni. Ma swoje prawa."

 

Nagle w miarę udane życie Toxica zamienia się w koszmar, chociaż to i tak dopiero początek niefortunnych zdarzeń, które czekają w jego życiu. Hitman musi opuścić swoje przytulne gniazdko, bo jego zlecenie nr 66 okazało się „niewypałem". No, bo skąd mógł wiedzieć, że wąsaty Polak okaże się agentem FBI? Jego plan ucieczki do rodzinnego miasta pod fałszywym nazwiskiem okazuje się kolejną klęską. W łazience na lotnisku zabija mężczyznę, kradnie jego dokumenty i bilet na lot do Reykjaviku. Jak poradzi sobie w kraju w którym nigdy nie było wojny, w żadnym sklepie nie da się kupić broni i nigdzie nie ma prostytutek a kobiety są równe mężczyznom? Od tej pory Toxic będzie musiał zmierzyć się z islandzką rodziną u której zamieszka i która będzie przekonana, że Toxic, czyli David Friendly jest głową Kościoła Episkopalnego w Richmond. Friendly, hm? Paradoks.

 

„... pociąga ją właśnie moja toksyczność, to niebezpieczeństwo, które się ze mną wiąże."

 

Starając się przestrzegać zasady DPW (Dyskrecja Przede Wszystkim) zmienia swoją tożsamość – nie pierwszy i nie ostatni raz, i nocuje u Goodmoondoora i Sickreader. Wkrótce poznaje też ich dorosłe dzieci: syna Trustera i córkę Gunholder, która okaże się bardzo pomocna... i nie tylko w dalszych poczynaniach głównego bohatera. Jednakże rodzina goszcząca wcale nie nosi tych dziwacznych imion, które niejako nadał im Toxic.

 

„... czterdzieści minut później mieszkanie wygląda jak z żurnala – jak z „Poradnika domowego kilera."

 

Jak potoczą się dalej losy Toxica? Czy uda mu się uciec od policji i FBI, którzy ciągle są na jego tropie? Czy powróci do swojego kraju – Chorwacji? A może zostanie już na zawsze w Islandii? Zawodowy zabójca na dożywotnim urlopie?

 

W książce pojawia się też wiele ciekawych anegdotek i przydatnych informacji o Islandii. Jak mogłabym jeszcze zachęcić Was do przeczytania tej książki? Nie wiem, ale na pewno będziecie zadowoleni po przeczytaniu tego bestsellera. Spodoba się on i kobietom i mężczyznom, którzy z pewnością polubią głównego bohatera.

Scathach

Lubicie czarny humor Monty Pythona? Cenicie sobie książki, w których pomysłem na fabułę jest seria absurdalnych wydarzeń zmierzających ku (nie)całkowitej przemianie bohatera? Interesują Was postaci dynamiczne? Macie dość trywialnych opowieści opartych na tym samym schemacie? Tak? W takim razie mam dla Was coś idealnego.

 

Hallgrimur Helgason, pisarz islandzki, popełnił powieść Poradnik domowy kilera, wpisującą się w cykl „Książek do czytania". O co chodzi? Jak wiemy, książka może służyć różnym celom: zabiciu czasu, usypianiu, ozdobie, dobremu prezentowaniu się na półkach, podpieraniu mebli, podpałce itd. Długo by wymieniać, aby wyliczyć chociaż część najbardziej znanych zastosowań. My jednak, jako obrońcy słowa pisanego wiemy, że tak naprawdę książki powinny służyć, wydawać by się mogło czynności prozaicznej – czytaniu. Wydawnictwo słowo/obraz terytoria wychodzi naprzeciw naszemu wołaniu wydając powieści idealnie nadające się do tej czynności, a jednocześnie nie będące zbanalizowaną powtórką dobrze znanych szablonów fabularnych.

 

Poradnik domowy kilera, to genialna komedia pomyłek, w której absurd goni absurd. Znajdziemy w niej wszystko czego możemy szukać w literaturze: wątek miłosny, kryminalny [cóż poradzić – trup ściele się tutaj niesłychanie gęsto], duchowy, mafijny, robotniczy. Ta pozycja to istne przemieszanie najpopularniejszych motywów spotykanych na kartach książek.

 

Wszystko to za sprawą hitmana Toxica, mającego swoje korzenie w chorwackiej mafii. Niestety po nieudanej operacji musi na jakiś czas zniknąć. Uciekając przed FBI przyjmuje tożsamość zabitego przez siebie księdza, a podążając za jego niegdysiejszymi planami, ląduje w Islandii, gdzie zmuszony będzie do przeprowadzenia programu telewizyjnego, w którym wygłosi telekazanie. Jego przykrywka wydaje się być idealna, szybko jednak okazuje się, że był to kolejny spalony pomysł. Bohater zostaje nakryty i po raz kolejny musi uciekać.

 

Małżeństwo, u którego prowadził program postanawia mu pomóc – jako zapłatę żąda jednak przyjęcia ich wiary przez Toxica. Bohater zostaje poddany Terapii Torturą – wymownie brzmiącej, choć przekonacie się, że bardzo dwuznacznej. Podczas jej trwania będziemy mogli obserwować jego walkę z prześladującymi go demonami przeszłości, wyrzutami sumienia. Okaże się, że ten przedstawiciel mafii, to tak naprawdę człowiek o dobrym sercu, gotowy się zmienić pod wpływem Bożego Słowa. Pozornie przypadkowe wydarzenia prowadzą go ku całkowitej przemianie własnego życia.

 

Książkę czyta się niespodziewanie szybko. Raz zaczętą, trzeba od razu skończyć;) Autor pozyskuje czytelnika w niezwykły sposób, nie pozwala o sobie zapomnieć ani tym bardziej się ze sobą rozstać. Nie jest to sztampowa historyjka, lecz pełna specyficznego humoru opowieść ze świetnie poprowadzoną fabułą. Wystarczy zerknąć na tytuł – on sam stanowi wielką zachętę. Nie zwlekajcie! Tę książkę trzeba przeczytać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!