Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pisarz, Który Nienawidził Kobiet Podwójne Życie Seryjnego Mordercy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: John Leake
 • Tytuł Oryginału: Enetering Hades The Double Life Of A Serial Killer
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Maria Makuch
 • Liczba Stron: 392
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324016341
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5.5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pisarz, Który Nienawidził Kobiet Podwójne Życie Seryjnego Mordercy | Autor: John Leake

Wybierz opinię:

Scathach

Książka Johna Leake'a jest książką niezwykłą. Niezwykłą tym bardziej, że opartą na faktach, opartą na prawdziwej historii Jacka Unterwegera- austriackiego seryjnego mordercy i... pisarza.

 

Czekałam na nią od samego momentu ujrzenia jej w zapowiedziach Wydawnictwa Znak. Moją drugą, zajmującą honorowe miejsce zaraz po czytaniu pasją jest śledzenie wszelkich informacji, seriali i oczywiście publikacji dotyczących morderstw. Pasja może dość makabryczna, jednak bardzo kształcąca.

 

Jack Unterweger, to syn prostytutki, wnuk alkoholika, utożsamiający każdą kobietę zajmującą się najstarszą znaną ludzkości profesją z własną rodzicielką. Tak też usprawiedliwiał swoje pierwsze morderstwo, za które w roku 1976 został skazany na dożywocie. Jednak już jedenaście lat później Jack zachwyca publikę swoją autobiograficzną książką Czyściec, dzięki której w 1990 zostaje zwolniony z więzienia i rozpoczyna pracę dziennikarską.

 

Rok później Wiedniem wstrząsa seria sadystycznych zabójstw dokonywanych na prostytutkach. Jack przedstawiający się jako kompetentny niezależny dziennikarz obeznany w temacie w związku z tym, że jego ciotka działająca w tym zawodzie została zamordowana przez swojego ostatniego klienta, a on sam miał w niej wielkie źródło informacji na temat środowiska w jakim żyła, został dopuszczony do szczegółów prowadzonego śledztwa. Sprawę z niego zdawał w mediach w sposób niezwykle sugestywny. Jego wiedza była zadziwiająca. Nikt nawet nie domyśla się, że wie tak wiele, bo sam jest poszukiwanym przez wszystkich mordercą...

 

Jack oszukał wszystkich - kobiety, media, publikę, prezydenta. Prowadzone przez niego podwójne życie stało się punktem wyjścia dla historii pełnej zwrotów akcji. Paradoksalnie zbiegło się z premierą kinową filmu Milczenie owiec. Unterweger stał się wiedeńskim odpowiednikiem Hannibala Lectera. Policja austriacka, wtedy jeszcze nie mająca żadnego doświadczenia w łapaniu seryjnych morderców dała się skutecznie omamić niezwykle inteligentnemu przestępcy.

 

Książka stała się studium psychiki seryjnego mordercy, mordercy-sadysty, mordercy, którego ukształtowała dramatyczna przeszłość, który jednak poprzez swój wielki talent pisarski potrafił owinąć każdego wokół palca. W końcu jednak nawet największe zbrodnie muszą wyjść na jaw, a morderca złapany więc i sama historia Unterwegera kończy się dramatycznie...

 

Gorąco polecam! Wobec tej historii nie można przejść obojętnie. Jest wciągająca, bulwersująca i zaskakująca.
Sam John Malkovich na tyle się nią zainteresował, że postanowił przenieść ją na scenę w spektaklu The Infernal Comedy, z którym już w czerwcu 2011 przyjedzie do Polski. Jeśli będzie taka możliwość - chętnie się na niego wybiorę.

 

Mam świadomość tego, ze formułka tej recenzji daleko odbiega od prawidłowej, jednak przy tego typu lekturze warto nagiąć pewne schematy, by oddać sedno i zachęcić do przeczytania. Bez opisania treści, byłoby to niemożliwe. Zastrzegam jednak, że jej znajomość w niczym nie przeszkodzi, a wręcz przeciwnie - pozwoli od początku skutecznie analizować przebiegłe zachowanie mordercy.

Katee

Filmy i książki o wszelkiego rodzaju psychopatach i zbrodniach przez nich popełnianych cieszą się dużą popularnością. Większość z nich to fikcja stworzona dla potrzeb konkretnego gatunku, czysta fantazja. Dzieła takie niejednokrotnie przerażają, zdarza się, że widz (lub czytelnik) wielokrotnie powtarza sobie, że jest to jedynie wytwór wyobraźni autora, że takie rzeczy nie zdarzają się w świecie realnym. Czy nie popełnia błędu? Czy autorzy kryminałów, thrillerów i horrorów nie czerpią natchnienia z prawdziwych wydarzeń, wzorując się na konkretnych postaciach?

 

Psychopaci, sadyści, seryjni mordercy, to niewielki odłamek społeczeństwa z dysfunkcjami psychicznymi, którzy niejednokrotnie dochodzili do głosu na przestrzeni wieków wzbudzając ogólne przerażenie społeczeństwa.
Jednego z nich - Jack'a Unterwergera, przedstawia nam John Leake w książce "Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy".

 

W 1976 roku Jack został skazany na dożywocie za zamordowanie 18-letniej dziewczyny. W więzieniu pisze swoją biografię "Czyściec", która zbiera wiele pozytywnych recenzji. Staje się postacią medialną, stanowi przykład przestępcy zresocjalizowanego rozumiejącego swoje błędy. O warunkowe uwolnienie Jack'a ubiega się wiele wpływowych osób ze świata kultury i polityki, wszyscy są pod wrażeniem talentu mężczyzny, chcą umożliwić mu artystyczne realizowanie się poza murami więzienia. Po 15 latach pozbawienia wolności Unterwerger wychodzi na wolność. Kilka miesięcy później policja odnajduje ciało pierwszej z jedenastu zamordowanych kobiet.

 

Jack Unterwerger, niezwykle charyzmatyczny mężczyzna o delikatnej, chłopięcej urodzie, który zdominował kulturalny świat Wiednia. Doskonały manipulator, aktor i kłamca, jego urokowi nie mogła oprzeć się żadna z napotkanych kobiet. Miał liczne romanse z nastolatkami, kobietami medialnymi i mężatkami. Odkąd opuścił więzienie prowadził podwójne życie, z jednej strony czarujący pisarz, ulubieniec tłumów, z drugiej groźny psychopata zdradzający skłonności sadystyczne.

 

John Leake włożył dużo pracy w napisanie tej książki, dotarł do wielu źródeł, czytał akta sądowe, rozmawiał z policjantami i psychologami zajmującymi się sprawą Unterwegera, z jego przyjaciółmi i kobietami, poznał Jack'a lepiej niż ktokolwiek inny.
Historię seryjnego mordercy przekazał nam w ciekawy i przystępny sposób. Nie są to suche fakty żywcem wyjęte z policyjnych kartotek ale znakomita porcja literatury, którą czyta się z zapartym tchem. Momentami zapominałam o tym, że cała ta historia to nie fikcja literacka, a rzecz, która wydarzyła się naprawdę zaledwie 20 lat temu w Austrii.

 

Ciekawym zabiegiem było umieszczenie zdjęcia Unterwegera na okładce książki. Czy mężczyzna ten wygląda wam na seryjnego mordercę?? Muszę przyznać, że ma coś niepokojącego w spojrzeniu, coś co wzbudza lęk, ale jednocześnie hipnotyzuje i nie pozwala oderwać wzroku. Czyżby Jack po tylu latach nadal fascynował?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial