Okładka wydania

Pochwała Brzydoty

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Loredana Frescura
 • Tytuł Oryginału: Elogio Alla Bruttezza
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Włoski
 • Przekład: Anna Popławska
 • Liczba Stron: 200
 • Rok Wydania: 2011
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788375052657 / 9788377672013 (Audiobook)
 • Wydawca: WAM
 • Oprawa: Miękka / 1 Płyta CD W Formacie mp3
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  3/6

  4/6

 • Czas Nagrania: 04:55:11

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pochwała Brzydoty | Autor: Loredana Frescura

Wybierz opinię:

Agnesja

Co widzisz gdy stajesz przed lustrem wpatrując się w swoje odbicie? Czy dostrzegasz wpierw niedoskonałości, a potem dobre cechy Twojego wyglądu? A może tych dobrych wcale nie dostrzegasz...? Z chęcią przystąpiłam do lektury książki „Pochwała Brzydoty" autorstwa Loredany Frescury, ponieważ ja sama często widzę w lustrze kogoś zupełnie mi obcego. Ta krótka powieść posiada w sobie ogromną treść, która zmusiła mnie do refleksji na temat brzydoty i piękna.

 

Marcella Frami i Giorgia Desideri są uważane za najbrzydsze dziewczyny ze szkoły. Giorgia nosi kupę żelastwa na zębach, a Mareclla... po prostu uważa się za brzydką. Nie mają żadnych koleżanek prócz siebie nawzajem. Oby dwie są obiektami sprośnych żartów, docinków i obelg. Same uważają się za najbrzydsze istoty na świecie, dlatego też zdążyły się przyzwyczaić do tego, że nikt ich nie lubi. Ale życie ładnego też nie jest usłane różami. Roberto, jeden ze świty idealnego Massimiliano, mimo tego, że jest ładny i lubiany, czuje w swoim życiu ogromną pustkę. Doskonałość wcale nie jest taka piękna, jak innym mogłoby się wydawać. Wszystko zmienia się gdy poznaje samą siostrę Massimiliano, Marcellę. Jednak czy ładny może zakochać się w brzydocie? A czy brzydota zasługuje na miłość ładnego?

 

Historia jest opisywana w narracji pierwszoosobowej, ale za to z dwóch innych punktów widzenia – Roberto i Marcelli. Dzięki temu można porównać życie „ładnego" i „brzydkiego" jednocześnie dowiadując się, że żadne z nich mimo pozorów nie jest proste. Autorka dzięki takiej narracji chce pokazać, jak brzydki może wyglądać w oczach ładnego i na odwrót. Skłania też Czytelnika do refleksji nad dwoma zupełnie odległymi ale pasującymi do siebie światami. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest zbiór przemyśleń i ciekawych przypuszczeń o tytule Pochwała brzydoty pisanej przez Giorgię i Marcellę. Co chwila czytamy fragmenty ich dzieła, a pod koniec przedstawione jest w całości. Ten tekst również zmusił mnie do zastanowienia czym w ogóle jest brzydota. Każdy postrzega ją w inny sposób. Jedni za brzydkie uważają coś oryginalnego, a inni wręcz przeciwnie. Człowiek z pewnością zwróci uwagę na starą babcię z owłosionymi brodawkami na nosie, ale też będzie przyglądał się pięknej kobiecie o lśniących włosach i idealnej figurze. Dlaczego więc brzydota zwraca naszą uwagę? Ponieważ doskonałość jest po prostu nudna, tak samo jak człowiek bez wad. Każdy ma niedoskonałości, ale też te ładne cechy, których często nie zauważamy. Albo wręcz przeciwnie – nie zauważamy żadnych niedoskonałości. Należy również pamiętać, że najbardziej liczy się wnętrze. Przykładowo Giorgia – mimo tego, że Massimiliano jej dokuczał, to ona zawsze mówiła o nim dobre rzeczy. Marcellę bardzo zaskoczyło to, że przez przystojnego Ronalda została nazwana piękną. Przecież przez całe życie była pewna, że wszyscy na jej widok myślą jaka z niej brzydota. W czym tkwił problem? W tym, że czuła się brzydka, przez co inni też ją za taką uważali. Wystarczy doceniać swoje mocne strony, nie przejmować się niedoskonałościami, a już otoczenie zrozumie, że czujesz się ładnie – i taki się staniesz.

 

Książka, prócz treści poruszającej ciągle aktualne problemy nastolatków, jest bardzo dobrą rozrywką. „Pochwałę brzydoty" czyta się bardzo łatwo i szybko. Nie brakuje tu humoru, intrygujących zdarzeń i zmuszających do przemyśleń historii, które podnoszą na duchu. Z pewnością warto poświęcić troszkę czasu na zapoznanie się z tą książką. Polecam serdecznie wszystkim nastolatkom.

Isadora

Marcela i Giorgia są najbrzydszymi dziewczętami w całej szkole, a przynajmniej za takie się uważają. Są wrażliwymi, nieśmiałymi nastolatkami skoncentrowanymi na swoich rzeczywistych bądź urojonych niedoskonałościach; Giorgia czuje się oszpecona przez aparat nazębny, Marcela cierpi z powodu pryszczy na twarzy, przetłuszczających się włosów, owłosionych nóg, niekształtnego nosa i ust. Dziewczęta czują się brzydkie i nic niewarte, często też stają się celem niewybrednych żartów i złośliwych uwag ze strony piękniejszych przedstawicieli ludzkości. Nie mają łatwego życia, czują się nieatrakcyjne, samotne i odrzucone.

 

Wiele czasu poświęcają wypracowaniu zatytułowanemu "Pochwała brzydoty", w którym w przewrotny i ironiczny sposób wychwalają jej zalety, dokonują bystrych, trafnych, a nieraz i zaskakujących spostrzeżeń na temat współczesnego świata, ludzkich upodobań, powszechnego postrzegania piękna i brzydoty dochodząc w ostateczności do bardzo interesujących wniosków...

 

Nieszczęsna Giorgia jest zakochana w przystojnym bracie Marceli, Massimiliano, który przewodzi bandzie równie jak on pięknych i doskonałych chłopaków i oczywiście nie zwraca na nią uwagi. Jeden z członków tego snobistycznego teamu, Roberto, nieoczekiwanie zakochuje się w Marceli.

 

Roberto jest typowym szesnastolatkiem, któremu zależy na popularności i byciu w centrum zainteresowania; jest jednym z tych idealnych, zapatrzonych w siebie narcyzów, którzy gardzą brzydotą i histerycznie zabiegają o bycie na fali. Utrzymanie pożądanego wizerunku kosztuje go jednak wiele trudu - musi być modnie ubrany, ostrzyżony, włóczyć się po centrach handlowych, bywać na siłowni i w dyskotekach - inaczej się nie liczy. Kiedy nie odczuwa zainteresowania otoczenia - czuje wewnętrzną pustkę. I choć męczy go zabieganie o powszechną akceptację, nie potrafi z tego zrezygnować i nabrać odwagi, by być sobą.

 

"Pochwała brzydoty" to ciepła, niepozbawiona ironicznego humoru, refleksyjna powieść skierowana moim zdaniem do nastolatków. Porusza problemy chyba od zawsze budzące największe emocje i zainteresowanie wśród młodzieży, których sednem jest potrzeba akceptacji zarówno przez samego siebie, jak i rówieśnicze otoczenie, międzypokoleniowe konflikty z rodzicami, jak również odnoszące się do marzeń, pragnień, uczuć, rozterek i wątpliwości, które nimi targają.

 

Jednak głównym zagadnieniem, na które zwraca uwagę autorka, jest kwestia tożsamości młodego człowieka, konfliktu pomiędzy własnymi wyobrażeniami o sobie samym a sposobem, w jaki postrzega nas świat; odkrywania, kim naprawdę jestem oraz odwagi do bycia sobą, życia w zgodzie z własną naturą, które polega między innymi na samoakceptacji, umiejętności dostrzegania, doceniania i podkreślania swoich mocnych stron oraz nie przejmowania się niedoskonałościami - czy to prawdziwymi, czy też wymyślonymi.

 

Interesującym zabiegiem okazało się wprowadzenie przez autorkę narracji pierwszoosobowej, ale prowadzonej z dwóch różnych punktów widzenia: Marceli i Roberta, brzydkiej i pięknego. Dzięki temu czytelnik może porównać obraz świata widziany z tak odmiennych perspektyw, poznać mocne i słabe strony obojga oraz przekonać się, jak często i jak bardzo pozory mylą. Konfrontacja dwóch diametralnie różnych światopoglądów prowadzi do naprawdę ciekawych wniosków.

 

Zatem - czym naprawdę jest piękno, a czym brzydota? Czy możliwa jest obiektywna charakterystyka tych pojęć? Czy też są one jedynie kwestią subiektywnych odczuć, wrażeń estetycznych, panującej mody, różnic w sposobie postrzegania świata? Czy też może prawdziwe piękno tkwi we wnętrzu człowieka, kompletnie niezależne od wyglądu zewnętrznego?
Do jakich wniosków ostatecznie dojdą bohaterowie powieści Loredany Frescuro?

 

"Pochwała brzydoty" jest interesującą lekturą, która mam nadzieję przypadnie do gustu tysiącom zakompleksionych nastolatek. Czyta się ją szybko, jest napisana przystępnym językiem, lekkim piórem, zaś styl narracji jest bardzo charakterystyczny dla młodego człowieka; to bardzo udana i robiąca pozytywne wrażenie mieszanka dramatycznej egzaltacji, cierpkiej ironii oraz głębokiej powagi. Bohaterowie są wyraziści i autentyczni, bardzo łatwo identyfikować się z ich emocjami i przeżyciami, zaś w ich problemach każdy może odnaleźć cząstkę siebie.

 

Książka ta gwarantuje świetną rozrywkę; nie płytką i sentymentalną, lecz zadziwiająco dojrzałą i pełną humoru; stroniącą od moralizatorstwa, lecz skłaniającą do własnych przemyśleń; zaskakującą głębią refleksji oraz adekwatnością metafor i porównań, pełną optymizmu i przyjaznych wskazówek pomagających zrozumieć to, co w życiu naprawdę ważne.
Gorąco zachęcam do lektury wszystkich tych, którzy czują się źle we własnej skórze z głęboką nadzieją, że ta książka pomoże im spojrzeć przychylniej na siebie i otaczający nas świat.

 

Za audiobooka serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAM.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial