Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Grajek Wędrowny Legendy Chrześcijańskie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Grajek Wędrowny Legendy Chrześcijańskie | Autor: Opracowanie Zbiorowe

Wybierz opinię:

Scathach

"Grajek wędrowny. Legendy chrześcijańskie", to kolejna po Kaftaniku dla dzieciątka książka dla najmłodszych, skupiająca w sobie legendy dotyczące najważniejszych prawd chrześcijańskich, podane w formie bajania, a przez to – łatwiej przyswajalnych. Czytelnik odnosi wrażenie, jakoby siedział u stóp dziadka zasiadającego w fotelu bujanym, przy kominku, pod kocykiem, powoli sączącego gorące kakao i snującego swoje opowieści.

 

W tym tomie odnajdziemy legendy pochodzące ze wszystkich stron świata: jest Nawarra, Hiszpania, podanie berberyjskie, niemieckie, legenda spisana przez Federico Mistrala, a także ojca Alberta. W tej mnogości narracji, zauważyć można jedną cechę wspólną – niezwykłą prostotę opowieści, mającą na celu wyjaskrawienie tego, co najistotniejsze i jednoznaczne wskazanie wartości dla chrześcijanina obowiązujących. Ich krótkość, a także silne zakorzenienie w tradycji danego terenu, pozwala czytelnikowi nie dość, że lepiej poznać inne kultury, ale też wskazać na cechy łączące nas mimo dzielącej nas odległości.Bohaterami owych legend są najczęściej ludzie prości, skromni, niczym się niewyróżniający, pokorni, poddani działaniu Pana Boga w ich życiu. Podejmowane tematy to między innymi skąpstwo, grzeszność i łatwość popadania w jej sidła, skłonności do upadków i brak motywacji do nawrócenia, wierność Boga, dobroduszność Maryi, pokora, służebność, pycha, wynoszenie się ponad innych, silne poczucie własnej doskonałości, moc talentów i potrzeba ich wykorzystywania, nagroda za dobro, ludzka skłonność do rzucania oskarżeń bez posiadania dowodów, ufność Panu Bogu, zbawienie każdego bez względu na pochodzenie i majątek, równość wszystkich ludzi w oczach Stworzyciela i wiele, wiele innych.

 

Całości dopełniają ilustracje, przywołujące na myśl książki z mojego wczesnego dzieciństwa – podobna kreska, znajoma kolorystyka, niemalże identyczne sposoby przedstawiania pewnych wydarzeń. W dzisiejszych książkach dla dzieci, ilustracji utrzymanych w podobnym tonie jest znacznie mniej – częściej są to grafiki, niż odręcznie malowane obrazki. W przypadku tej właśnie publikacji nie jest to wadą, lecz zaletą, zabiegiem przypominającym o ponadczasowości pewnych prawd i nie zważaniu na panującą modę. Takie a nie inne sposoby zwrócenia uwagi czytelnika odczytuję jako silną potrzebę wskazania na uniwersalność i niezmienność zasad chrześcijańskich, bardzo często odwołujących się do tradycji. Choć książeczka ta jest krótka, stanowi część serii, którą warto skompletować, a która będzie stanowiła kompendium podstawowych wiadomości o wierze, czerpanych z legend pochodzących z całego świata.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial