Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

James Bond Szpieg, Którego Kochamy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Michał Grzesiek
 • Tytuł Oryginału: James Bond Szpieg, Którego Kochamy Kulisy Najdłuższego Serialu W Dziejach Kina
 • Gatunek: Film
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 582
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 155 x 240 mm
 • ISBN: 9788362478477
 • Wydawca: Bukowy Las
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

James Bond Szpieg, Którego Kochamy | Autor: Michał Grzesiek

Wybierz opinię:

Dosiak

Filmy o przygodach Jamesa Bonda to marka sama w sobie. Nawet, jeśli ktoś nie jest fanem serii, to z pewnością niejeden raz miał okazję obejrzeć dzieła z agentem brytyjskiego wywiadu w roli głównej. Można krytykować fabuły filmów; aktorów wcielających się w postać Bonda; zachowanie bohatera itd., ale trzeba zauważyć, że niesłabnąca, na przestrzeni kilkudziesięciu już lat, popularność agenta 007 świadczy o pewnym fenomenie filmoznawczym, którego nie można zignorować. Jak dotąd powstały już dwadzieścia dwa obrazy opowiadające o przygodach tego słynnego szpiega i nic nie wskazuje na to by twórcy na tym poprzestali.

 

Michał Grzesiek w książce James Bond. Szpieg, którego kochamy poświęcił każdemu filmowi osobny rozdział, dzięki czemu publikacja ta stała się bodajże jedną z najrzetelniejszych na naszym rynku, traktujących o agencie 007. Wyraźnie widać, że autor jest prawdziwym bondomaniakiem, który solidnie przygotował się do napisania książki, aspirującej do miana przewodnika po świecie bohatera. Na początku Michał Grzesiek wspomina skąd wziął się pomysł na stworzenie książkowego Jamesa Bonda i obdarzenie go takimi, a nie innymi cechami charakteru. Następnie autor krótko przedstawia pomysły na zekranizowanie historii, nie zapomina także o szeregu obaw towarzyszących producentom i reżyserowi oraz kilku bardzo ważnych elementach, bez których agent 007 prawdopodobnie nie zyskałby takiej popularności. Kolejne rozdziały to chronologiczne omówienia poszczególnych tytułów, napisane według schematu, którego Michał Grzesiek trzyma się z żelazną konsekwencją. Najpierw dzieli się z czytelnikami zasadami, wedle których angażowano aktorów czy też opisuje sytuację polityczną na świecie, stanowiącą inspirację do tworzenia fabuł. Później przytacza konkretne sceny z filmów, wyjaśniając jak były realizowane, gdzie je kręcono, z jakimi problemami musieli zmierzyć się zarówno twórcy jak i aktorzy. Na końcu zaś autor krótko odnosi się do premiery każdego dzieła, skupiając się na odczuciach widzów oraz późniejszej popularności danego filmu.

 

W słowie wstępnym napisanym przez Krzysztofa Łęckiego możemy przeczytać, że nie tylko fani filmów z Bondem powinni sięgnąć po tę książkę, ponieważ zdradza również kulisy najdłuższego serialu w dziejach kina, więc każdy, kto interesuje się dziełami X muzy znajdzie coś dla siebie. Moim zdaniem to nie działa w ten sposób, a książka skierowana jest głównie dla miłośników serii. Nie mogę odmówić autorowi rzetelności, przygotowania i dużej wiedzy na temat opisywanych filmów. Michał Grzesiek przywołuje konteksty polityczne, instytucjonalne; problemy budżetowe; obawy jakie towarzyszyły twórcom etc. Oprócz tego wspomina także o studiu, w którym powstają filmy, miejscach odpowiednich do nakręcenia poszczególnych scen, a także o ciekawostkach z planu. Jednak jest to pozycja zdecydowanie przeznaczona dla fanów agenta 007, którzy filmy widzieli wielokrotnie. Przyznam, że dla mnie ta książka stała się zachętą do ponownego sięgnięcia po serię przygód Jamesa Bonda, której do tej pory nie poświęcałam zbyt wiele uwagi. Co więcej dwa ostatnie obrazy widziałam tylko we fragmentach, więc tym bardziej z ochotą zabiorę się za nadrabianie bondowskich zaległości.

 

Przy próbie charakteryzowania tej szczególnej serii, nie sposób uciec od porównań kreacji głównego bohatera. Zapewne każdy fan ma swojego ulubionego odtwórcę Bonda i trudno przekonać go do docenienia innych aktorów, wcielających się w postać agenta 007. Autorowi udało się obiektywnie opisać wpływ aktorów na odbiór poszczególnych filmów oraz ich własny wkład w to, co dzisiaj przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy słowa „Bond. James Bond". Nie jest tajemnicą, że w powszechnym odbiorze jedni artyści są uznawani za lepszych odtwórców Bonda niż inni, ale Michał Grzesiuk przekonuje, że warto jeszcze raz przyjrzeć się poszczególnym filmom bez uprzedzeń dotyczących odtwórców głównej roli. Każdy aktor wniósł coś w tę postać i błędem jest ignorowanie tego wkładu. Podobnie rzecz ma się w przypadku producentów, reżyserów i aktorów drugoplanowych. Warto spojrzeć na filmy o Jamesie Bondzie z różnych perspektyw, pozbywając się utartych wniosków i interpretacji.

 

Egzemplarz recenzyjny otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater oraz wydawnictwa Bukowy Las.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial