Królowa Śniegu

Autor: Hans Christian Andersen

Okładka wydania

Królowa Śniegu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Gosiarella

"- W państwie, w którym teraz jesteśmy, mieszka księżniczka; jest taka mądra, że przeczytała wszystkie gazety świata, a potem zapomniała co przeczytała, taka jest mądra."

 

Opisywana przez Wronę księżniczka jest pod jedynym względem podobna do mnie. Za każdym razem, gdy czytam "Królową Śniegu", mam wrażenie, że to mój pierwszy kontakt z baśnią. W ten sposób odkrywam ją ciągle na nowo. Gdy byłam młodsza bardzo lubiłam tę bajkę i nadal mam do niej sentyment.

 

 

"Królowa Śniegu" opowiada historię dwójki dzieci: Kaya i Gerdy. Pewnego dnia w serce i oko Kaya wkrada się okruszek czarciego lustra. To zaczarowane lustro sprawiało, że widziało się wszystko na opak. Okruszki odmieniły chłopca, przez co ułatwiło Królowej Śniegu porwanie Kaya. Gerda nie może się pogodzić z utratą przyjaciela, dlatego postanawia ruszyć w świat by go odnaleźć.

 

"Królowa Śniegu" jest piękną baśnią o potędze miłości i przyjaźni, a także o odwadze i poświęceniu w imię dobra drugiej osoby. Jej przesłanie jest uniwersalne. Każde dziecko powinno móc ją poznać, dlatego u mojej biblioteczce nie mogło książeczki zabraknąć.

 

Kilka słów o nowym wydaniu. W końcu trafiłam na wydanie odpowiadające mi pod każdym względem. Książka jest w dużym formacie z twardą oprawą. Jednak jej największą zaletą są zachwycające ilustracje, które pozwalają dzieciom w lepszym stopniu z wizualizować sobie treść.

 

Ilustratorem baśni jest Vladyslav Yerko, który urodził się w 1962 r. w Kijowie, gdzie studiował na Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. Pierwsze siedem lat życia spędził z babcią w pięknej wiosce Pirniv, co odcisnęło niezatarte piętno na wrażliwości artysty. Zdobył wiele nagród na prestiżowych targach sztuki i książki, między innymi Grand Prize Ukraińskiej Książki Roku 2000 za ilustracje do Królowej Śniegu. W 2002 roku otrzymał tytuł najlepszego artysty przyznany przez Moscow Review of Books. Laureat amerykańskiej nagrody Anderson House Foundation z 2006 roku. Ilustrował między innymi Podróże Guliwera, Alicję w krainie czarów, a także Harry'ego Pottera i książki Paulo Coelho.

Katarzyna Meres

Z okładki patrzy na mnie piękna, zjawiskowa twarz od której nie da się oderwać wzroku. Wyniosła, niedostępna, zimna, pozbawiona serca Królowa Śniegu. A obok niej, wtulony w jej ciepły płaszcz znajduje się mały chłopiec - Kay, który powoli traci ciepło w sercu... Piękna ilustracja, najpiękniejsza okładka, jaką widziałam, jedna z piękniejszych historii, jaką czytałam.

 

Nadal nie mogę nadziwić się cudownym ilustracjom wewnątrz książki. Ciągle ją przeglądam, gładzę kartki i wpatruję się w ten bajkowy świat, który stworzył VladyslavYerko. Należy mu się wielki podziw za te zapierające dech w piersiach obrazki, które zaczarują wszystkich - nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

 

"Królowa Śniegu" to piękna bajka stworzona przez Andersena w 1845 roku. Od tylu lat wciąż towarzyszy ludziom i zachwyca każdego, kto tylko po nią sięgnie. Ja czytałam ją bardzo dawno temu, kiedy jeszcze byłam dzieckiem. Cieszę się, że udało mi się do niej powrócić i to dzięki takiemu pięknemu wydaniu. Przez chwilę znów poczułam się małą dziewczynką, która chłonie każde słowo tej magicznej opowieści.

 

Historię Kaya i Gerdy zna praktycznie każdy. Dla odświeżenia informacji przypomnę troszkę jej treść. Diabły rozbiły zaklęte lustro, którego odłamki swobodnie spadały na ziemię, a kiedy umiejscowiły się w sercu człowieka sprawiały, że jego radość i ciepło przeradzało się w lód; kiedy wpadły do oka sprawiały, że widział wszystko na odwrót - każdy przedmiot był zły. Dwójka przyjaciół, Kay i Gerda, wiedzie spokojne, radosne życie - bawią się beztrosko wśród kwiatów, aż pewnego dnia, bardzo zimowego dnia, Kay doświadcza złej mocy okruchów lustra... Niedługo później trafia do pałacu potężnej Królowej Śniegu. Biedna Gerda bardzo tęskni za swoim małym przyjacielem i wyrusza na jego poszukiwanie. Na swojej drodze, dzięki jej dobroci i niewinności spotyka wielu przyjaznych towarzyszy, którzy pomagają jej dotrzeć do Laponii.

 

Zimowe tło bajeczki wcale nie sprawia, że czujemy chłód - dzięki Gerdzie rozlewa się w nas miłe uczucie ciepła. Jest ona niewinną, mądrą, miłą dziewczynką, która pokazuje, że jeśli ktoś uparcie dąży do celu w końcu go osiągnie. Uczy ona, że nie należy się poddawać; że trzeba zawsze wierzyć i mieć dużo siły, aby pokonać przeciwności losu.

 

Piękna, ponadczasowa bajeczka, która jest zawsze aktualna, a jej przesłanie jest głębokie. Myślę, że każdy powinien mieć u siebie na półce taką książkę, a zwłaszcza to wydanie, o którym pisze, ponieważ jest ono zdecydowanie najpiękniejszym, jakie kiedykolwiek widziałam - twarda oprawa, duży format, śliczne ilustracje...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!