Okładka wydania

Świetlista Dolina

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Świetlista Dolina | Autor: Terry Kay

Wybierz opinię:

Aneczka

Akcja tej niezwykłej powieści toczy się w północnej Georgii w 1948 roku w tytułowej "Świetlistej Dolinie". Miejscu magicznym i wyjątkowym, którego mieszkańcy borykają się każdego dnia głównie ze wspomnieniami z czasów drugiej wojny światowej, w której większość z nich brała osobiście udział lub kogoś straciła na polu walki. Dodatkowo cechuje ich chęć niesienia pomocy każdemu człowiekowi będącemu w potrzebie.

 

Główny bohater Noe Locke jest jakby istotą nie z tego świata. Niebywale prostą, a nawet można by rzec ograniczoną umysłowo, niewykształconą, ale posiadającą obok tego liczne walory, jak dobroć, współczucie, brak materializmu. Jest wędrowcem nie zatrzymującym się w żadnym miejscu dłużej niż jeden dzień. Po dotarciu do Świetlistej Doliny wyjątkowo spędza w niej tydzień, poznaje ludzi, z którymi łączy go intrygująca nić porozumienia, czuje spływający nań spokój tego miejsca.Noe ma zaledwie dwadzieścia osiem lat, a już niesie ze sobą wspomnienia okrutnej wojny, wielu więźniów obozowych umierało na jego oczach i ciężko było mu się z tym uporać. W Dolinie od razu rozpoznawał mieszkańców będących po tych samych przejściach, zauważał to w ich sposobie mówienia czy poruszania. Bohater posiadł mistyczny dar zaklinania ryb oraz zjednywania sobie ludzi.

 

"Zawsze mnie to zachwycało - kiedy widziałem osobę, która w naturalny sposób potrafiła robić coś, co na dłuższą metę było niewytłumaczalne, a jednak fascynujące..."- strona 5 książki.

 

"Świetlista dolina" to książka o prawdziwym życiu, bez żadnych kolorystycznych upiększeń. Opisy przyrody - wschodów i zachodów słońca, piękna jeziora i lasów powodują charakterystyczny dla małych miasteczek senny odbiór rzeczywistości. Znaleźć też można tajemnicę będącą w początkowej fazie zaledwie przypuszczeniem i plotką, a w końcowej rozwikłaną zupełnie przypadkiem przez Noego. Zachował jednak dla siebie zdobyte informacje, aby dodatkowo nie komplikować i tak już niełatwej sytuacji.

 

Książka spodobała mi się pod każdym względem zarówno jeśli chodzi o samą treść, budowę akcji, jak i przesłanie moralne. Polecam każdemu, kto nie poszukuje w lekturze jedynie taniej zabawy, ale zapragnie czasem wynieść coś więcej ze spotkania z nieprzeciętnymi bohaterami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto