Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dzieciństwo Jezusa

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dzieciństwo Jezusa | Autor: John Maxwell Coetzee

Wybierz opinię:

Joan

Do napisania tej recenzji siadałam parę razy, za każdym razem kasując napisane zdania. "Dzieciństwo Jezusa" jest bowiem książką, która zasługuje na szczególna uwagę czytelników.

 

Coetzee jest południowoafrykańskim pisarzem, który w każdej kolejnej powieści rozważa istotę człowieka, bada sens jego egzystencji, umiejętność adaptacji do warunków, które dalekie są od ideału, wreszcie próbuje wyznaczyć granice prawdziwej tożsamości człowieka, umieszczając go w konkretnym czasie i przestrzeni, poddając go wnikliwej obserwacji i nieustającym przemianom. Autor "Dzieciństwa Jezusa" prowadzi z czytelnikiem grę, zmuszającą go do refleksji nad światem, w którym funkcjonuje i modelem życia, jaki prowadzi. Wszystkie powieści Coetzee mają charakter konfesyjny, choć fabularnie nie są ze sobą powiązane.

 

"Dzieciństwo Jezusa" jest powieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości. Niespełna pięcioletni David wraz z przybranym opiekunem Simónem przybywają do obozu dla przesiedleńców w Novilli. Żaden z nich nie zna swojej przeszłości, obu połączyła specyficzna więź, z której zdają sobie sprawę dopiero w momencie rozdzielenia. Misją Simóna jest odnalezienie biologicznej matki Davida – Inés. Znając jedynie imię kobiety, Simón robi wszystko, by ją odnaleźć wśród mieszkańców.

 

Novilla przedstawiona jest jako raj utracony, mieszkańcy mają zapewniony wikt i opierunek, a dzięki pracy mogą zarabiać pieniądze i kupować luksusowe towary w miejscowym sklepie. Nikt nie narzeka na ciężkie warunki pracy, wszyscy wydają się być szczęśliwi i zadowoleni. To, co nowe stanowi dla mieszkańców obozu potencjalne zagrożenie, odrzucają więc jakąkolwiek możliwość zmian w swoim życiu, ograniczonym do pracy i obowiązków domowych. Społeczność Nevilli łączy ze sobą odrzucenie przeszłości, tradycji i przodków, każdy z członków społeczności jest zawieszony w wiecznym „teraz".

 

Simón ma problemy z adaptacją, nie zgadza się na przyjęte przez zbiorowość Novilli zasady funkcjonowania. Mimo, że wyrzekł się swojej przeszłości, jest żądny zmian, nie potrafi pogodzić się z zawieszeniem w teraźniejszości. Simón jest człowiekiem rozdartym między fantazją, a teraźniejszością, jego próby wprowadzenia jakichkolwiek zmian w życiu społeczności kończą się niepowodzeniem. Niedługo po przyjeździe do obozu znajduje kobietę o imieniu Inés, która staje się przybraną matką dla pięcioletniego Davida. Nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza, że młody chłopiec jest specyficznym dzieckiem, wymagającym wiele uwagi.

 

Losy Davida, który mówi o sobie: „Nie mam matki ani ojca. Ja po prostu jestem" przywołują na myśl skojarzenia z dzieciństwem Jezusa, który podobnie jak David nie godził się na przypadkowość swojego istnienia, pragnął leczyć i ratować zarówno ludzi, jak i zwierzęta, oraz miał szczególny dar zjednywania sobie przypadkowych ludzi. Otoczenie Davida podejmuje liczne próby wpojenia chłopcu przyjętych przez siebie zasad, jednak nie odnoszą żadnego skutku. David ucieka w świat własnej fantazji, co szczególnie nasila się Pio lekturze Don Kichote'a.

 

Powieść Coetzee jest dziełem, które wymaga czasu i uważnej lektury. Mówi o poszukiwaniu prawdy, o podążaniu za ideami, o dociekaniu praw rządzących człowiekiem i wszechświatem, wreszcie o próbie odnalezienia sensu własnej egzystencji w świecie bez przeszłości, tradycji i Boga. To opowieść o cierpieniu, ale także o akcie niezwykłej odwagi przejawiającym się w procesie nadawania światu nowych wartości.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial