Okładka wydania

Sefora

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sefora | Autor: Marek Halter

Wybierz opinię:

Isadora

Bardzo sobie cenię opowieści o nietuzinkowych kobietach, które dzięki swojej mądrości, ponadprzeciętnej inteligencji oraz niezwykłej charyzmie dokonały wielkich rzeczy zapisując się tym samym w pamięci potomnych. W naszym kręgu kulturowym o Mojżeszu, postaci tak ważnej dla tradycji judeochrześcijańskiej, słyszał chyba każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę w życiu przywódcy Hebrajczyków odegrała czarnoskóra małżonka, Kuszytka Sefora. Marek Halter snuje interesującą opowieść o losach przybranej córki madianickiego mędrca doceniając ogrom poświęcenia i znaczenie tej niezwykłej postaci dla losów narodu wybranego.

 

Trzy tysiące lat temu na wybrzeżu Morza Czerwonego służący mędrca królów Madianu, Jetra, znaleźli czarnoskórą dziewczynkę. Jetro nadał jej imię Sefora, "Ptaszek" i przyjął do swojego domu traktując na równi z pozostałymi dziećmi. Wkrótce trzy córki Jetra zasłynęły ze swych cnót w madianickiej ziemi: Orma swą wyjątkową urodą, Sefoba posłuszeństwem i nadzwyczajnym ciepłem, zaś Sefora - mądrością i roztropnością dorównującą ojcowskiej. Jako że Madianici nie gustowali w ciemnoskórych kobietach, Sefora pogodziła się z tym, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Jednak pewnego dnia przy studni spotkała cudzoziemca, który nie tylko uratował ją przed zhańbieniem, ale też zdawał się nie zważać na jej kolor skóry. Sefora zakochuje się w egipskim uciekinierze, który zyskuje również uznanie w oczach jej ojca.

 

Mojżesz jest człowiekiem zagubionym - bez własnej ojczyzny, narodu, boga. Nie wie, kim jest i gdzie jest jego miejsce. Sefora, przeczuwając, że jest kimś niezwykłym i przeznaczonym do rzeczy wielkich, próbuje mu to uświadomić. Dzięki jej uporowi i wierze Mojżesz zaczyna rozumieć, że musi się zmierzyć ze swoją przeszłością - i swoim przeznaczeniem, musi przyjąć na siebie odpowiedzialność za losy swego ludu cierpiącego pod jarzmem faraona i wyprowadzić go z egipskiej niewoli, wypełniając tym samym wolę Boga.  Mojżesz początkowo nie wierzy w powodzenie swojej misji, ale wsparcie, jakiego nieustannie udziela mu Sefora, niemal na równi z boskimi znakami utwierdzają go w przekonaniu, że jest w stanie tego dokonać. Niestety, wśród Hebrajczyków Kuszytka nie zostaje zaakceptowana jako małżonka Mojżesza, jako jedna z nich. Powszechna niechęć skłania Seforę do opuszczenia męża, jednak za swe poświęcenie będzie musiała ponieść najwyższą ofiarę.

 

"Sefora" w moim wyobrażeniu zapowiadała się na intrygującą lekturę. Tragiczne losy kobiety obdarzonej błyskotliwym umysłem i nadzwyczajną intuicją, której hart ducha, odwaga i wewnętrzna siła - co prawda pośrednio, ale w społeczeństwie patriarchalnym innej możliwości nie było - wpłynęły na losy całego narodu, zapowiadały fascynującą historię, w dodatku tak mocno osadzoną w tradycji i religii zarówno żydowskiej, jak i chrześcijańskiej, co było dla mnie kolejnym atutem przemawiającym na korzyść książki. Niestety, odniosłam wrażenie, że Marek Halter nie wykorzystał w pełni potencjału drzemiącego tak w postaci głównej bohaterki, jak i opowieści, której stała się częścią. Mimo interesującej koncepcji i chęci wydobycia z cienia niedocenianej małżonki Mojżesza, powieść wydała mi się mało ekspresyjna i zwyczajnie nudna. Choć tło historyczno - obyczajowe nakreślone zostało rzetelnie, w opisach zabrakło mi polotu i pasji. Również sfera emocjonalna i psychologiczna jest uboga, sucha, pozbawiona napięcia i dramatyzmu, co czytelnik odczuwa coraz dobitniej wraz z każdą odwracaną stronicą. Fabuła jest zbyt rozwlekła, tempo akcji niesatysfakcjonujące, zaś sposób przedstawienia głównej bohaterki generuje rozczarowanie. Nie podlegają dyskusji zalety jej umysłu i ducha, to raczej niedostatki narracji i pobieżnej analizy psychologicznej utrudniają wczucie się w postać Sefory, wniknięcie w sferę jej emocji, uczuć i refleksji, spojrzenie na rozgrywające się wydarzenia z perspektywy ich uczestniczki.

 

Choć "Sefora" z wyżej wymienionych względów raczej nie zapada na długo w pamięć, z pewnością jest godną uwagi opowieścią o losach inteligentnej i odważnej kobiety, która poprzez swego mężczyznę wpłynęła na losy całego narodu. Jej rola jest nie do przecenienia, a ona sama staje się postacią tragiczną zważywszy na cenę, jaką zapłaciła za swe poświęcenie. Myślę, że warto zdecydować się na tę lekturę - a nuż przypadnie Wam do gustu - choćby po to, by poznać Seforę - kobietę niezwykłą pod każdym względem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial