Wagner

Autor: Jacques De Decker

Okładka wydania

Wagner


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Dosiak

Autor tej publikacji, na ostatnich stronach swojego dzieła, przyznaje, że biografii Ryszarda Wagnera napisano mnóstwo. Jednak jego zdaniem nie oznacza to, że nie można dodać kolejnej cegiełki, ponieważ osoba tak wielkiego kompozytora, dyrygenta i teoretyka zawsze będzie dostarczać inspiracji i pobudzać chęć zgłębiania, badania i analizowania. Możliwe, że to prawda, ale po lekturze biografii napisanej przez Jacquesa De Deckera zastanawiam się czy naprawdę jest to książka, która wnosi coś nowego i istotnego do zbioru tekstów poświęconych Wagnerowi. Oczekiwałam od niej nie tylko rzetelnych i szczegółowych informacji o życiu niemieckiego kompozytora, ale także opisu przeżyć towarzyszących tworzeniu najważniejszych dzieł oraz kontekstu kulturowego tamtych czasów. Niestety ta publikacja rozminęła się z moim wyobrażeniem, ponieważ przeważają w niej świetnie udokumentowane, ale beznamiętne, suche informacje.

 

Czytelnicy chcący dowiedzieć się, w którym roku powstał dany utwór, ile lat miał wówczas Wagner, z kim w tamtym czasie zawarł bliską znajomość itp. z pewnością będą usatysfakcjonowani. Nie mogę niczego zarzucić Jacquesowi de Deckerowi pod względem dokładnego przedstawienia kalendarium życia kompozytora oraz szczegółowego wymienienia, kto, kiedy i dlaczego należał do przyjaciół Ryszarda Wagnera, a kto popadł w niełaskę. Autor publikacji poświęcił również dużo miejsca na zarysowanie sytuacji politycznej, która miała znaczący wpływ na życie Wagnera. Twórca znakomitych oper popierał rewolucję w okresie Wiosny Ludów, co zmusiło go później do wyjazdu za granicę. Do interesujących wątków należy także opis jego zażyłości z Ludwikiem II Bawarskim. Król był zauroczony muzyką Wagnera i nie bał się okazywać swojego zachwytu. Opublikowane w tej książce fragmenty listów, które panowie do siebie pisali wyraźnie wskazują na to, że ich znajomość miała charakter nieco patetyczny i egzaltowany.

 

Jak już wspomniałam o osobowości Wagnera nie napisano zbyt wiele, ale na podstawie zamieszczonych faktów z jego życia można zbudować obraz człowieka bardzo emocjonalnego i nieodpowiedzialnego. Kompozytor nie zaprzątał sobie głowy troskami o finanse, ale lubił luksusowe meble i szyte na miarę ubrania. Gdy tylko posiadał więcej pieniędzy, natychmiast trwonił cały majątek, popadając w coraz większe długi. Również często podróżował, żyjąc wówczas na koszt znajomych i przyjaciół. Gdyby nie pomoc wielu zamożnych i wpływowych ludzi nie wiadomo jak potoczyłyby się jego losy. Wagner nie był stały w uczuciach. Często zakochiwał się w młodych i utalentowanych artystkach, nie zważając na to, że przecież był żonaty. W biografii napisanej przez Jacquesa De Deckera zabrakło mi również ukazania pasji kompozytora. Wagner pracuje nad swoimi dziełami, ale zostało to opisane w sposób mechaniczny, bardzo ogólny. Mniej interesuje mnie konkretna data ukończenia Lohengrina czy Śpiewaków norymberskich, a bardziej przemyślenia, obawy towarzyszące kompozytorowi. Plusem natomiast jest to, że autor zapoznaje czytelników z reakcjami ówczesnych odbiorców na muzykę Wagnera.

 

Obawiam się, że jeśli ktoś interesuje się osobą niemieckiego artysty, to recenzowana publikacja nie dostarczy mu nowych, świeżych informacji, a jedynie powtórzy to, co powszechnie wiadomo. Natomiast dla początkujących badaczy życia Ryszarda Wagnera może stanowić wstęp i punkt wyjścia do poznawania innych artykułów i książek poświęconych temu wielkiemu kompozytorowi.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater oraz wydawnictwa Axis Mundi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!