Herosi Z Doliny

Autor: Jonathan Stroud

Okładka wydania

Herosi Z Doliny


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Grafogirl

"Herosi z doliny" to powieść autorstwa Jonathana Strouda. Pisarz ten ma już na swoim koncie wiele książek fantasy, a także kilka nagród. Zasłynął głównie bestsellerową „Trylogią Bartimaeusa", a jedna z części doczeka się ekranizacji. W Polsce pisarz ten niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

 

Głównym bohaterem jest Halli, który mieszka w Dolinie, niegdyś prześladowaną przez okrutne trowy. Jednakże niebezpieczeństwo zostało odegnane za sprawą herosów, którzy zjednoczyli swoje siły i pokonali wroga. Każdy z nich założył swój dom. Nasz bohater to potomek jednego z nich – wielkiego Sveina.

 

Jego rodzice cenią praworządność, pracę oraz rozsądek i chcą wychować syna na spokojnego, silnego mężczyznę, z którego inni mogliby brać przykład. Wszystko byłoby idealne, gdyby nie charakter chłopaka. Dzieciak jest zdecydowanie ruchliwy, ambitny, a bardziej niż spokój ceni sobie przygody. Marzy o zdobyciu wielkiej chwały, udowodnieniu swego męstwa i wielkości Domu Sveina. Nudne życie na wsi i praca w gospodarstwie, a także wspaniałe opowieści wujka popychają młodego bohatera do działania, ściągając na wszystkich niebezpieczeństwo, a także pomagają spełnić jego marzenia.

 

Pomysł na powieść na pewno zadowoli każdego fana powieści fantasy. Mimo że nie należy do najoryginalniejszych, został zrealizowany w taki sposób, że losy młodego Halliego wciągają bez reszty. Dużym atutem jest także to, że nie sposób nic przewidzieć aż do zaskakującej, dynamicznej końcówki. Oprócz losów bohaterów w książce pojawiają się fragmenty opowiadające o epickich czynach Sveina. Fragmenty te stanowią bardzo ciekawy dodatek i pomagają wczuć się w klimat opowieści.

 

Duży atut stanowią dobrze wykreowani bohaterowie. Każda postać ma wyrazisty charakter i brak tu banalnych, nudnych osobowości czy ideałów. Halli to chłopak odważny, pewny siebie i przesympatyczny, jednak nie został przedstawiony jako przystojny superbohater. Mimo nieznośnego charakteru trudno go nie lubić. Na uwagę zasługuje także Aud – ładna dziewczyna o mocno buntowniczej naturze.

 

Powieść została napisana bardzo prostym językiem. Niekiedy może to przeszkadzać, ale ogólnie rzecz biorąc „Herosów z doliny" czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Opisy są nienużące i świetnie obrazują dolinę. Sprawiają, że przedstawiany świat jest malowniczy, żywy.
Myślę, że mogę z czystym sercem polecić tę książkę. „Herosi z doliny" to dobra powieść fantasy, idealna dla fanów tego gatunku. Lektura świetnie nadaje się na deszczowe dni lub długą podróż autokarem – jest lekka i ciekawa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.