Okładka wydania

Historia Santiago Corteza

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Historia Santiago Corteza | Autor: Radosław Lemański

Wybierz opinię:

Isadora

Kim jest Santiago Cortez? Najprostszym, a zarazem najwłaściwszym wyjaśnieniem byłoby, że człowiekiem, który stanął na rozdrożu.

 

Do pewnego momentu życia uważał się za człowieka spełnionego - był pisarzem z powołania cieszącym się bogactwem, sławą i uznaniem tak krytyków, jak i czytelników, jednak w dniu swoich pięćdziesiątych urodzin zrozumiał, że całe jego życie było kłamstwem, że tylko prześlizgiwał się po jego powierzchni udając, że dociera do Prawdy. Bo choć starał się poznać tajemnicę życia zgłębiając wszelkie jego aspekty i szukając odpowiedzi zarówno w filozofii i literaturze, jak i w szarej codzienności, nigdy nie opuszczało go przeczucie, że coś mu umyka, że nie potrafi uchwycić istoty tego, co w życiu najważniejsze. Napisanie Dzieła, które obrazowałoby Prawdę stało się jego obsesją, jedynym celem życia.

 

Santiago Cortez snuje rozmyślania o swej dotychczasowej egzystencji i uświadamia sobie, jak pusta ona była. Wypełniał ją blichtr i fałszywi przyjaciele, którzy nie mogą dzielić z nim życia, ponieważ nie znają o nim Prawdy. Decyduje się zatem zerwać z nie dającym satysfakcji, płytkim życiem i wyruszyć w podróż. Nie tylko w sensie fizycznym, rzeczywistym, ale także duchowym i emocjonalnym; w pełną wspomnień i refleksji podróż do czasu, kiedy los postawił go przed najbardziej tragicznym wyborem w życiu, do koszmarnej rzeczywistości Auschwitz.

 

"Historia Santiago Corteza" to wzruszająca, poetycka i pełna nostalgicznego ciepła opowieść ukazująca dramat człowieka wrzuconego w makabryczny, bestialski obozowy świat, zmuszonego do dokonania wyboru pomiędzy miłością a życiem ukochanej. Starając się ocalić resztki godności i człowieczeństwa utwierdza się w przekonaniu, że podjął słuszną decyzję, choć najtrudniejszą w życiu. Cudowne ocalenie na nowo budzi w nim chęć do życia, by móc opisać to, czego doświadczył, by dać świadectwo Prawdzie, jednak przeżyta trauma nie pozwala mu na to. Mimo upływu lat wciąż nie potrafi do końca się otworzyć i wrócić do bolesnych wspomnień. Czy podróż, którą zdecydował się podjąć, odmieni jego życie i będzie ukoronowaniem jego poszukiwań?

 

Forma dramatu, w jaką Radosław Lemański ubrał opowieść o losach Santiago Corteza, wbrew pozorom jest bardzo osobista, w znacznie większym stopniu angażująca uwagę i zmysły niż epicka proza, a co za tym idzie - z większą siłą oddziałująca na wyobraźnię czytelnika, na jego emocje, wrażenia, refleksje, dobitniej akcentująca przesłanie.

 

Zadziwiła mnie mnogość treści, jaką autor ukrył w tym niepozornym, króciutkim dramacie oraz intensywność emocji bohatera; skondensowana mądrość życiowa przebijająca z każdej strony utworu zaskakuje siłą wyrazu i autentyzmem.

 

Lemański porusza tematykę obozowych doświadczeń, która staje się pretekstem do snucia refleksji dotyczących granic człowieczeństwa, obecności zła w życiu człowieka, zawiłości ludzkiej natury, wiary w ludzką godność i miłosierdzie oraz ich wpływu na dalsze życie skutkujące zachwianiem poczucia własnej tożsamości, zagubieniem siebie, poszukiwaniem Prawdy mogącym trwać nawet całe życie. To opowieść o sile miłości i roli, jaką odgrywa w naszym życiu.

 

"Historia Santiago Corteza" jest również wyrazem ludzkich dążeń do poznania Prawdy - o sobie i otaczającym nas świecie - a także literackich poszukiwań i wewnętrznych niepokojów nękających chyba każdego pisarza szukającego idealnego sposobu na wyrażenie siebie, uchwycenia sedna tajemnicy życia i prób dzielenia się nią z odbiorcami. Ponadto zawiera przemyślenia na tematy metafizyczno - filozoficzne ubrane w piękną, poetycką formę, na wskroś przesiąknięte głębokim humanizmem, wiarą w człowieka i siłę miłości.

 

Gorąco zachęcam do lektury "Historii Santiago Corteza" - oryginalnej, wielowymiarowej, baśniowo - poetyckiej przypowieści o tym, co dla człowieka najważniejsze. Jako że porusza tematy uniwersalne, z pewnością każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. To książka, do której można wracać po wielekroć, za każdym razem odnajdując w niej coś nowego, wartego uwagi. Serdecznie polecam!

Scathach

Mając w ręku tę miniaturę literacką spodziewałam się wszystkiego, oprócz tego, co czekało na mnie wewnątrz. Radosław Lemański, to jeden z nielicznych polskich autorów, którym ufam na tyle, że po jego książki sięgam bez uprzedniego zaglądania do opisu – dzięki temu zawsze czeka mnie zaskoczenie i – jak dotąd – nigdy nie było ono połączone z rozczarowaniem.

 

Okładka Historii Santiago Corteza nie wiedzieć czemu na pierwszy rzut oka przywiodła mi na myśl ryciny powstałe podczas nowożytnych odkryć geograficznych. Mimo, że po dokładniejszym przyjrzeniu się, obraz ten całkowicie się zamazuje, pierwsze wrażenie pozostało. Z taką też myślą rozpoczęłam lekturę, wciąż nie spodziewając się jak mocno się zdziwię i jak brutalnie zostanę przywrócona do pionu.

 

Santiago Cortez, to człowiek w swoim mniemaniu spełniony, posiadający wszystko czego mogłaby pragnąć ludzka istota. W rzeczywistości jednak właśnie stanął na rozstaju dróg, gdzie przyjdzie mu dokonać niejednego trudnego wyboru.

 

Do tego momentu Cortez był pisarzem, cieszącym się uznaniem zarówno czytelników jak i krytyków; posiadającym spory majątek i wierzącym, że to co robi, to jego prawdziwe powołanie.

 

Wielką zmianę w jego życiu zwiastowały pięćdziesiąte urodziny, podczas których zaczął zastanawiać się nad sobą i sposobem w jaki spędził dane mu lata. Refleksja ta przyniosła mu świadomość ciągłego życia w kłamstwie, otaczania się „przyjaciółmi", którzy go nie znali. Cortez nieustannie poszukiwał Prawdy; powoływał się na literaturę, filozofię, jednak nie opuszczało go poczucie stałego utrzymywania się na powierzchni i niemożność dotarcia do głębi, której tak pragnął. Niezmienne poczucie utraty Najważniejszego towarzyszyło mu przez całe jego życie, a pragnienie napisania prawdziwego Dzieła, w którym objawiłby Prawdę stało się jego obsesją, a także i nieuchronnie celem życia.

 

Dla wielu najtrudniejszym momentem zmiany jest podjęcie ostatecznej decyzji. Santiago nie miał z tym większego problemu. Postanowił zerwać ze swoim dotychczasowym życiem, po to by na półmetku swojego ziemskiego bytowania odnaleźć Prawdę. Drogą do poznania stało się dla niego podróżowanie. Podróżowanie dosłowne i metaforyczne. Jego wędrówka miała znamiona fizycznego przemieszczania się, lecz również duchowego migrowania w odległe tereny wspomnień głęboko zakopanych.

 

W swojej wędrówce dotarł i do Auschwitz – etapu, w którym został postawiony przed najbardziej dramatycznym wyborem w życiu.

 

Dramat Lemańskiego, to niezwykle chwytająca za serce miniatura literacka. Jest głęboko poruszającą dawką Prawdy, historii człowieka, który wzrusza, jednocześnie przy tym zasmucając jak i radując. W książce tej stykają się różne opozycyjne pojęcia: prawda-kłamstwo, smutek-radość, ciepło-przenikający chłód, dobro-bestialstwo, spełnienie-frustracja.

 

Dramat głównego bohatera, który został wrzucony w przejmującą rzeczywistość obozowego życia ukazuje czytelnikowi jego bestialstwo, brutalność, brak miłosierdzia i nieopisane okrucieństwo. W takich okolicznościach bohater musiał podjąć decyzję, która albo uratuje jego ukochaną, albo ją zgubi. Wybór nie był jednak prosty, bowiem prawdopodobne przeżycie wiązało się również z całkowitą utratą.
Ksiązka Lemańskiego, to piękna historia o próbie ocalenia człowieczeństwa i dania świadectwa Prawdzie. To rewelacyjne świadectwo człowieka doświadczonego przez życie, a mimo to próbującego żyć dalej. Ta pozycja to niezwykle intensywne przeżycie, przepełnione emocjami, trudnymi wyborami, wielkim bólem i cierpieniem, a jednocześnie nieustającą nadzieją.

 

Podobnie jak większość książek dotykających przeżyć obozowych, także i ta staje się pretekstem do snucia refleksji nad godnością, miłosierdziem, poświęceniem, ubranymi w jedno słowo – człowieczeństwo. Jest także próbą opisania życia poobozowego, naznaczonego wielką traumą. To pean na cześć miłości i pochwała dążenia do Prawdy.

 

Gorąco polecam, to przepiękna książka, której lektura choć nie zajmie Wam wiele czasu, naznaczy Was na zawsze. Nie sposób ubrać w słowa jej wartości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto