Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Trylogia Świętego Graala Tom 3 Heretyk

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Trylogia Świętego Graala Tom 3 Heretyk | Autor: Bernard Cornwell

Wybierz opinię:

Dwojra

Bernard Cornwell to obecnie jeden z najbardziej poczytywanych pisarzy z Wysp Brytyjskich na świecie. Jest autorem głównie powieści historycznych, które zdobyły ogromną popularność, sprzedały się w milionach egzemplarzy i zostały przetłumaczone na dwadzieścia języków. Nie bez powodu; autor doskonale łączy fikcję literacką z rzeczywistymi wydarzeniami i porywa nas w świat dawnych dziejów, które wraz z nim poznajemy „od podszewki".

 

„Heretyk" to ostatni tom trylogii Świętego Graala. Autor tym razem zabiera czytelnika do średniowiecznej Gaskonii, dokąd angielski łucznik – Thomas z Hookton – przybywa w poszukiwaniu najdoskonalszej z relikwii chrześcijaństwa - Graala. Dzięki pismom swego ojca, szalonego duchownego, młodzieniec ma prawo przypuszczać, iż tajemniczy kielich został ukryty w ruinach zamku Astarac. Poszukiwania pucharu nie okazują się jednak łatwe, a Thomasowi, towarzyszącej mu heretyczce Genevive oraz ich wiernym druhom przyjdzie stawić czoła wielu przeciwnikom, którzy pragną zdobyć chrystusowe naczynie. I tak oto do wyścigu o relikwię staje kardynał Bessieres wraz z bratem, kuzyn Toma – Guy Vexille, a także młody hrabia Joscelyn, którego sam kielich obchodzi niewiele, ale za to bogactwo, jakie może nieść jego zdobycie to już inna sprawa...

 

„Heretyk" to książka wypełniona po brzegi barwnymi postaciami, znajdziemy w niej bogobojnych wieśniaków, wybitnie mądrego opata, porywczego młodziana czy waleczną, przepiękną kobietę. Cornwell wykreował feerię charakterów, które idealnie wtapiają się w świat średniowiecznych zabobonów, w epokę ciemności umysłu, w której Kościół wiedzie prym i sprowadza na manowce swoje wierne owieczki.

 

Pozycja ponadto nasycona jest pojedynkami, bitwami i oblężonymi zamkami. Czytelnik ma okazję poznać taktykę, która spędza wodzom sen z powiek, uczestniczyć w przyodziewaniu rycerza, dzięki czemu dokładnie zapozna się z nazwami elementów zbroi, a nawet przeczytać o czternastowiecznych medykamentach.

 

„Heretyk" wiernie odwzorowuje średniowieczne realia. Zwyczaje ludzi, które spokojnie mogłyby być zaczerpnięte z podręcznika do historii w tej książce ożywają, ukazane są tak realistycznie, iż czytelnik mimowolnie wierzy, jakoby trędowaci chodzili z kołatkami w dłoniach, a morowe powietrze, tj. plaga, która wysłała na tamten świat jedną trzecią populacji Europy, objawiała się właśnie w taki sposób, jak to opisał autor.

 

Co mnie szczególnie urzekło w ostatnim tomie trylogii? Idealne połączenie fikcji literackiej z niepodważalną prawdą. Sam autor na kilku ostatnich stronach zaznacza, że tylko prolog i rozdział zamykający książkę w stu procentach traktują o minionych wydarzeniach. Prawdziwa jest także chęć odnalezienia relikwii, prawdziwa jest plaga. A reszta? Pozostałe strony to genialna wyobraźnia Cornwella, która przy pomocy niebagatelnej wiedzy daje nam powieść naprawdę wciągającą. Jedyna rzecz, która odrobinkę mnie zawiodła to sprawa czysto techniczna. Brakowało mi bowiem przypisów do zwrotów obcojęzycznych. Owszem, niektóre wytłumaczone były bezpośrednio w tekście, jednak reszta nie. I choć sama znam angielski i łacinę na tyle, by bezpośrednio przetłumaczyć sobie pojawiające się wersy, to jednak uważam, iż dla innych czytelników zwłaszcza łacińskie zdania mogą stanowić nie lada problem.

 

Książkę polecam wszystkim fanom historii, którzy z pewnością odnajdą się w klimacie „Heretyka", jednak i osoby kompletnie niezainteresowane tą dziedziną mogą bez obaw sięgnąć po tę lekturę. Autor nie męczy czytelnika suchymi faktami, nie zarzuca datami, on po prostu ożywia pewne realia, a w sam ich środek stawia osobę, która trzyma książkę w dłoni. Osoby, które nie czytały poprzednich tomów także mogą zacząć właśnie od trzeciej części, czyta się ją bowiem jak zupełnie oddzielną książkę.

 

Ktoś mógłby uznać, że tematyka jest oklepana. Graal. Ile już książek o nim napisano? Większość z nich to jednak pozycje o poszukiwaniach z XX/XXIw. Ta powieść się różni i jak sam autor napisał: „Kielich ten stanowi złoty wątek niezliczonych powieści snutych poprzez stulecia i nadal nim będzie, może dlatego lepiej, jeśli pozostanie nieodnaleziony." [1]

 

[1] Cornwell Bernard, Heretyk, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2011, str. 547.

Isadora

"Heretyk" to ostatnia - po "Hellequinie" oraz "Wagabundzie" część Trylogii Świętego Graala autorstwa Bernarda Cornwella. Niech Was nie zniechęca mocno wyeksploatowana tematyka powieści - niezrównane pióro Cornwella stworzyło fascynującą wariację dotyczącą jednej z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących legend chrześcijaństwa, poszukiwań Świętego Graala. Nie zrażajcie się też ewentualną nieznajomością poprzednich tomów cyklu; "Heretyk" z powodzeniem mógłby stanowić samodzielną powieść, choć oczywiście poprzednie części znacząco ją dopełniają. Niemniej jednak bez trudu zorientujecie się w zawiłościach intrygi dzięki wyczerpującym nawiązaniom do pierwszych tomów i bez przeszkód będziecie mogli zagłębić się w wykreowaną przez Cornwella rzeczywistość.

 

1347 rok, czasy wojny stuletniej między Francją a Anglią.
Tom z Hookton, angielski łucznik i jednocześnie nieślubny syn szalonego proboszcza oraz potomek heretyckiego rodu Astarac, na rozkaz lorda Northampton wyrusza do Gaskonii w poszukiwaniu najważniejszej i najbardziej pożądanej relikwii chrześcijaństwa. Wraz z garstką druhów oraz uratowaną przed stosem heretyczką Genevieve, kierując się wskazówkami zawartymi w manuskrypcie ojca Ralfa, wyrusza na terytorium wroga; jego celem są ruiny katarskiego zamku Astarac, w którym podobno niegdyś ukryto Świętego Graala. Jednak istnienie przedmiotu wyprawy jest mocno problematyczne i niepokojąco zahacza o pogłoski i legendy, zaś droga do Gaskonii najeżona jest licznymi niebezpieczeństwami. Thomas niebawem pada ofiarą ekskomuniki i zdrady kompanów, dochodzą go także słuchy o nadciągającej zarazie...
Na dodatek w Astarac krzyżują się drogi i interesy wielu innych chętnych do zagarnięcia dla siebie bezcennej relikwii: chciwego i żądnego władzy kardynała Louisa Bessieres, który już widzi się na papieskim tronie; hrabiego Berat i jego bratanka Joscelyna, do których należą ziemie Astarac, a przede wszystkim - odwiecznego antagonisty Toma, jego bezwzględnego krewnego Guya Vexille'a, który nie cofnie się przed niczym, byle tylko dostać Graala w swoje ręce...

 

"Heretyk" jest kolejnym dowodem mistrzowskiego pióra Bernarda Cornwella, które czaruje czytelnika idealnym połączeniem i doskonałą równowagą pomiędzy fikcją literacką a prawdą historyczną. Porażają rozmach, bogactwo i dynamizm fabuły, zadziwia dogłębna i rozległa znajomość tematu przekładająca się na wyjątkowo wierne odwzorowanie realiów XIV - wiecznej Europy, zachwyca plastyczność i ekspresja opisów (zwłaszcza scen batalistycznych) oraz niezwykła dbałość o szczegóły przejawiająca się w bogactwie zaprezentowanych obyczajów, wierzeń, zabobonów charakterystycznych dla średniowiecznego społeczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują wyraziste i niejednoznaczne postaci bohaterów o charakterach doskonale wtapiających się w historyczne realia. Akcja jest zwarta i dynamiczna, jednak nie pędzi na łeb, na szyję, lecz pozwala rozsmakować się w fabule, docenić jej piękno i przedłużyć przyjemność delektowania się zawiłościami intrygi, która dosłownie ożywa na naszych oczach.

 

"Heretyk" to nie tylko idealna lektura dla pasjonatów historii, ale również miłośników błyskotliwych politycznych rozgrywek, wielbicieli opowieści o skomplikowanych, dwuznacznych moralnie bohaterach dążących do celu wbrew przeciwnościom losu oraz owianych tajemnicą dawnych legend rozpalających masową wyobraźnię i ludzkie namiętności przez stulecia, z pokolenia na pokolenie. Gorąco polecam!

 

Za książkę serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial