Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sklepik Z Niespodzianką Tom 1 Bogusia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Katarzyna Michalak
 • Tytuł Oryginału: Sklepik Z Niespodzianką Tom 1 Bogusia
 • Seria: Sklepik Z Niespodzianką
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 204 mm
 • ISBN: 9788310120250
 • Wydawca: Nasza Księgarnia
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  5/6

  4.5/6

  4.5/6

  6/6

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sklepik Z Niespodzianką Tom 1 Bogusia | Autor: Katarzyna Michalak

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

My Marzenia można byłoby podzielić na trudne do zrealizowania oraz na takie, które można wykonać w sposób prosty, lecz również nie do końca, bowiem w tym przypadku brakuje odwagi. Tym pierwszym może być osiągnięcie sukcesu za pomocą ciężkiej pracy czy też nauki, która sama nigdy nie przychodzi. Natomiast do tych drugich zaliczyłabym skok na bungee lub powiedzenie drugiej osobie o uczuciach, jakich ją darzymy. Bogusia, bohaterka książki „Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" autorstwa Katarzyny Michalak, swoje marzenie odkryła w przeciągu kilku chwil i postanowiła pomóc szczęściu, otwierając własną działalność. Jednak gdy tylko jedna jej myśl została urzeczywistniona, pojawiły się kolejne fascynacje do spełnienia, o wiele trudniejsze od prowadzenia sklepu.

 

Bogusia po dwóch latach pracy w Holandii, postanawia powrócić do ojczyzny i do swoich rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekiwali przyjazdu swojej jedynaczki. Jednak z powodu pewnych komplikacji, od razu nie znajduje się w rodzimej Warszawie, a w Szczecinie. Z tego właśnie miejsca postanawia pojechać do domu wzdłuż wybrzeża. Takim sposobem trafia do Pogodnej – małej miejscowości pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem. Tam, oczarowana spokojem i pewnego rodzaju autorom, jaka otacza miasteczko, znajduje informacje o wynajmie pomieszczenia, które od razu zyskuje wiele w jej oczach. Po krótkiej rozmowie z właścicielem, udaje jej się wynająć piętrowy lokal, w którym postanawia otworzyć własną działalność. Początkowo miała być to kwiaciarnia, ale z powodu istnienia już takiego sklepu w Pogodnej, Bogusia postanawia sprzedawać figurki aniołków, akwarelki i inne tego typu rzeczy, które przez jej rodziców są nazywane „kurzołapkami". Oprócz tego, postanawia również codziennie częstować gości domowej roboty ciastem i filiżanką gorącej czekolady. O Sklepiku z Niespodzianką szybko zaczyna mówić się głośno w małej Pogodnej, gdzie wszyscy się znają. Bogusia zyskuje nowych przyjaciół – zwariowaną radną Adelę, panią weterynarz, przechodzącą problemy małżeńskie – Lidię oraz cichą duszę Pogodnej – Stasię. Zawsze również w działaniach towarzyszy jej pies – Piegusek, który przywarł do niej już na pierwszym spotkaniu. W spokojnym miasteczku nie brakuje również rozrywki, jaką serwuje była „tap madl" – Konstancja, która powróciła po latach emigracji. Gdy tylko sprawy związane ze sklepem układają się, serce Bogusi zaczyna bić szybciej na widok ekscentrycznego malarza Igora. Jednak czy Igor to mężczyzna, na którego delikatna dziewczyna czekała na całe życie?

 

O twórczości Katarzyny Michalak słyszałam dotychczas wiele dobrego i dlatego z przyjemnością zabrałam się do czytania książki „Sklepik z Niespodzianką. Bogusia", która niemal natychmiastowo wciągnęła mnie do radosnej Pogodnej. Nadmorska miejscowość wcale nie należała do cichych zakątków, bowiem praktycznie co chwilę mieszkańcy przeżywali kolejne przygody i otrzymywali podarunki od losu. Lubię tego typu miejsca, gdzie wszystko wydaje się tworzyć ułożoną całość. Nawet nieco zakręcona i zbyt pewna siebie Konstancja idealnie pasowała do Pogodnej, której synonim niekiedy można było uznać „oaza spokoju". Godne uwagi jest zaangażowanie Bogusi w spełnienie własnych marzeń, chociaż początkowo kilka osób mówiło jej, że wśród ubogich obywateli kraju, nie znajdzie zbyt wielu kupców na prezentowane na półkach drobiazgi. Jednak pomimo tego, że bliscy obawiali się o nią, następnie wsparli ją i pomogli stworzyć sklep, który szybko zyskał wiernych kupujących i odwiedzających. Sama fabuła powieści należy do wyjątkowych, głównie przez wspaniałych bohaterów, którzy powodują, że czytelnik zaczyna zazdrościć Bogusi tego, iż tak szybko odnalazła się w nowym miejscu.

 

Autorka nadała tej powieści duszę – praktycznie cały czas czytając o perypetiach Bogusi na moich ustach występował uśmiech. Zazwyczaj nie czytam tego typu książek i do końca nie wiem, czemu zyskują aż tak wielką sympatię w oczach czytelników, lecz w tym przypadku wręcz pokochałam Pogodną. Pisarka posiada lekki i przyjemny styl, w którym tkwi pewnego rodzaju ukryta radość, która nie pozwala nam się denerwować o bohaterów, nawet gdy czytamy o niekoniecznie szczęśliwych wydarzeniach z ich życia. „Sklepik z Niespodzianką" posiada w sobie wiele humoru, ale też i dramatu, co sprawia, że wręcz nie można się nudzić. Bohaterowie zostali wykreowani w bardzo dobry sposób tak, że każdy z nich posiada własną osobowość oraz charakter. Do chwili obecnej przed oczami widzę niektóre postacie, które szczególnie utkwiły mi w pamięci. Zazwyczaj irytują mnie kobiety, które doskonale wiedzą, że nie powinny zbliżać się do swojego obiektu westchnień z różnych powodów, a pomimo tego i tak walczą o swoje szczęście, które z czasem może przekształcić się w tragedię. Podobny przypadek miała Bogusia, która być może do końca nie kochała Igora, lecz chciała cokolwiek do niego czuć. Jestem ogromnie zdziwiona, że czytając o miłosnych podbojach głównej bohaterki, nie czułam złości czy zażenowania – zrozumiałam jej tok myślenia i cieszę się, że ona również uświadomiła sobie kilka rzeczy. Miałam również sentyment do Bartka, adoratora Bogusi, lecz przez jedno wydarzenie całkowicie stracił moje uznanie.

 

Opisy i dialogi przedstawione w „Sklepiku z Niespodzianką" potrafią rozczulić serce czytelnika i pokazać, że ludzka życzliwość istnieje – miejmy nadzieję, że to nie tylko fikcja literacka. W książce można dostrzec również przepisy na domowe wypieki, które w swoim lokalu serwowała Bogusia. Niewątpliwie, wydają się być apetycznymi słodkościami, kuszącymi wzrok, jak i duszę, odbiorców. W lekturze nie brakuje prawdziwych emocji, przyjacielskich wzruszeń, barwnych opowieści i chęci spełnienia własnych marzeń. Bohaterowie są praktycznie tacy sami jak my – również poszukują miłości i akceptacji. Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie tejże powieści – wiele wątków zostało niedopowiedzianych, a w głowie czytelnika rodzą się coraz to ciekawsze pytania, odnośnie dalszych losów Bogusi. Myślę, że odpowiedź na nie znajdziemy w kolejnych odsłonach „Sklepiku z Niespodzianką".

 

Polecam książkę „Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" tym, którzy lubią marzyć i czytać o spełnieniu marzeń, wielkich przyjaźniach, cichych wzlotach i upadkach miłosnych. Katarzyna Michalak stworzyła ciekawą i przyjemną powieść, którą czyta się praktycznie jednym tchem. Nietuzinkowi bohaterowi i piękno Pogodnej nadały tej lekturze jeszcze większego blasku.

Natula

My Kobiety jesteśmy cudowne w swoim skomplikowaniu. Kochamy tak po prostu, pragniemy zwyczajnie, planujemy dziesięć lat do przodu, płaczemy na bajkach i jak żadne inne istoty na świecie marzymy o własnym skrawku na ziemi, dla siebie i swoich bliskich.

 

Wydaje się, że to prosta sprawa, ale nie zawsze tak jest, czasami żeby trafić do celu musimy zabłądzić, zapomnieć kluczy lub zwyczajnie - zrządzeniem losu - zmienić plany. Przypadek odmienił całe życie bohaterki książki „Sklepik z niespodzianką Bogusia".

 

Bogusia jest młodą kobietą, z optymistycznym podejściem do świata, szalonymi pomysłami i odwagą, która pomaga jej iść do przodu nie zważając na przeciwności losu. W wyniku działania siły wyższej trafia do małej nadmorskiej miejscowości, zauroczona nazwą - Pogodna – miasteczka, zielonymi terenami i nastrojowym klimatem postanawia otworzyć w tej oazie spokoju sklepik z upominkami a dodatkowym atutem będzie serwowana przez Bogusię pitna czekolada i wyśmienite domowe wypieki. Życie kobiety nabiera tempa, pojawiają się też ciekawe osobistości. Adela, miejscowa czarownica i radna, Lidka serdeczna pani weterynarz i Stasia dobra duszyczka miasteczka. Okazuje się, że kobiety nadają na tej samej fali, tworzą babski sabat i przy pysznościach serwowanych przez Bogusię, dzielą się troskami, planują i w razie potrzeby wzajemnie ratują.

 

Katarzyna Michalak, wykreowała uroczą opowieść o przyjaźni, babskiej solidarności, błędach, stratach, zauroczeniach, jednym słowem... o życiu. Autorka jest znana z pisania emocjonalnych powieści, stworzyła bestsellery, ujęte w cykl owocowy a w nim przepyszne książki „Rok w poziomce", „Lato w Jagódce" oraz cykl słoneczny z ciepłą „Poczekajką", „Zachciankiem" i „Zamyśloną". Pani Katarzyna odnalazła swoje miejsce na ziemi, mieszka nieopodal lasu w małym domku zwanym Poziomką i namiętnie pisze powieści, które porywają kobiece serca. Sklepik z niespodzianką to początek serii i żeby zbytnio się nie rozpisywać, bardzo zachęcający początek.

 

Od pierwszej stron wpadłam po same uszu. Bogusia ujęła mnie swoim ciepłem, radością życia i dobrym sercem i mimo, że czasami drażniła mnie jej naiwność i zachowanie charakterystyczne bardziej dla nastolatki niż dla dorosłej kobiety, to chętnie dałabym się zaprosić na gorzko - słodką czekoladę z chili i na ciasto drożdżowe „podaj do mnie". Dlaczego o tym piszę?, a dla tego, że w książce znajdziemy przepisy pachnące gorącą czekoladą i ciastami prosto z piekarnika. Z takim pomysłem spotkałam się po raz pierwszy, uważam że jest to strzał w dziesiątkę bo mało tego, że autorka ciekawie je zinterpretowała to jeszcze w swojej prostocie zachęcają do wypróbowania receptury.

 

Klimat książki jest wręcz idylliczny, nie oznacza to, że w Pogodnej nie ma cieni, jednak nastrój panujący w powieści, napawa spokojem, wiarą w dobrych ludzi i w możliwość przenoszenia gór. Tłem opowiadanej historii są wiecznie zielone lasy i łąki, malownicze kamieniczki i romantyczne polany, ta książka powinna być przepisywana na receptę jako lek po ciężkim dniu. Styl autorki jest lekki, lekko gawędziarski, momentami miałam wrażenie, że czytam bajkę, jednak wplecione w fabułę elementy współczesnego świat takie jak Allegro i Facebook oraz realistyczne problemy ściągają na ziemię i przypominają, że życie to nie bajka.

 

Podejrzewam, że niektórych czytelników może męczyć powtarzający się schemat, sielskiej oazy ze śpiewającymi ptakami i wygrzewającymi się w słońcu kotami. Nie mogę stwierdzić, że fabuła jest wybitnie oryginalna bo po raz kolejny pojawiają się psiapsiółki, beztroski klimat i stworzenie z głową pełną marzeń. Jednak książka mnie zaczarowała, wraz z bajkową okładką osłodziła mi kilka godzin w monotonni codziennego dnia.

 

Za możliwość przeczytania powieści serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia a także portalowi Sztukater za jej udostępnienie.

Dosiak

Małe, nadmorskie miasteczko o wdzięcznej nazwie – Pogodna zauroczyło dwudziestosześcioletnią Bogusie Leszczyńską, która zakochała się w prowincji od pierwszego wejrzenia, czując, że odnalazła swoje miejsce na ziemi. Sympatyczna marzycielka szybko wpadła na pomysł rozkręcenia własnej firmy w Pogodnej – tytułowego sklepiku z niespodzianką, czyli klimatycznego miejsca, w którym można kupić porcelanowego aniołka, sielską akwarelę i mnóstwo innych romantycznych przedmiotów. Zanim jednak Bogusia otworzy swój uroczy sklep pozna wielu nowych ludzi, zdąży zawrzeć przyjaźnie i zacieśnić więzy z miejscowymi, ale także będzie musiała zmierzyć się z nieżyczliwością niektórych sąsiadów i niespodziewanymi problemami rodzinnymi.

 

Główna bohaterka od razu wzbudziła moją sympatię. Na początku wydawało mi się, że Bogusia to przemiła, ale nieco naiwna i nieżyciowa dziewczyna. Jednak w miarę rozwoju akcji, a tym samym poznawania postaci lepiej, zrozumiałam, że panna Leszczyńska to urodzona optymistka z mnóstwem energii i pomysłów na życie. Pełna zapału i wiary w powodzenie swojego przedsięwzięcia rozpoczyna nową przygodę, jaką stało się zamieszkanie w Pogodnej. Dzięki własnej determinacji i pomocy innych, Bogusia może cieszyć się nowym mieszkaniem, i własną firmą. Dziewczyna szybko zjednuje sobie wielu mieszkańców miasteczka, m.in. wrażliwą panią weterynarz Lidkę i energiczną radną Adelę. Bohaterka przekona się, że na przyjaciółki może liczyć w każdej sytuacji, mimo że kobiety różnią doświadczenia życiowe i wyznawane poglądy. Jak w każdym miejscu, tak i na uroczej prowincji nie brak ludzi zazdrosnych i nieżyczliwych, których Bogusia drażni swoją osobą. Nie mogę zdradzić nic więcej, ale Pogodna nie jest taką sielską miejscowością, na jaką wygląda.

 

Wcześniej nie miałam okazji poznać twórczości Katarzyny Michalak, dlatego z wielką ciekawością zabrałam się za czytanie Sklepiku z niespodzianką. Pierwsze sto pięćdziesiąt stron przenosi czytelnika do niezwykłego miasteczka pełnego ciepła i życzliwości, w którym spełniają się najskrytsze marzenia. Ta początkowa idylla ustępuje później miejsca nagłym kłopotom i nieprzewidzianym wydarzeniom. Nad Pogodną nadciągają ciemne chmury, zwiastując nieszczęścia i łzy. W sielankowych opowieściach nie ma nic złego, jednak są one mało wiarygodne i szybko mogą znudzić lub zirytować czytelnika. Ucieszyłam się, więc gdy autorka do cukierkowej rzeczywistości dodała porządną dawkę dziegciu, zmieniając nieco atmosferę i klimat powieści. Oczywiście nadal Sklepik z niespodzianką to książka pełna uroku i pozytywnych emocji, ale zawiera także dawkę realności w postaci poważnych lub bardziej błahych problemów, spotykających bohaterów.

 

Język powieści jest lekki i prosty, dlatego książkę czyta się bardzo szybko. Szkoda tylko, że autorka zawarła niewiele opisów stanów emocjonalnych postaci czy też przyrody, w podobno tak pięknej, Pogodnej. Przyznam, że mnie tego brakowało i muszę uznać za minus dominację dialogów. To właśnie rozmowy między bohaterami lub fragmenty, w których Bogusia przejmuje narrację nadają akcji tempo i wprowadzają czytelnika w wykreowaną rzeczywistość. Rozumiem jednak, że taki styl przyjęła pani Michalak, więc na zmianę w kolejnych powieściach raczej nie powinnam liczyć.

 

Przyjemnym dodatkiem do fabuły są smakowite przepisy na ciasta i gorącą czekoladę, z których korzysta Bogusia. Oprócz standardowego wymienienia składników, w przepisach znaleźć można kilka słów o przeznaczeniu konkretnego wypieku, np. ciasto o wdzięcznej nazwie „Słonko zza chmurki" to słodki pocieszacz, przeganiający wszystkie smutki. Wszelkie słodkie mikstury pojawiły się nie bez powodu, bowiem Bogusia zna wiele cukierniczych sekretów, które sprawiają, że jej wypieki smakują wyśmienicie. Bardzo podobało mi się zakończenie powieści, które podsyca ciekawość i obiecuje, że w Pogodnej jeszcze wiele się wydarzy. Z niecierpliwością czekam na kolejne części serii, chętnie poznam także wcześniejsze książki pani Michalak.

 

Egzemplarz recenzyjny otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater i wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Marta_25

„Sklepik z niespodzianką. Bogusia" otwiera nowy cykl powieści Katarzyny Michalak. Dwie następne powieści tej serii: „Sklepik z niespodzianką. Adela" oraz „Sklepik z niespodzianką. Lidka" ukażą się w 2012 roku.

 

Bogusia Leszczyńska po długim pobycie w Holandii ma zamiar wrócić do Warszawy i otworzyć kwiaciarnię. Plany dziewczyny diametralnie się zmieniają kiedy trafia do Pogodnej, małej, nadmorskiej miejscowości. Kobieta bez wahania wynajmuje uroczą kamienicę, w której zamierza otworzyć sklepik z niespodzianką. Sklepik ma być miejscem ciepłym i przytulnym, gdzie klienci mogą nie tylko kupić uroczy drobiazg, ale także napić się czekolady i zjeść coś słodkiego. Bogusia to wulkan energii, to osoba niezwykle optymistyczna, która swoim pozytywnym nastawieniem do świata zaraża mieszkańców Pogodnej. Podbija serce uroczej starszej pani, Stasi, miejscowej radnej, Adeli oraz Lidki – pani weterynarz. Kobiety bardzo szybko znajdują wspólny język, co zaowocuje przyjaźnią.

 

W powieści odnajdziemy więcej, zabawnych i intrygujących postaci. Wspomnę chociażby Konstancję, „tap madl" która po pobycie w Stanach Zjednoczonych wraca do Pogodnej z dość śmiesznym nawykiem łączenia języka polskiego i angielskiego. Nie zabrakło także bohaterów płci męskiej. Obiektem westchnień głównej bohaterki staje się Igor, miejscowy „tap painter". Sprawy sercowe Bogusi komplikują się kiedy na horyzoncie pojawiają się Bartek i Wiktor Potoccy, właściciele pięknego dworu oraz uroczej chatki o nazwie Podlipka.

 

„Sklepik z niespodzianką. Bogusia." to powieść pełna ciepła miłości i humoru, która ma miejsce w bajkowej wręcz scenerii, ale żeby nie było za słodko autorka dodaje do całości trochę gorzkiego posmaku. Bogusia będzie musiała zmierzyć się z chorobą ukochanego ojca, zawodem miłosnym oraz zaginięciem pewnej kobiety.

 

Autorka zastosowała dwa typy narracji: trzecioosobową oraz pierwszoosobową, dzięki takiemu rozwiązaniu czytelnik ma możliwość poznania całej historii z perspektywy głównej bohaterki, poznać jej obawy i wątpliwości. Przystępny, prosty język dodaje całości lekkości, co sprawia, że książkę czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Ciekawym pomysłem jest także zawarcie w książce przepisów na gorącą czekoladę oraz sernik z których korzystała Bogusia.

 

Ci, którzy zetknęli się już z twórczością Pani Katarzyny Michalak zauważą, że autorka posługuje się pewnym schematem, na podstawie którego buduje historię. Główna bohaterka, która realizuje swoje marzenia i marzy o księciu z bajki. Zjawia się ten wyśniony, a nawet dwóch i robi się trochę zamieszania. Z opresji bohaterkę ratują przyjaciele... ale czy komuś to przeszkadza? Mnie nie;)

 

Polecam wszystkim tym, którzy lubią sobie pomarzyć i wszystkim tym, którzy szukają „poprawiacza" humoru:)

Lena173

Katarzyna Michalak jest polską autorką, która pisze od niepamiętnych czasów. Od zawsze chciała ona zostać lekarzem weterynarii. Po skończonych studiach pracowała przez jakiś czas w ogrodzie zoologicznym, jednak jej prawdziwym powołaniem okazała się literatura, dla której zdecydowała się opuścić Warszawę i zamieszkała malowniczym domku, zwanym Poziomką. Spod jej pióra wyszło do tej pory kilka bestsellerów, a z każdym kolejnym rokiem pojawiają się rynku wydawniczym kolejne. Na co dzień Katarzyna Michalak jest mamą dwóch chłopców i wiedzie spokojne życie, a otaczającą ją ciszę mąci jedynie śpiew ptaków, szum sosen i... stukot klawiatury.

 

Muszę przyznać, że sama nie wiem dlaczego spotykam się z tą autorką dopiero teraz. Na temat jej twórczości słyszałam bowiem wiele dobrego i już kiedyś zastanawiałam się nad tym by na własne oczy przekonać się o fenomenie książek, które wyszły spod jej pióra. W końcu jednak nadszedł wielki dzień, w którym wzięłam do ręki najnowszą powieść Katarzyny Michalak i po kilkunastu przeczytanych stronach okazało się, iż bezpowrotnie przepadłam...

 

"Sklepik z niespodzianką" przedstawia swoim czytelnikom historię dwudziestosześcioletniej Warszawianki, która po powrocie z Holandii postanawia udać się do stolicy nieco okrężną drogą. Jadąc samochodem natrafia ona na niewielką miejscowość, która umiejscowiona jest w okolicach Kołobrzegu i niemalże w tym samym momencie zakochuje się w niej. W Pogodnej bohaterka odnalazła tajemniczy lokal, w którym to postanowiła otworzyć własną działalność. Po wielu rozmowach z p. Jakubem (a także proroczym śnie) dziewczyna decyduje się na otworzenie niewielkiego sklepiku z "kurzołapkami", który skupiałby w sobie różnego rodzaju figurki aniołków, akwarelki, a także inne tego typu rzeczy. Po wejściu do tytułowego pomieszczenia klienci mogli skosztować filiżanki czekolady, która w późniejszym czasie zyskała wielką popularność w nadmorskiej miejscowości. W tym samym czasie Bogusia spotyka na swojej drodze trzy niezwykłe kobiety, z którymi główna bohaterka zaczyna się przyjaźnić, a także Igora, który okazuje się mężczyzną z jej najskrytszych snów. Młoda kobieta ze wszelkich sił stara się zwrócić na niego swoją uwagę, jednak im bliżej go poznaje tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, iż nie jest on typem człowieka, który choć odrobinę byłby podobny do jej rodzonego ojca...

 

Katarzyna Michalak stworzyła powieść, która bardzo skutecznie uzależnia od siebie ludzi. w różnym wieku Posiada ona bowiem w sobie magiczną siłę, która nie dość, że nie pozwala czytelnikowi na odłożenie jej aż do ostatniej strony, a dodatkowo daje mu motywację do zastanowienia się nad trudem dnia codziennego. "Sklepik z niespodzianką" uzmysławia nam, jak wiele możemy osiągnąć poprzez odpowiednie podejście do życia, a także siłę przyjaźni, która jest w stanie czynić cuda. To właśnie dzięki Adeli, Lidce i pani Stasi dziewczyna tak szybko zaaklimatyzowała się w nowym miejscu i to właśnie one pomagały jej, gdy tylko zaszła taka potrzeba. Bezinteresowność tych kobiet uświadomiła mi, iż coraz trudniej jest o tak ułożone osoby jak one. Nie jedna z nas mogłaby pozazdrościć Bogusi tak oddanych przyjaciółek, które gotowe były przybyć do mieszkania nad sklepikiem o każdej porze dnia i nocy.

 

Mogłabym tak pisać w nieskończoność, jednak sądzę, że znacznie lepiej będzie, jeśli sami dacie się ponieść urokowi tej powieści. Czytanie jej nie zajmuje czytelnikowi zbyt wiele czasu, a w dodatku została ona napisana naprawdę fajnym stylem, który jest niezwykle lekki i zapada w pamięci czytelników jeszcze na długi czas. Z niecierpliwością oczekuję więc chwili, w której do księgarni trafi kolejny tom "Sklepiku z Niespodzianką", a tym czasem nie pozostaje mi nic innego, jak tylko wyruszyć na poszukiwania pozostałych książek Katarzyny Michalak.

Izuś

Sama nie wiem co napisać... nie wynika to bynajmniej z faktu, że książki mi się nie podobała. Ja jestem nią absolutnie zachwycona!
Mam tylko problem, ponieważ nie mam pojęcia od czego zacząć. Tyle chciałabym Wam napisać...

 

Pokochałam miasteczko Pogodna, w którym dzieje się akcja. Tym bardziej, że to tak malutki i cichy zakątek. Niedaleko jest mój ukochany Śmiechów, a obok Śmiechowa, Gąski - mała wioska, do której jeżdżę na nadmorskie wakacje.
Bogusia do Pogodnej trafiła przypadkiem. Można powiedzieć, że to los ją tam zesłał. Pełna marzeń chce otworzyć kwiaciarnie. Dobre dusze, które spotyka na miejscu radzą jej, aby mimo wszystko otworzyła coś innego. I tak powstaje cudowny sklepik z niespodzianką, w którym możemy wypić aromatyczną czekoladę, zjeść pyszne i rozpływające się w ustach ciasto, a na dodatek kupić piękną kurzołapkę.

 

Jak przystało na książki Kasi Michalak, w Sklepiku z Niespodzianką odnajdziemy mnóstwo emocji.
Od radości i podekscytowania do załamania, wzruszenia i łez smutku. Bogusia wiedzie barwne życie w Pogodnej. Zaprzyjaźnia się z Adelą - radną, i Lidką - panią weterynarz, jest także Stasia - starsza pani psycholog, i oczywiście mnóstwo mężczyzn Igor - malarz, którego do końca jakoś nie polubiłam, wrażliwy Bartosz, i jego ojciec Wiktor. Każdy z nich odegra małą lub większą rolę w życiu Bogusi. W książce poruszany jest także piękny wątek miłości rodziców Bogusi: Kariny i Michała.

 

Uwielbiam ich! Całą historię ich miłości i wspólnego życia śledziłam z wypiekami na twarzy. A gdy tragiczne wydarzenia złamały Michała, kibicowałam im aby wszystko wróciło do normy. Myślę, że nie trzeba Was specjalnie do książki zachęcać. Ci, którzy zaczytują się w książkach Kasi Michalak, z pewnością pokochają Bogusie i małą mieścinę jaką jest Pogodna. Ja z ogromną niecierpliwością czekam na kolejną część tym bardziej, że Sklepik z niespodzianką skończył się interesująco..:) Na uwagę jak zwykle to bywa w książkach wydawanych przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, zasługuje okładka. Jest absolutnie cudowna. Widać, że został w niej dopracowany każdy, nawet najmniejszy szczegół.

 

"Sklepik z Niespodzianką" to wspaniała książka nie tylko na letnie popołudnia. Jestem pewna, że jeszcze nie raz, sięgnie po nią każdy, kto już raz zakocha się w urokach wsi Pogodna:)

Madmad35

„Nie wiem dlaczego mój wybór padł na to miasteczko. Może spowodowała to sympatyczna nazwa – Pogodna- miejscowość między Kołobrzegiem a Koszalinem, przez którą dziwnym trafem przejeżdżałam? A kto by nie chciał mieszkać w Pogodnej?" s. 5

 

Katarzyna Michalak należy do grona moich ulubionych autorek. Uwielbiam jej książki, bo są takie życiowe, pogodne, pełne emocji i miłości. Zawsze powodują moje wzruszenie. Po prostu opisują życie i problemy zwyczajnych ludzi. A to lubię. Już dawno na półce czekała na swoją kolej do przeczytania książka tej autorki „Sklepik z niespodzianką: Bogusia." Czekała nie dlatego, że nie chciałam jej przeczytać. Czekała ponieważ chciałam przeczytać całą serię od razu. Teraz nadarzyła się ku temu okazja.

 

Bohaterką „Sklepiku z niespodzianką" jest Bogusia Leszczyńska. Młoda, sympatyczna i ambitna dziewczyna wraca właśnie do Polski, po dwuletniej pracy w Holandii. Ma swoje plany, za zarobione tam pieniążki chce otworzyć w Warszawie kwiaciarnie i robić piękne bukiety. Los jednak chce inaczej. Samolot zamiast wylądować na Okęciu ląduje w Szczecinie, zamiast wracać najkrótszą drogą do Warszawy, jedzie wybrzeżem. Dzięki tym wszystkim zbiegom przypadków trafia do uroczej miejscowości Pogodna, położonej na trasie między Kołobrzegiem i Koszalinem. Miasteczko zauroczyło ją swoim klimatem i piękną kamieniczką w centrum. Okazało się, że na dodatek jest ona do wynajęcia. Na dole kamieniczki znajdował się dawny sklepik, który również urzekł naszą bohaterkę. „To pomieszczenie, jak pewnie cały dom, miało klimat. Naprzeciw wejścia stała masywna, antyczna lada z ciemnego drewna, o ścianę za nią opierał się równie wspaniały i potężny kredens." s. 8 Bogusia postanawia wynająć kamieniczkę. I tak dziewczyna nie dociera do stolicy, tylko zostaje w miasteczku, odnajdując swoje miejsce na Ziemi.

 

Już pierwszej nocy w śnie widzi swój przyszły sklepik. „Sklepik z niespodzianką" będzie oferował swoim klientom „kurzołapki" czyli porcelanowe bibeloty, aniołki i małe obrazki, stanowiące wystrój pomieszczenia. Oprócz tego będzie można napić się aromatycznej gorącej czekolady i zjeść kawałek pysznego ciasta. Bogusia wraz z dawnym właścicielem kamienicy i jego synami zabiera się za remont, by wkrótce móc otworzyć swój własny interes. Tak rozpoczyna się jej wielka przygoda w uroczej miejscowości o nazwie Pogodna.

 

Bogusia jest jedynaczką. Jej mama Karina jest nauczycielką biologii i chemii a ojciec Michał pilotem śmigłowca ratunkowego. Wychowywana była w kochającej się rodzinie, nigdy nikt na nią nie krzyczał, nie bił jej, a rodzice mieli wielu przyjaciół. Jedynaczka mogła robić to co chciała, rodzice nie narzucali jej żadnych decyzji, jednak ona chętnie się ich radziła. Jedyne co mogła im zarzucić to to, że wszyscy jej znajomi jak poznawali jej rodziców przestawali być tylko jej przyjaciółmi, ale całej rodziny. Jak dotąd miała tylko jedną przyjaciółkę Klaudię. Wkrótce i to się zmieni. To w Pogodnej znajdzie prawdziwych przyjaciół: Adelę – energiczną, piękną kobietę, za którą ogląda się każdy mężczyzna, Lidkę – panią weterynarz żyjącą w nieudanym związku małżeńskim oraz Stasię – emerytowaną panią psycholog, duszę miasteczka, na pomoc której zawsze można liczyć. W jej życiu pojawi się również Konstancja – modelka, która właśnie wróciła do miasteczka – trochę przemądrzała i humorzasta pannica, która początkowo nie wzbudzi sympatii. Bogusia nie jest związana w żadnym związku. Jej chłopaka rzucił ją dla córki właściciela plantacji tulipanów. Po drugie bohaterka szuka chłopaka, który będzie jej przypominał – ojca. Czy znajdzie swoją miłość w Pogodnej? Musicie przeczytać sami. Zawróci jej w głowie trzech mężczyzn: malarz Igor, oraz dziedzice dworku Wiktor i jego syn Bartosz. Ale pierwszym facetem, który skradnie jej serce będzie Piegusek – piesek - znajda z piegowatym noskiem.

 

Pokochałam mieszkańców pogodnej. Czytając książkę Pani Kasi czułam się jakbym razem z dziewczynami siedziała w pachnącym czekoladą i świeżym serniczkiem pokoju na ich „sabacie" planując Festyn Czekoladowy. Czułam się jak jedna z nich, powierniczka ich tajemnic i problemów.

 

„Sklepik z niespodzianką" to książka pełna ciepła, przyjaźni i zrozumienia. To piękna opowieść o życiu w małym miasteczku, problemach dnia codziennego, wyborach które musimy dokonać i przeciwnościach, którym musimy sprostać. To również książka pachnąca słodyczami: gorącą czekoladą i cudownymi ciastami, a przepisy na te słodkości wplątane są w treść książki. Autorka porusz również tematy mniej wesołe. Spotkamy się z odrzuceniem przez mężczyznę kobiety spodziewającej się jego dziecka, znęcaniem się na zwierzętach i walką z depresją. Bo przecież w życiu nie może być tak idealnie.

 

„Sklepik z niespodzianką" czytało mi się wspaniale. Autorka wzbudziła we mnie wiele emocji, zaskakiwała zwrotami akcji i postaciami pojawiającymi się w powieści. Już myślałam, że to ten mężczyzna (nie zdradzam kto celowo) będzie wielką miłością Bogusi, a tutaj całkowite zaskoczenie. Odniosłam wrażenie, że sama Bogusia była zaskoczona tym co odkryła w swoim sercu. No i zakończenie. Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę do kolejnej książki z serii. Dobrze, że czeka już na mnie w bibliotece.

 

Uwielbiam książki Kasi Michalak, pozwalają mi one uwierzyć, że istnieje szczęście na tym świecie, że istnieją ludzie na których można zawsze liczyć i prawdziwe uczucia. Znalazłam też parę ślicznych sentencji:
„... prawdziwa głęboka miłość potrafi przełamywać wszelkie tabu, należy dać jej tylko na to czas" s. 52

 

„Gdy kogoś kochasz, nie przeliczasz tej miłości na uczynki. Nie licytujesz: ja dałam tyle, ty dałeś tyle. Po prostu... ofiarujesz, nie myśląc o zapłacie." s.132

 

Kuszą mnie również podane w książce przepisy. Ja antytalencie cukiernicze zapragnęłam nagle upiec coś słodkiego, wypróbować przepisy, hm... chyba zacznę od czekolady na gorąco.

 

Serdecznie polecam książkę „Sklepik z niespodzianką: Bogusia" to piękna opowieść, która spodoba się miłośniczą nie tylko twórczości Pani Kasi, ale wszystkim fanom powieści obyczajowych. To nie jest jakieś tam romansidło, to piękna powieść o marzeniach, które się spełniają – choć nie koniecznie w takiej wersji jak mieliśmy na początku. Polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial