Okładka wydania

Skrzydlak

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Skrzydlak | Autor: David Almond

Wybierz opinię:

Amy392

Poznajcie Michaela, chłopca, któremu ostatnio nie wiedzie się najlepiej. Jego rodzice sprzedali ich stary dom, a kupili nowy na przedmieściach i to do generalnego remontu. Dobrze przynajmniej, że Michael mógł zostać w starej szkole, ale i tak musi teraz wstawać dużo wcześniej, by zdążyć na lekcje.

 

Niedługo potem zdarzyło się coś jeszcze gorszego niż niechciana przeprowadzka. Mała siostrzyczka Michaela urodziła się za wcześnie i teraz jest bardzo poważnie chora. Nikt nie wie, co z nią będzie. Nawet lekarze.

 

Pewnego dnia chłopiec, zwiedzając walący się garaż, wśród stert rupieci natyka się na starszego, chorego na artretyzm mężczyznę. Nie wiadomo skąd się wziął i kim jest. Michael wraz z nowo poznaną koleżanką Miną, postanawia mu pomóc.

 

Co do tej książki, to żałuję tylko jednego, tego, że wcześniej po nią nie sięgnęłam. Tyle razy widziałam ją na półce w bibliotece, ale zawsze omijałam, myśląc, że to książka dla małych dzieci i nie warto tracić na nią czasu. Oczywiście nie miałam racji. Owszem, to jest książka napisana głównie z myślą o dzieciach, ale według mnie, także młodzieży i dorosłym może się spodobać. I pomyśleć, że pewnie do tej pory bym jej nie przeczytała, gdyby nie przychylna recenzja na jednym z blogów.

 

Tytułowego Skrzydlaka poznajemy jako starego, schorowanego człowieka, pomieszkującego w rozpadającym się garażu. Od początku zauważamy, że to nie jest zwykły człowiek, a emanująca od niego aura tajemniczości i niezwykłości sprawia, ze pragniemy dowiedzieć się, kim on tak naprawdę jest?

 

Cała historia opowiadana jest z perspektywy małego chłopca Michaela, który w zetknięci z poważnymi kłopotami, próbuję sobie z nimi jakoś radzić. Obserwujemy jego zmagania z dorosłymi problemami, oraz to jak przeżywa chorobę siostrzyczki. Ale przecież on jest jeszcze dzieckiem i ma swój własny świat, dzięki któremu może oderwać się od kłopotów w domu. Ma szkołę i przyjaciół, a także kogoś, za kogo chłopiec czuje się odpowiedzialny i któremu pragnie pomóc, czyli Skrzydlaka.

 

Moją ulubioną bohaterką jednak pozostaję Mina, nowa przyjaciółka Michaela, dzieląca z nim jego sekret. To bystra i uparta dziewczynką, umiejąca bronić swojego zdania. Chyba właśnie za to ją tak polubiłam. Mina nie chodzi do szkoły. Jej mama uczy ją w domu, ponieważ obie zgodnie uważają, że szkoła zabija wyobraźnię i naturalną ciekawość świata. Przy nowej koleżance, chłopiec uczy się nowych rzeczy. Poznaje poezję Williama Blake'a, a także dowiaduje się dużo ciekawych wiadomości o zwierzętach i ewolucji.

 

Cała ta trójka głównych bohaterów tworzy magiczną atmosferę powieści. Niezwykły styl autora, którym napisana jest książka jeszcze potęguje to wrażenie. Ze strony na stronę czytelnik zagłębia się w piękną, ciepłą i poruszającą opowieść. Właśnie dlatego polecam ją wszystkim, bez względu na wiek.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial