Okładka wydania

Hiszpański Smyczek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Hiszpański Smyczek | Autor: Andromeda Romano Lax

Wybierz opinię:

Dm1994

"Hiszpański smyczek" jako jedna z niewielu książek wywarł na mnie piorunujące pierwsze wrażenie i praktycznie byłam w stanie wystawienia mu noty 6/6 bez ówczesnego przeczytania tej powieści. Co wpłynęło na ten wspaniały ''look"? Przede wszystkim temat fabuły - wiolonczela, Hiszpania, dawne czasy, muzyka klasyczna - wymarzone elementy mojej wymarzonej powieści, zwłaszcza dlatego, że mam ogromną słabość do właśnie muzyki klasycznej i wszystkiego, co z nią związane. Drugim elementem zapewne była przepiękna, malownicza okładka, która jest chyba jedną z niewielu, która tak dokładnie odzwierciedla treść książki (do tego doszłam już po przeczytaniu :-)) ,ale też jest po prostu bardzo przemyślana, elegancka i oryginalna. Jedyną rzeczą, która mnie przeraziła, a w trakcie lektury lekko mi przeszkadzała były strasznie obszerne gabaryty, które skutecznie nadwyrężyły moje nadgarstki. Wiem wiem miało być pierwsze wrażenia wyszła ocena książki od strony "materialnej", no, ale trudno :D

 

Cała historia rozpoczyna się w miasteczku Campo Seco, gdzie w 1892 roku na świat przychodzi
Feliu Anibal Delargo Domenech, który od swojego zmarłego ojca otrzymuje w spadku smyczek. Feliu już od najmłodszych lat okazuje swoje zamiłowanie do muzyki i niesamowity talent do jej wykonywania. Na początku chłopiec uczy się gry na skrzypcach i fortepianie jednak po koncercie Justo Al-Cerraza nasz bohater dochodzi do wniosku, że jego ojciec ofiarowując mu wspomniany smyczek wiedział, jakie jest jego prawdziwe, muzyczne przeznaczenie - wiolonczela. Od momentu tego uświadomienia Feliu pragnie pobierać lekcje z gry na jego ukochanym instrumencie, którego nie miał jeszcze nawet okazji dotknąć i tak zaczyna się przygoda bohatera, którą można po prostu nazwać historią jego życia ....

 

Oj najchętniej to moją ocenę zakończyłabym prostym stwierdzeniem, że jest to świetna powieść, ale gdyż uważam, że zasługujecie na coś więcej postaram się rozwinąć moją myśl.
Po pierwsze nie mogę się nadziwić, że autorka owej powieści napisała dotychczas tylko ją, gdyż jej styl pisania przynajmniej dla mnie jest bardzo dojrzały i wręcz idealny. Ja osobiście nie mogłam uwierzyć, gdy w przypisie od autorki przeczytałam, że większość świata przedstawionego i jego bohaterów w tej książce jest czystą fikcją. Z pocieszeniem przyszedł do mnie jednak fakt, że pani Andromeda pracuje właśnie nad swoją drugą powieścią. Kolejną bardzo pozytywną rzeczą jest fakt, że jak stwierdziło to już parę osób piszących recenzje; przez tę lekturę dosłownie przepływa muzyka i jeśli tylko czytelnik zechce może ją "usłyszeć" i zatopić się w pięknych, czystych dźwiękach wydawanych przez "duże skrzypce". Nie mogę też nie wspomnieć o pojawiających się gdzieniegdzie wątkach historycznych, które myślę, że zadowolą miłośników historii, ale też nie zniechęcą jej przeciwników gdyż tak naprawdę wydarzenia bieżące z tamtych czasów stanowią tylko akompaniament do całej historii. Moją jedyną obawą jest to, że być może niektórzy muzyczni laicy mogą zagubić się w dość często pojawiającym się muzycznym słownictwie, takim jak arpeggio, crescendo, allegro, itp., które według mnie ma w tej powieści dość duże znaczenie i może stanowić malutką przeszkodę w zrozumieniu "dlaczego ten Feliu tak narzeka?, albo O czym on mówi?"

 

W ramach podsumowania pragnę tylko powiedzieć, że "Hiszpański smyczek" jest powieścią magiczną, która mimo swoich dużych rozmiarów czyta się jak pięćdziesięciostronicowe opowiadanie i z pełną świadomością polecam ją każdemu, kto lubi nietuzinkowe, oryginalne lektury.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial