Okładka wydania

Sekretne Życie Rudolfa Hessa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Stephen McGinty
 • Tytuł Oryginału: Camp Z: The Secret Life of Rudolf Hess
 • Gatunek: Historia Powszechna
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Łukasz Müller
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324022694
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sekretne Życie Rudolfa Hessa | Autor: Stephen McGinty

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

II wojna światowa to niewątpliwie jedna z największych tragedii ludzkości, podczas której zginęły miliony ludzi. Na temat okrucieństwa ze strony popleczników Hitlera powstało już mnóstwo książek – każdy z nas wie, co działo się w obozach koncentracyjnych oraz jak wyglądał rygor w miastach, pod panowaniem III Rzeszy. Jednakże pomimo tego, na wiele pytań nadal nie znamy odpowiedzi. Jak doszło do tego, że tysiące inteligentnych obywateli w jednej chwili zaufało Adolfowi Hitlerowi, prezentującego swoje kontrowersyjne ideę, które otrzymały jednak uznanie tłumów? Często stawiane są hipotezy, że gdyby doszłoby do jakiegoś przełomu w walce bądź potężne państwa potrafiły dojść do porozumienia, cała wojna przebiegłaby inaczej. Rudolf Hess, zastępca Hitlera, wierzący mu bezgranicznie, pragnął przekonać przedstawicieli Wielkiej Brytanii do zawarcia pokoju z Niemcami. Jednakże czy on sam podjął się szalonego i desperackiego lotu na angielskie ziemie czy też był to działanie zaplanowane przez jego przełożonego? Na to i na inne pytania odpowiada Stephen McGinty w książce „Sekretne życie Rudolfa Hessa".

 

Rudolf Hess urodził się w 1894r. w Egipcie i tam też spędził swoje dzieciństwo. Brał udział w I wojnie światowej – m.in. w bitwie pod Ypres i pod Verdun, gdzie wyróżnił się ogromną odwagą, wspinając się po szczeblach kariery. Po wojnie studiował nauki polityczne, a następnie wstąpił do NSDAP, biorąc udział w puczu monachijskim. Wspólnie z Adolfem Hitlerem przebywał w twierdzy Landsberg i od tego momentu stał się wiernym towarzyszem Fuhrera, zdobywając jego zaufanie. Pod koniec lipca 1940r. Hitler zlecił Hessowi zbadanie, w jaki sposób można zawrzeć pokojowe stosunki z Wielką Brytanią. Hess wiedział, że Hitler nie chce wojny z tym krajem, jednakże nie widział żadnego innego wyjścia z tej sytuacji. Właśnie dlatego wytrwale przygotowywał się do słynnego lotu. Specjalne szkolenie na pilota, zlecenie sprawdzania pogody nad Morzem Północnym, spakowanie odpowiedniego ekwipunku miało mu pomóc w realizacji zadania – pragnął, by Wielka Brytania i III Rzesza zawarły pokój. 10 maja 1941 roku Rudolf Hess wystartował z Niemiec samolotem Messerchmittem 110 do odległej Wielkiej Brytanii. Podróż zakończyła się w Szkocji, gdzie następnie znaleźli go funkcjonariusze Gwardii Krajowej. Po chwilowym spoczynku w londyńskiej Tower, został przetransportowany do Mytchett Place, gdzie rozpoczęły się jego problemy nawiązania pokojowych relacji z angielskimi dyplomatami. Sam Hitler dowiedział się o wyczynie swojego zastępcy dopiero 11 maja, otrzymując list, w którym Hess poinformował go, że wyrusza do Anglii i w razie komplikacji Fuhrer powinien powiedzieć, że jego przyjaciel oszalał, co też z czasem przywódca III Rzeszy uczynił. Stephen McGinty w książce „Sekretne życie Rufolfa Hessa" przedstawia, jak naprawdę wyglądała wyprawa tytułowego nazisty na obce ziemie oraz co działo się podczas jego czteroletniego pobytu w Anglii. Jak wiadomo, Wielka Brytania i Niemcy nie zawarły pokoju, lecz czy doszłoby do tego, gdyby kontrowersyjny plan Hessa doszedł do skutku? Co brytyjskiemu wywiadowi zdradził człowiek, będący prawą ręką Hitlera i wiedzący wszystko o jego planach? Jak traktowali go angielscy przedstawiciele i czy naprawdę próbowali go otruć, o czym nieraz podkreślał Hess? Dziennikarz Stephen McGinty dotarł do wielu dotychczas niepublikowanych wcześniej materiałów, przedstawiając czytelnikom listy Hessa do rodziny, propozycje kierowane do brytyjskiego rządu oraz zapis rozmów nazisty z przesłuchującymi go oficerami. Publikacja ta jest odpowiedzią na wiele pytań, które pokazują postać Rudolfa Hessa oraz jego niemalże samobójczy lot w zupełnie innym świetle, pozwalając dowiedzieć się wiele intrygujących wiadomości na temat pobytu w tak zwanym „Obozie Z".

 

Przyznam, że pomimo tego, iż jestem ogromną pasjonatką historii, to w tematach związanych z II wojną światową nie czuję się zbyt pewnie. O locie Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii kilka razy słyszałam, jednak nigdy dokładnie nie starałam się poznać genezy tego wydarzenia. Książkę Stephena McGinty'ego rozpoczęłam czytać z ogromnym zainteresowaniem – lubię dowiadywać się kolejnych ciekawych wiadomości, które być może kiedyś przydadzą się nie tylko do rozwiązywania krzyżówek. ;) Autor stopniowo wyjaśnia czytelnikom, jak doszło do tego, że słynny nazista zdecydował się na tak desperacki krok. Przedstawia życiorys, ukazując udział w I wojnie światowej oraz późniejszą karierę polityczną, bowiem z czasem stał się on zastępcą najważniejszego człowieka w państwie, jakim był Hitler. Niewątpliwie, akcja całego utworu rozpędza się w momencie, gdy Hess ląduje na brytyjskich ziemiach, stając się na pewien sposób więźniem Mytchett Place. Pan McGinty w swojej publikacji nie skupia się na powodach do działania, jakimi kierował się Rudolf Hess, a na przebiegu jego pobytu w Anglii, gdzie cały czas był przesłuchiwany przez oficerów. Dziennikarz pokazuje w dużej mierze na przeżyciach tytułowego bohatera, który niemalże cały czas odczuwał lęk, przekształcający się w depresję i zaburzenia psychiczne. Jego niesamowity stosunek do Fuhrera cały czas zaskakuje – Hess traktuje swego przywódcę niczym boga, wierząc w jego nieomylność i nie dopuszczając do siebie myśli, iż idee głoszone przez Hitlera są niezgodne z traktatem wersalskim, bądź chociażby podstawowymi prawami człowieka. Mogłoby się wydawać, że Hess był silnym mężczyzną, który dobrze wiedział, czego chciał – lecz nic mylnego. Stenogramy rozmów nazisty z przesłuchującymi władzami pokazują jego obawy i pewnego rodzaju dezorientację. Hess panicznie bał się otrucia, niekiedy rezygnując z jedzenia i picia, cierpiał na „okresową" amnezję oraz bał się zdrady. „Sekretne życie Rudolfa Hessa" to niewątpliwie pasjonująca lektura dla miłośników historii, pragnących lepiej poznać, jak naprawdę wyglądała wyprawa prawej ręki Hitlera. Stephan McGinty, pisząc tę książkę, posłużył się wieloma źródłami, co pokazuje jego niezwykłe zaangażowanie przy tworzeniu tego dokumentu. Jednakże pomimo tego, że sam Hess wydaje się być ciekawą postacią, niekiedy po prostu nudziłam się podczas czytania... Kiedy odbiorca po raz kolejny obserwuje lęki bohatera i jego wieczne zmiany nastroju odczuwa wrażenie, jakby już kiedyś miał okazję zetknąć się z tym samym zapiskiem. Poza tym, z ciekawości przejrzałam kilka stron w internecie na temat wydarzeń związanych z Rudolfem Hessem – wiele źródeł podaje jakoby tenże nazista w ogóle nie dotarł do Wielkiej Brytanii, a na jego miejscu stawiła się podobna do niego osoba. Niestety, o tych faktach pan McGinty nie pisze ani słowa.

 

„Sekretne życie Rudolfa Hessa" to przygotowana w rewelacyjny sposób książka, przedstawiająca losy słynnego nazisty podczas jego pobytu w Anglii po szalonym locie. Nie jestem do końca przekonana do tej lektury, bowiem jak już wspomniałam – momentami wydawała się być nudna, lecz znalazły się w niej również i ciekawe wiadomości, rozbudowujące wiedzę. Widać, że Stephen McGinty poważnie podszedł do tematu, lekkim piórem pisząc o zaistniałych wydarzeniach. Osobiście poleciłabym tę książkę jedynie tym, którzy są zaintrygowani sprawą wyprawy Rudolfa Hessa, budzącej nadal wiele kontrowersji i pytań.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto