Okładka wydania

Rizzoli/Isles Tom 3 Grzesznik

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Rizzoli/Isles Tom 3 Grzesznik | Autor: Tess Gerritsen

Wybierz opinię:

Buffy1977

W klasztorze Graystones dochodzi do zbrodni - jedna z zakonnic zostaje zatłuczona na śmierć, a druga w ciężkim stanie trafia do szpitala. Sprawą zajmują się detektyw Jane Rizzoli i lekarz patologii Maura Isles. Tymczasem w innej części miasta zostaje odnalezione ciało niezidentyfikowanej kobiety ze zdartą twarzą oraz amputowanymi stopami i dłońmi. Policja odkrywa, że zajście w klasztorze ma ścisły związek z ciałem zamordowanej nieznanej kobiety. Tymczasem, sprawca tych zbrodni jeszcze nie skończył.

 

"Zmarli są cierpliwi. Nie skarżą się, nie grożą, nie zwodzą pochlebstwami. Zmarli nie krzywdzą. Ból zadają żywi."

 

Tess Gerritsen ostatnimi czasy odniosła ogromny sukces na polu literatury. Od dawna miano mistrza thrillerów medycznych przypisywano Robinowi Cookowi, ale to się zmieniło w momencie, gdy na rynku zaczęły pojawiać się powieści Gerritsen. Osobiście jestem zadowolona z takiego obrotu sprawy, gdyż zawsze wolałam literaturę Tess, a do moich ulubionych książek tej pani należą pozycje traktujące o Rizzoli i Isles. "Grzesznik" jest trzecią powieścią z tej serii i niestety jak dla mnie najsłabszą. Nie znaczy to wcale, że książka jest zła, gdyż Gerritsen swoimi poprzednimi pozycjami dość wysoko podniosła poprzeczkę. W "Grzeszniku" widać minimalny spadek formy autorki, ale tylko i wyłącznie na jednym polu.

 

"Potrafię rozkroić klatkę piersiową i odsłonić serce. Umiem wyciąć kawałek płuc i zdiagnozować pod mikroskopem nowotwór, gruźlicę albo rozedmę. Lecz tajemnice ludzkiej duszy są poza zasięgiem mojego skalpela."

 

Zacznę od rzeczy, które nie przypadły mi do gustu. Najbardziej rozczarowała mnie tendencja autorki ze zbaczania ze śledztwa w kierunku życia osobistego naszych bohaterów. W przypadku książek Gerritsen zawsze najbardziej fascynowała mnie kryminalna strona jej historii, a fakt, że posiada ona wykształcenie medyczne sprawiał, że drobiazgowo opisywane przez nią śledztwa były tak realistyczne. Niestety odniosłam wrażenie, że w "Grzeszniku" polowanie na mordercę zeszło na plan dalszy, a na scenę nieodmiennie zaczęły wkraczać osobiste aspekty z życia naszych bohaterek. Dla wielu czytelników może to być miła odmiana, wiele osób ucieszy się z takiego zabiegu, gdyż zdążyliśmy już polubić zarówno Rizzoli, jak i Isles podczas zapoznawania się z dwiema poprzednimi powieściami Tess, a więc logiczny wydaje się fakt, iż niektórzy będą oczekiwać jakiś bliższych informacji o nich. Mnie to nie zadowoliło, gdyż taką już mam spaczoną naturę - wolę czytać o morderstwach zamiast intymnych uczuciach bohaterów:)

 

"Miejsce zbrodni ma szczególną moc. Jeszcze długo po usunięciu ciała i zmyciu krwi zachowuje pamięć tego, co się wydarzyło. Rozbrzmiewają w nim echa krzyków, unosi się woń strachu. I jak czarna dziura przykuwa uwagę żyjących, którzy nie potrafią oprzeć się pokusie zajrzenia w czeluść piekła."

 

Jednakże przybliżenie życiowych rozterek Rizzoli i Isles wcale nie oznacza, że śledztwa w ogóle nie ma. Czasem autorce się o nim przypomina, a wtedy jak zwykle zaskakuje nas swoją drobiazgowością oraz mrożącymi krew w żyłach kawałkami. Właśnie te elementy fabularne sprawiają, że "Grzesznika" mimo wszystko czyta się w wielkim napięciu i ciężko jest przewidzieć, co stanie się na następnej stronie. Co więcej, rozwiązanie sprawy morderstw to istny majstersztyk, który niejednego czytelnika wprawi w niemałe zdumienie. W kryminalnym wątku książki jesteśmy świadkami na miejscach zbrodni, oglądamy ciała nie tylko z zewnątrz, ale podczas autopsji również wewnątrz. I cały czas zastanawiamy się, kto też mógł dopuścić się tych okrutnych mordów. Oczywiście niełatwo będzie nam rozgryźć personalia sprawcy oraz jego motywy, gdyż pani Gerritsen w swoich książkach nigdy nie pozwala na przewidywalność.

 

W ogólnym rozrachunku "Grzesznik" jest przyjemną kontynuacją dwóch poprzednich książek z serii o detektyw Rizzoli. Tę lekturę czyta się jednym tchem i nawet jeśli autorka zbyt często zbacza z kryminalnego motywu to i tak nie psuje to zanadto naszych wrażeń. Szczerze polecam każdemu miłośnikowi thrillerów, oczywiście dopiero po zapoznaniu się z dwiema poprzednimi książkami z serii. Tak na marginesie dodam tylko, że bardzo cieszy mnie fakt, iż powieści Tess Gerritsen wypuszczane są na rynek przez wydawnictwo Albatros, które należy do moich ulubionych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial