Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Palestyńczycy Na Drodze Do Niepodległości Rozwój, Przemiany I Kryzys Palestyńskiego Ruchu Narodowego

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Jarosław Jarząbek
 • Tytuł Oryginału: Palestyńczycy Na Drodze Do Niepodległości. Rozwój, Przemiany I Kryzys Palestyńskiego Ruchu Narodowego
 • Seria: Opracowania Szczegółowe
 • Gatunek: Nauki PolityczneStosunki Międzynarodowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165 x 232 mm
 • ISBN: 9788374363013
 • Wydawca: Trio
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Palestyńczycy Na Drodze Do Niepodległości Rozwój, Przemiany I Kryzys Palestyńskiego Ruchu Narodowego | Autor: Jarosław Jarząbek

Wybierz opinię:

Joan

Nam, młodym Polakom żyjącym w wolnym i demokratycznym kraju, ciężko jest wyobrazić sobie, że mogłoby być inaczej. A przecież niespełna 40 lat temu, pokolenie naszych rodziców żyło w państwie socjalistycznym, w którym dyktatura wyznaczała zasady funkcjonowania społeczeństwa.

 

"Droga do uzyskania niepodległości jest dla wielu narodów trudna i długa, podzielona na wiele etapów, które trzeba kolejno pokonywać, nierzadko też pełna niebezpiecznych zakrętów historii. (...) Liczne dostępne na polskim rynku publikacje podejmują temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego bądź też – szerzej – ich wzajemnych relacji."

 

W krajach Bliskiego Wschodu od lat toczy się walka o niepodległość. Przez lata konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu poświęcono wiele medialnych wydarzeń, od lat budzi bowiem niepokój wśród przywódców państw nie tylko europejskich.

 

Autorem książki jest doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, Jarosław Jarząbek, który poświęcił polityce prowadzonej na Bliskim Wschodzie wiele lat swojej naukowej pracy.

 

"Niniejsza publikacja ma być spojrzeniem na palestyński ruch narodowy niejako od wewnątrz. Jest próbą ogarnięcia szerszego spektrum zjawisk i zdarzeń z nim związanych, gdzie kwestie odnoszące się do konfliktu czy polityki izraelskiej będą jednymi z wielu elementów wpływających na rozwój wydarzeń. (...) Zamierzeniem autora było przybliżenie czytelnikowi ciekawej i burzliwej historii narodu palestyńskiego, ukazanie różnorodności i charakteru życia politycznego."

 

Głównym przedmiotem badań autora jest "jeden z najważniejszych elementów bliskowschodniej układanki, palestyński ruch narodowy, rozumiany jako wszystkie siły polityczne i społeczne, które utożsamiając się z palestyńskim interesem narodowym, stawiają sobie jako priorytetowy cel powstanie państwa palestyńskiego na terenach całej lub części historycznej Palestyny".

 

W poszczególnych rozdziałach mamy dokładnie przeprowadzoną analizę wewnętrzną struktury palestyńskiego społeczeństwa, rozpoczynając od początków istnienia narodu, następnie analizując czynniki wpływające na ukształtowanie się tożsamości narodowej Palestyńczyków, trudności związane z adaptacją na terenie państwa, po szczegółowy i wyczerpujący opis zarówno organizacji władzy, jak i rozmaitych zgrupowań zbrojnych w obecnej Palestynie. W krytycznej analizie politycznej społeczeństwa palestyńskiego nie zabrakło także spojrzenia z drugiej strony – jeden z ostatnich rozdziałów niniejszej publikacji poświęcony jest spojrzeniu na niepodległościowe działania społeczności palestyńskiej z perspektywy izraelskich przywódców politycznych. Wszystkie rozdziały wzbogacone są o fotografie, wykresy i tabele. Język, jakim posługuje się autor, może stanowić problem dla przeciętnego czytelnika, gdyż jest to praca naukowa, a więc pisana stylem typowym dla rozpraw naukowych, brak w nim miejsca na kolokwializmy czy wyrażenia używane w języku potocznym. W publikacji nie brakuje także odniesień do innych rozpraw naukowych i cytatów, co powinno stanowić pewne ułatwienie dla czytelnika, który po raz pierwszy zetknie się z proponowaną przez autora tematyką.

 

Uważam, że pozycja Jarosława Jarząbka jest niezwykle ważną pozycją w dzisiejszym świecie, w którym mówi się o zagrożeniu „islamizacją" Europy. Jest krytycznym studium obydwu stron konfliktu, dzięki któremu zyskano odpowiedzi na wiele dotychczasowych pytań i wątpliwości. "Książka stanowi próbę krytycznej oceny dotychczasowego wykorzystania szans i możliwości oraz przyszłych perspektyw budowy niepodległego państwa palestyńskiego." To nie tylko pomoc naukowa dla studentów stosunków międzynarodowych, ale przede wszystkim książka wzbogacająca świadomość polityczną i społeczną każdego z nas. Z pewnością rozwieje wiele wątpliwości dotyczących przyszłości narodu palestyńskiego, dążącego do niepodległości czujnym okiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial