Okładka wydania

Suttree

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Suttree | Autor: Cormac McCarthy

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Cormac McCarthy uchodzi za jednego z najlepszych współczesnych amerykańskich powieściopisarzy, dlatego też przyznam, że trochę wstyd mi przyznać, że nazwisko tego autora słyszę po raz pierwszy. McCarthy pomimo tego, że jest uzdolnionym artystą, otrzymał od „New York Times" tytuł „najlepszego nieznanego pisarza Ameryki". Laureat wielu nagród, chociażby takich jak National Book Award i National Book Critics Circle Award za „Rącze konie". Na podstawie jego powieści „To nie jest kraj dla starych ludzi" powstał film nagrodzony czterema Oscarami. W roku 2011 na polskim rynku pojawiła się, wydana w roku 1979 w Ameryce, książka „Suttree", która jest promowana przez wydawcę jako „najzabawniejsza powieśćCormaca McCarthy'ego". Zachęcona pozytywną recenzją, zabrałam się za czytanie ponad 650-stronicowej lektury.

 

Akcja powieści rozgrywa się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Cornelius Suttree postanawia porzucić swoją bogatą rodzinę, żonę i syna, postanawiając zamieszkać w rozpadającej się łodzi na brzegu Tenessee River. Swoje codzienne potrzeby zaspokaja poprzez połów ryb, chociaż to nie wystarcza mu na dostatnie życie, jednakże mężczyzna zbyt wiele od losu nie wymaga. Suttree nie posiada żadnych przyszłościowych planów, natomiast przeszłość – pobyt w więzieniu i trudne relacje międzyludzkie ciążą na nim niczym klątwa. Cornelius Suttree z każdym kolejnym dniem coraz bardziej zaczyna przyzwyczajać się do otoczenia, nawiązując znajomości z pijakami, złodziejami i awanturnikami, przystając do nowego społeczeństwa. Bohater lubi dobrą zabawę, mocne trunki i kobiety, nawet jeśli te nie grzeszą zbytnią urodą. Nie stara się być na siłę przyjazny, lecz zarazem potrafi pomóc tym, którzy zwrócą jego uwagę. Dlatego też wiernie trwa przy Horrogate – młodzieńcze z arbuzowymi fascynacjami i talentem do wpadania w kłopoty, z czym nieustannie walczy Suttree.

 

Przyznam, że do końca nie wiem, czy książka „Suttree" przypadła mi do gustu czy też była lekturą obojętną, o której zdołam szybko zapomnieć. O twórczości Cormana McCarthy'ego można przeczytać mnóstwo pozytywnych słów, lecz osobiście nie do końca polubiłam styl tego autora, który wydawał się być normalny, nie wyróżniający się niczym spokojnie. Natomiast bardzo zaintrygowała mnie fabuła utworu, a w szczególności niesamowita sceneria, która ukazywała brudne speluny, tanie hotele, podupadające bary, gdzie toczyły się prawdziwe akcje zgrozy, przepełnione rozmowami pełnymi wulgaryzmów i innych ostrych słów. „Suttree" niewątpliwie posiada swój własny, kapitalny klimat, który przyciąga czytelnika, nie mającego pojęcia, kim tak naprawdę jest główny bohater. Proza McCarthy'ego wydaje się być bardzo prawdziwa, naturalna, autentyczna – nie ma w niej żadnych zabarwień czy też zbędnych przesłodzeń, które mogłyby źle wpłynąć na odbiór lektury. Rzeczywistość tytułowego Suttree'a zaskakuje na każdym kroku, ale też i wciąga, fascynuje, zasmuca, ale też i niekiedy rozbawia. Świat przedstawiony przez pisarza tętni życiem, jednak to życie jest pełne nienawiści, tajemnic, nostalgii i złości. Nie ma w nim zbyt wielu pozytywnych postaci, bowiem każda z nich ma grzechy na sumieniu – począwszy od pijaństwa, kradzieży a kończąc na morderstwa czy sprzedaży własnego ciała. Fenomenem pióra tego autora nazwałabym to, że zgrabnie przedstawił wszelkie aspekty egzystencji ludzi, do których szczęście rzadko się uśmiechało. Sam Suttree to bohater, którego dosyć ciężko ocenić. Z jednej strony obserwujemy jego lekkie podejście do wszystkich spraw, lecz z drugiej – przejmuje się tylko tym, co go naprawdę interesuje. I to również potrafi zaciekawić i spowodować, że czytelnik inaczej patrzy na jego postępowanie.

 

Trudno mi powiedzieć, czy polecam „Suttree'a". Moje pierwsze spotkanie z twórczością Cormana McCarthy'ego nie nazwałabym do końca do udanych, lecz zarazem nie mogę powiedzieć, że nie polubiłam klimatu recenzowanej przeze mnie powieści. Myślę, że miłośnicy akcji, która rozgrywa się w miejscach zgrozy, ale też i zabójczej wariacji, oraz brutalnej rzeczywistości będą zachwyceni tym utworem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial