Tajemnice Pachnidła

Autor: Agata Wasilenko

Okładka wydania

Tajemnice Pachnidła


Dodatkowe informacje

 • Autor: Agata Wasilenko
 • Tytuł Oryginału: Tajemnice Pachnidła
 • Gatunek: Literatura popularnonaukowa
 • Język Oryginału: polski
 • Liczba Stron: 126
 • Rok Wydania: 2007
 • Wymiary: 139 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-924177-1-2
 • Wydawca: Grodkowskie
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Grodków
 • Ocena:

  4/6

  -

  4/6

  4/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

Zastanawialiście się, dlaczego w towarzystwie pewnych osób czujecie onieśmielenie, chociaż ich mowa ciała, wygląd i gesty sugerują, że mamy do czynienia z kimś przyjacielsko, a nawet familiarnie nastawionym? Albo dlaczego słodki, pudrowy zapach zasypki dla niemowląt relaksuje, wywołuje uczucie szczęścia i jest uważany za wyjątkowo kobiecy? I czy to możliwe, by najbardziej podniecającym zapachem był aromat... spalonej gumy, spalin czy przypalonego mleka?

 

Agata Wasilenko, autorka tekstów od lat publikowanych na łamach prasy, bierze pod lupę fenomen wpływu rozmaitych zapachów na podświadomość człowieka. Nie ukrywa, że jej najnowsza książka została zainspirowana słynną powieścią "Pachnidło" Patricka Suskinda i filmem zrealizowanym na jej podstawie. Każdy, kto w ten czy inny sposób miał do czynienia z niesamowitą historią Grenouille'a, z pewnością zastanawiał się, czy rzeczywiście zapachy mogą tak silnie oddziaływać na nasze myśli i zachowania, a może nawet przemknęła mu przez głowę niepokojąca myśl, że istnieją ludzie, którzy manipulują otoczeniem za pomocą perfum. Autorka pokazuje i udowadnia, że w historii opowiedzianej przez Patricka Suskinda kryje się ziarnko prawdy - może nie tak diabolicznej i złowrogiej, ale z całą pewnością równie intrygującej i wartej bliższego poznania.

 

"Tajemnice pachnidła" to fascynująca podróż do magicznego królestwa zapachów, po której przewodnikiem jest sam Jean-Baptiste Grenouille. Wprowadzeniem do kolejnych rozdziałów są dygresje nawiązujące do odpowiednich scen z "Pachnidła" - i tak na przykład tekst dotyczący składników perfum dawniej i dziś rozpoczyna krótki opis sposobu komponowania pachnideł przez bohatera powieści, co moim zdaniem jest bardzo pomysłowym i niezwykłym rozwiązaniem. Autorka dokonała bardzo wnikliwej i rzetelnej analizy tematu: opisuje proces powstawania perfum, żmudnego doboru składników, odkrywa sekrety genialnych kompozycji najbardziej znanych kreatorów zapachów, jak Guerlain, Dior, Cartier. Czytelnik poznaje historie kultowych pachnideł Shalimar Guerlaina, Chanel No 5 czy Minotaure Palomy Picasso, jak również najmodniejszych zapachów ostatnich lat - Miracle Lancome, Euphoria blossom Calvina Kleina. Sporo miejsca poświęca nie tylko historii perfum, ale i analizie najbardziej popularnych substancji zapachowych w przeszłości i współcześnie, sposobom komponowania zapachów oraz ciekawym, nowym trendom w perfumiarstwie. Dokonuje szczegółowej charakterystyki aromatów kwiatowych, drzewnych oraz tych powszechnie uważanych za afrodyzjaki, jak również współczesnych. W tym ostatnim przypadku byłam mocno zdziwiona faktem, że ktoś mógłby chcieć pachnieć jak tapicerka samochodu, chłodna klamka czy kocia sierść, ale o gustach się nie dyskutuje...

 

Najbardziej intrygującą częścią książki Agaty Wasilenko okazały sie dla mnie rozdziały omawiające psychologiczny aspekt kompozycji zapachowych. Rolą dobrze dobranych perfum jest wzbogacenie wizerunku, uzupełnienie lub dopełnienie niektórych cech charakteru - a temu służą nie modne, sezonowe zapachy, ale takie, które posiadaja własną osobowość. W tym właśnie głowa - a raczej nos - kreatorów zapachów, by stworzyć pachnidła z charakterem, a robią to w oparciu o specjalnie zlecane badania naukowe o wpływie zapachów na człowieka. Dużą rolę w ocenie perfum pełnią doświadczenia życiowe i wspomnienia zapachowe, indywidualne dla każdego człowieka. Zawsze bardziej pociągające będą dla nas te zapachy, które przyjemnie się nam kojarzą - jak woń waty cukrowej w perfumach Angel, który Muglerowi kojarzył się z niedzielnymi spacerami z matką czy pudrowy aromat zasypki dla niemowląt wyczuwalny w Tresor Lancome wywołujący wspomnienie szczęśliwych chwil z niemowlęciem. Musimy też pamiętać o odpowiednim doborze perfum: zapachy zbyt ładne, zbyt grzeczne i zbyt modne mogą się szybko znudzić, prowokować innych do spoufalania się i sugerować, że jesteśmy bezkrytyczni. Uważajcie drogie panie, jeśli nie chcecie mieć w domu zadziornego macho, lecz czułego kochanka, pragniecie zyskać akceptację w grupie koleżanek z pracy i mimo wrodzonej nieśmiałości chcecie być postrzegane jako pewne siebie, silne i zdeterminowane - pamiętajcie o tym, że to wszystko można osiągnąć dzięki odpowiedniej kompozycji zapachowej. Źle dobrane perfumy nie tylko wpływają negatywnie na Wasze samopoczucie sprawiając, że czujecie się niekomfortowo we własnej skórze, ale również wysyłają mylące komunikaty oddziałujące na podświadomość otoczenia, poprzez pryzmat których jesteście postrzegani. Nie tylko Wasze zachowanie, wygląd, mowa ciała i gesty świadczą o Was, ale również - a może przede wszystkim - zapach: ten dobrze dobrany, będący uzupełnieniem charakteru i osobowości. Warto o tym pamiętać, warto też wiedzieć, co komunikujemy otoczeniu za pomocą ulubionych perfum, jak jesteśmy postrzegani w towarzystwie, a także jakie cechy chcielibyśmy uwypuklić, a które raczej ukryć.

 

Książka Agaty Wasilenko to nie tylko intrygujący przewodnik po krainie zapachów uchylający rąbka tajemnic i sekretów perfumiarstwa, ale też fantastyczny poradnik uświadamiający znaczenie zapachów w naszym codziennym życiu oraz ich wpływ na naszą podświadomość i sposób postrzegania świata. Ciekawie skomponowane teksty zawierają sporą dawkę przystępnie podanej wiedzy zabarwionej garścią anegdot o najsłynniejszych pachnidłach w historii i ich twórcach. Uwzględniają one również szczególnie atrakcyjny aspekt psychologiczny, w gruncie rzeczy kluczowy, jeśli chodzi o preferencje zapachowe i dobór perfum. Parafrazując Hemingwaya: "powiedz mi, czym pachniesz, a powiem ci, kim jesteś" - zachęcam Was gorąco do lektury tej arcyciekawej lektury.

Aga

Zapachy są nieodzownym elementem naszego życia, jedne lubimy, inne najchętniej byśmy wyeliminowali, pewne budzą nasze wspomnienia, tak jak zapach babcinego ciasta. Niektóre z nich są nam obojętne, ale zdarzają się i takie, które wywołują w nas określone reakcje. Na mnie działa zapach aromatycznej kawy, który od razu wywołuje u mnie pragnienie i mężczyzna pachnący Adidas adventure, którego od razu odnajdę w tłumie. Nasz nos dostarcza cennych informacji, wywołując tym samym określone odczucia, a czy mały flakonik z substancją zapachową może stać się tajną bronią i subtelnym narzędziem manipulacji ?

 

Agata Wasilenko od lat pisze o pachnidłach na łamach prasy i jest autorką książek „Leksykon perfum", „Świat perfum", „Dieta horoskopowa" oraz „Wróżby na każdy dzień". „Tajemnice pachnidła" to publikacja zainspirowana słynną powieścią „Pachnidło", w której autorka odkrywa sekrety perfum. Od procesu ich tworzenia, przez ewolucję na przełomie wieków do ich wpływu na nasze zachowania.

 

Muszę przyznać, że nie miałam pojęcia, iż historia perfum może być tak interesującą, a od pomysłu do końcowego efektu jest żmuda i długa droga. Nie wiedziałam, jak wiele czynników wpływa na nasze gusta i dlaczego na rożnych etapach życia podobają się nam określone zapachy. Nigdy nie zastanawiałam się dlaczego moje upodobania ulegają zmianie, a moja koleżanka od lat używa „Obsession" i pewnie pozostanie im wierna. Dziś już wiem dlaczego tak się dzieje

 

Autorka poddaje wnikliwej analizie najbardziej popularne substancje zapachowe, od ich składu, poprzez sposoby komponowania, modowe trendy po oddziaływanie na najbliższe otoczenie Odkrywa tajemnice aromatów kwiatowych, drzewnych i innych, które mnie osobiście zdziwiły, ale okazuje się, że są wielbiciele zapachu spalonej gumy, przypalonego mleka czy sierści kota. Obala też mity dotyczące feromonów i zdradza sekret zapachowych afrodyzjaków

 

Na mnie największe wrażenie zrobiły rozważania o psychologicznym wpływie perfum i skutków, jakie może wywołać zetknięcie z danym aromatem. Dobrze dobrany zapach, czasem mówi więcej niż słowa, a odpowiednio użyty może być: kamuflażem, przyciągać uwagę, wywoływać strach, respekt lub działać jak afrodyzjak. Okazuje się, że perfumy nie tylko są dopełnieniem naszej osobowości, ale mogą być skuteczną bronią, bądź bodźcem pobudzającym określone reakcje.

 

Autorka w bardzo prosty i obrazowy sposób podchodzi do tematu, umiejętnie wplata sceny z „Pachnidła", które zgrabnie dopełniają całość., a ciekawe anegdoty sprawiają, że nie sposób nudzić się. Dodatkowym atutem książki jest słowniczek, który wyjaśnia znaczenie najważniejszych terminów, z którymi spotykamy się podczas lektury. Na marginesach pojawiają się opisy najsłynniejszych kompozycji perfum od Chanel N5 do Drakkar Noir, znalazły się tam także ulubione perfumy mojej babci „Być może"

 

„Tajemnice pachnidła" to intrygująca wycieczka do świata perfum, wciągająca, będąca jednocześnie skarbnicą informacji i dobrych rad. Myślę, że każda dziewczyna znajdzie w tej książce wiele cennych wskazówek, które pozwolą jej zrobić z perfum subtelne narzędzie pomagające w osiągnięcie określonego celu czy wywołaniu konkretnego wrażenia, a także odkryje sekrety swoich "zapachowych upodobań".

 

Aneczka

Książka trafiła do mnie dzięki uprzejmości autorki, która zdecydowała się udostępnić ją w celach recenzyjnych, za co serdecznie dziękuję. Dotychczas spotkałam głównie pozytywne opinie, postanowiłam więc zapoznać się z "Tajemnicami pachnidła", które nawiązuje do zekranizowanej powieści Patricka Suskinda pt. "Pachnidło". Zastanawiający pozostaje fakt, czy naprawdę zapachy mogą tak silnie oddziaływać na zachowanie człowieka?

 

Istnieją perfumy, które budzą miłość, współczucie i seksualne pożądanie. Perfumiarze od wieków pragną stworzyć idealny zapach, czyli Świętego Graala tej dziedziny, którego mocy i sile trudno się oprzeć. Pomimo, iż wiele z nich swego czasu uważano za genialne, zawsze moment później tworzono jeszcze lepsze. Nienasycony rynek wybrednych klientów, których ocena jest uzależniona głównie od życiowych doświadczeń powiązanych ze sobą przyjemnymi skojarzeniami, wspomnieniami konkretnego zapachu. Okazuje się, że doskonałym pachnidłem może być zasypka dla niemowląt. Historia pokazuje, iż najlepsze perfumy powstawały w chwili próby naśladownictwa największych dzieł konkurencji, które niejednokrotnie dłużej utrzymywały się na rynku, niż pierwowzór. Współczesna produkcja, ze względu na możliwość wykorzystania komputera, bazuje na różnych dziwnych specyfikach, jak nuta lakieru do paznokci czy rozgrzanej gumy.

 

Niezwykle istotne w procesie tworzenia pachnidła jest przygotowanie składników. Perfumy składają się z wielu substancji zapachowych i spirytusu. Do niedawna kompozycję tworzyły trzy akordy zapachowe, zwane nutami głowy, serca i bazy. Zdaniem Baldiniego piękne tworzyło dwanaście nut, ale do osiągnięcia ideału potrzebny był tajemny trzynasty składnik. Autorka ryzykuje twierdzenie, że może nim być sam uzdolniony twórca. Istnieją zapachowi geniusze, jak na przykład SophiaGrojsman, która szczyciła się tym, że potrafiła odtworzyć niemal każdy zapach przy zastosowaniu mniejszej liczby składników niż czynili to inni. Niemowlęta zostały hojnie obdarzone przez naturę nieprzeciętnie silnym powonieniem, dlatego są w stanie rozpoznać matkę tylko po samym zapachu.

 

Słynne afrodyzjaki to piżmo, wanilia, rozmaryn oraz gałka muszkatołowa. Jednak najbardziej skutecznymi są perfumy, które uspokajają, wówczas wszystko wydaje się piękniejsze. Istota feromonów jest zagadkowa i ostatecznie niezbadana, nie wiadomo czy prawdziwie oddziałują czy ten fakt jest lekko naciągany. Współcześni perfumiarze opierają się głównie na badaniach naukowych o wpływie zapachów na człowieka, z których wiadomo, jakie nuty preferują osoby dojrzałe, a jakie nastolatki. Każdy z nas ma własny, charakterystyczny zapach. Autorka przytacza przykład Ludwika XIV, którego fetor stóp przyprawiał otoczenie nawet o utratę świadomości. Stąd zrodziło się zapotrzebowanie na perfumy w wyższych sferach.

 

Rozróżnić możemy zapachy kwiatowe, jak dodająca romantyzmu i elegancji róża, kontrowersyjny jaśmin, zmysłowa tuberoza, czy subtelna i kokieteryjna lilia. Zapachy drewna czyli lasu, wilgotnej ziemi, który uspokaja i podkreśla pewność siebie. Zapachy kociej sierści czy klamki. Istnieją perfumy sympatyczne oraz perfumy władzy. Odpowiednio dobrane zmieniają sposób postrzegania świata. Mogą podkreślić seksapil, inteligencję czy przebojowość, a zarazem nieodpowiednie mogą przytłoczyć, sprzyjać niezrozumieniu otoczenia lub mobbingowi w pracy. Wyjątkowo dobre pachnidło charakteryzuje się tym, że stojąc na półce przez rok nie zmieni zapachu.

 

„Tajemnice pachnidła" to rzetelne omówienie świata zapachów, podane przykłady różnych perfum, ich skład, a także dostosowanie do ludzkich potrzeb i oczekiwań. Idealne dla kobiet pragnących utrzymać dystans to "First" Van Cleef&Arpels, na poprawę nastroju "Angel" Thierry Mugler, dla tajemniczych kobiet "Neblina" YvesRocher, dla nielubiących stać w cieniu "Mahora" Guerlain i wiele innych. Każda z pań wybierze coś szczególnego dla siebie. Na końcu książki autorka umiejscowiła słowniczek, w którym można znaleźć wytłumaczenie wielu sformułowań związanych z perfumeryjnym światkiem, od "absolutu" do "wytłaczania". Dużo wyniosłam z tej niezapomnianej lekcji o perfumach. Czasem nie zwracam uwagi na znaczenie tych, których używam, a jak wynika z publikacji powinnam to zmienić. Książka zawiera dużo informacji ogólnych, a jednocześnie mnóstwo dobrych rad, została napisana w sposób ciekawy i zajmujący, poza tym liczy sobie niewiele stron, co sprawiło, że przeczytałam ją bardzo szybko. Gorąco zachęcam do lektury.

Bacha85

Film „Pachnidło" Toma Tykwera, oparty na powieści Patricka Süskinda o tym samym tytule wielu ludziom otworzyło nieco oczy, a przede wszystkim nosy na ulotny świat zapachów. Nic więc dziwnego, że autorka, która zawodowo zajmuje się perfumami postanowiła skonfrontować swoją wiedzę, z tym, co można było zobaczyć w kinie, bądź wyczytać w książce. Lektura „Pachnidła" już za mną podobnie, jak film, więc po książkę sięgnęłam z dużą dozą ciekawości.

 

Jest to opowieść o perfumach, wyrywki z historii perfumiarstwa i praktyczne porady, jak dobrać sobie zapach. Wstawki dotyczące konkretnych produktów, pozwalają lepiej zrozumieć rolę, jaką pachnidła mogą pełnić we współczesnym świecie. Gdyby w tej książce można było znaleźć próbki omawianych perfum, byłaby idealna. Warto ją połączyć z wizytą w perfumerii, ponieważ niezmiernie ciężko jest wyobrazić sobie zapach. Chociaż opisy zarówno perfum, jak i grup zapachowych są dość dokładne i znajome zapachy łatwo można wydobyć z własnej pamięci, jednak już stworzenie w umyśle konkretnych kompozycji, w których skład często wchodzą aromaty zupełnie nieznane jest szalenie trudne, jeśli nie niewykonalne.

 

Książkę czyta się bardzo dobrze. Autorka w miarę możliwości unika posługiwania się bardzo branżowym żargonem, a na końcu odnaleźć można słowniczek pojęć ściśle powiązanych z tematem. Nawet laik nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości, ze zrozumieniem tego, co Agata Wasilenko opowiada o, jej zdaniem najważniejszych, kompozycjach zapachowych. Wolałabym, by w tej pozycji pojawiło się więcej profesjonalnych informacji, choć to akurat kwestia ścisłe powiązana z moim chemicznym wykształceniem.

 

Co mi zdecydowanie przeszkadzało, to pojawiająca się niekiedy powtórzenia, zupełnie, jakby książka była zbiorem niepowiązanych ze sobą felietonów zamiast stanowić jednolitą całość. Brakowało mi jakiejś myśli przewodniej, która by połączyła teksty, doprowadzając do jakichś konkretnych wniosków, splatała wszystko w jedną myśl. Teoretycznie taką ideą miało być rozprawienie się powieścią, albo nawet bardziej z filmem „Pachnidło", ja jednak nie odebrałam tego w ten sposób i ciągłe nawiązania do obrazu Tykwera tylko mnie irytowały.

 

Jest to z pewnością bardzo ciekawa pozycja, która pozwoli nieco zgłębić temat perfumiarstwa, choć jak dla mnie było to trochę zbyt mało. Tę książkę można potraktować bardziej jako ciekawostkę, niż jako źródło rzetelnej wiedzy. Myślę, że może również zachęcić do częstszego sięgania po pachnidła i do bardziej świadomego ich wyboru.

 

Książka jest godna polecanie, zwłaszcza dla tych, którzy lubują się w rozmaitych ciekawostkach, dla tych, co lubią zbierać różne informacje o otaczającym ich świecie. Nie polecam jej natomiast osobom, które poszukują bardziej konkretnej wiedzy z dziedziny historii, czy przemysłu perfumeryjnego.

 

Ksiazkowa-fantazja

"Perfumy z pewnością mogą sprawić, że człowiek będzie wydawał się bardziej atrakcyjny niż jest w rzeczywistości. I wcale nie trzeba mieć wyjątkowego nosa jak Grenouille żeby się nimi sprawnie posługiwać."

 

Człowiek od dnia narodzin jest obdarzony różnymi zmysłami m.in. wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Wraz z upływającymi latami bywa, że jakiś zmysł wyróżnia się na tle pozostałych. W dniu dzisiejszych chciałabym zwrócić uwagę na zmysł węchu, który okazuje się równie ważny jak pozostałe. Przede wszystkim posłuży on nam do rozróżniania zapachów, ale nie przypraw, ale zapachu perfum.

 

Agata Wasilenko - autorka książek: "Leksykon perfum"; "Świat perfum", "Dieta horoskopowa", "Wróżby na każdy dzień. Zajmuje się pisaniem o pachnidłach na łamach prasy. Artykuły jej autorstwa można przeczytać dzienniku Rzeczpospolita oraz dodatku Piąta Aleja.

 

Inspiracją do powstania powyższej publikacji była książka Patricka Suskinda "Pachnidło", na podstawie, której powstał również film. Główną postacią do, której odnosi się autorka, jest osoba Grenouill'a, dzięki niemu każdy czytelnik ma zapewnioną podróż po świecie zapachów. Cała publikacja dotyczy szeroko rozumianej tematyki zapachu, ale także znajdziemy tu informacje, jak zapach może wpływać na życie codzienne człowieka. Okazuje się, że perfumy, których używamy na co dzień mogą bardzo wiele powiedzieć o naszej osobowości, a także jak postrzegają inni ludzie. Publikacja w pewnym stopniu obnaża tajemnice perfumiarstwa, a także pokazuje trendy w świecie zapachów. Kto zaś szuka zapachowego afrodyzjaka, to z pewnością może go tutaj znaleźć. Czytelnik również poznaje historie znanych marek chociażby Chanel No5, Calvin Klein, Christian Dior, czy też Lancome. Publikacja jest rodzajem poradnika, jednak śmiało powiedzieć, że jest to przewodnik w świecie zapachów.

 

Autorka posługuje się językiem prostym, a przy tym bardzo jasnym dla czytelnika. Nie znajdziecie tutaj nie zrozumiałych fraz. Jednak jakby znalazł się jakiś wyraz obcy, można zajrzeć na koniec książeczki, gdzie znajduje się słownik, który wyjaśnia wszystkie niejasności. Ponadto publikacja składa się z bardzo krótkich rozdziałów, co na pewno jest ułatwieniem dla czytelnika, który faktycznie zainteresowany jest tematem i zyskuję szansę zastanowienia się nad osobowością, jaką reprezentuje zapachem. Autorka także porusza temat niezwykłych zapachów chociażby spalonej gumy. Za taki zapach ludzie potrafią zapłacić niebotyczne kwoty. Całość publikacja urozmaica fakt, iż autorka odnosi się tytułu "Pachnidła", który teraz o wiele bardziej stanie się dla Was zrozumiały. Dodatkowo poradnik zawiera zdjęcia flakoników poszczególnych perfum.

 

"Tajemnice pachnidła" to świetna propozycja dla koneserów zapachów i perfum. Po przeczytaniu powyższej publikacji z pewnością zastanowię się dwa razy przy zakupie perfum, a tenże przewodnik z pewnością ułatwi mi zadanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!