Okładka wydania

Krzywdzone Dzieci Zagrożenia Współczesnego Dzieciństwa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Krzywdzone Dzieci Zagrożenia Współczesnego Dzieciństwa | Autor: Andrzej Zwoliński

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

„co 7 sekund jedno dziecko umiera z głodu
codziennie 550 dzieci ginie na wojnie
100 milionów dzieci żyje na ulicy
100 milionów dzieci prostytuuje się
25% dzieci korzystających z internetu otrzymuje propozycje o charakterze seksualnym"
(dane z okładki książki)

 

Niemal na każdym kroku podkreślane jest to, że należy chronić dzieci. Co chwilę słyszy się o kolejnych zbrodniach, popełnionych na niepełnoletnich osobach, o problemie głodu czy też wojny, w której giną bezbronni ludzie. Telewizja i prasa na każdym kroku uświadamia nas o randze tego typu zjawisk, przedstawiając kolejne statystyki, które mimo upływu lat i podniesienia się standardu życia w „bogatszych" i „cywilizowanych" krajach, praktycznie się nie zmieniają. Jednak w mediach mówi się jedynie o tym, co od razu rzuca się nam w oczy. We współczesnym świecie nawet dzieci, które mają zapewnione wszystko to, czego chcą, są narażone na niebezpieczeństwa, których często nie zauważamy. W pozycji „Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa" ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński pisze o zjawisku szkody moralnej i fizycznej, dotykające osoby najmłodsze, będące pod działaniem różnego rodzaju wpływów.

 

Andrzej Zwoliński to kierownik Katedry Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz zarazem autor artykułów i publikacji książkowych. W „Krzywdzone dzieci" skupia się na problemach i zagrożeniach, jakie dotykają współcześnie niepełnoletnich, o których zbyt często jesteśmy nieświadomi. Już we wstępie autor podkreśla, iż nie trudno zauważyć w dzisiejszym czasie proces odbierania dziecku dzieciństwa, bowiem „przeznacza się dzieci do najdziwniejszych ról społecznych, narzuca szereg zajęć, których dziecko nie rozumie, każe im się odrywać rolę dorosłych"1 . Istnieje około sto czynników, które mogą przyczynić się do rozkładu rodziny, np. alkohol, sekta, rozwód, jednak tylko cztery mogą wpływać pozytywnie na rozwój bliskich sobie osób, tj. „silna więź z rodzicami zbudowana na ich nieustannej odstępczości; wspólne wartości, zainteresowania, idee; szacunek dla norm społecznych i autorytetów; regularność praktyk religijnych"2 . Publikacja ks. Zwolińskiego została podzielona na 17 rozdziałów. W każdym z nich autor przybliża nam jeden problem, który ma ogromny wpływ na szczęśliwe dzieciństwo najmłodszych. Już same tytuły partii materiałów, czyli dzieci nienarodzone, dzieci niechciane, dzieci-zachcianki, dzieci samotne, dzieci na sprzedaż, dzieci niewychowane, dzieci agresywne, dzieci przestępcze, dzieci samobójcze, dzieci ulicy, dzieci bezwstydne, dzieci molestowane, dzieci-żołnierze, dzieci głodne, dzieci w sekcie oraz dzieci w sekcie, pokazują nam, na jakim aspekcie życia najmłodszych skupi się autor. Podsumowaniem przekazanych wiadomości jest rozdział „Co to jest dzieciństwo?", w którym jeszcze bardziej uświadamiamy sobie, ile przykrości i niesprawiedliwości czyha na każdym kroku. Dane, ukazane w tejże pozycji, zostały poświadczone na podstawie wielu źródeł, na których opierał się autor. Liczne statystyki czy też przykłady działań ludności na podstawie prawdziwych historii jeszcze bardziej przemawiają do czytelnika, pokazując mu czarno na białym, że nie dostrzegamy tego, co dzieje się dookoła nas. Dodatkowo Andrzej Zwoliński często ukazuje zwyczaje społeczeństwa sprzed kilku epok, przedstawiając metody rozwiązywania problemów w tamtym czasie czy też zwyczaje ówczesnych obywateli danego kraju, co tez świadczy o jego solidnym przygotowaniu do omawianego tematu. Na czytanie „Krzywdzone dzieci" pozytywnie wpływa lekki styl autora, który pomimo tego, iż ta publikacja jest pozycją typowo naukową, umiejętnie wzbudza zainteresowanie odbiorcy, pragnącego cały czas dowiadywać się jak najwięcej informacji na temat poruszonych tematów.

 

W tej publikacji znajduje się wiele zaskakujących i zatrważających informacji, o których istnieniu dotychczas większość z nas nie miała pojęcia. Czy wiecie, że w Indiach w stanie Maharasztra w 1976 roku rząd stanowi ogłosił, iż gmina, która wykaże się dużą ilością sterylizacji mężczyzn, otrzyma pierwszeństwo w stanowym programie nawadniania ziemi3? Że w roku 2002 w Polsce doszło do 61 zamachów samobójczych, w tym 38 zakończonych śmiercią, wśród dzieci do 14 roku życia4? Albo czy wiecie, że w XX wieku z powodu głodu i chorób na świecie zmarło ponad 100 mln dzieci, których utrzymanie było równowarte cenie dziesięciu bombowców wysokiej klasy lub dwudniowych światowych wydatków na cele wojenne 5? Przyznam, że nie spodziewałam się, że „Krzywdzone dzieci" okażą się być aż tak ciekawą i pouczającą lekturą, która pokazała mi problemy ówczesnego świata z zupełnie innej strony. Autor w sposób kapitalny skupił się na losie współczesnych nieletnich, którzy narażeni są na niebezpieczeństwa z niemalże każdej strony. O ile o problemie głodu i powstań zbrojnych i ich wpływie na niepełnoletnich mówi się bardzo dużo, to o samotności dzieci oraz presji społeczeństwa na ich działania niestety nie słyszy się żadnych słów. Właśnie dlatego największe wrażenie robią wiadomości poświęcone aborcji, dzieciach, które decydują się na samobójstwo, czy też takich, które nie potrafią odróżnić tego, co widzą na ekranach telewizorów od rzeczywistości. To straszne, że kompletnie nie jesteśmy świadomi tego, co się dzieje obok nas. Ta publikacja otwiera oczy na niebezpieczeństwa oraz przedstawia realne sposoby na ochronę najmłodszych przez zagrożeniami współczesnego świata. Okazuje się, że nawet nasze czasem niecelowe działanie może mieć decydujący wpływ na światopogląd młodego człowieka oraz jego dalsze życie.

 

„Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa" to pozycja, która porusza tematy, o których rzadko się mówi. Ta publikacja pozwala zrozumieć wiele spraw, pokazując wpływ różnego rodzaju czynników na los niewinnych dzieci, oraz metody walki z ciągle przybywającymi niebezpieczeństwami. Utwór ks. Andrzeja Zwolińskiego jest naprawdę godny uwagi i zdecydowanie wpływa na odbiorcę, który zaczyna inaczej patrzeć na to, co się wokół niego dzieje, dostrzegając, jak wiele dotychczas nie zauważał. Niemalże każdego dnia na ulicy mijamy dzieci, które potrzebują pomocy, borykając się z chociażby problemami rodzinnymi, emocjonalnymi i innymi. Jednak mimo tego, że niekiedy widzimy, że coś jest nie tak z drugim człowiekiem, odwracamy wzrok i idziemy dalej. Andrzej Zwoliński pokazuje, że takie rozwiązanie pokazuje jedynie naszą ignorancję i oziębłość, dając do myślenia, co powinniśmy zrobić, by nauczyć się nie tylko uważnie patrzeć, ale też i pozytywnie wpływać na los potrzebujących.

 

Przypisy:

1. Zwoliński A., 2012, „Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa", str. 6
2. Zwoliński A., 2012, „Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa", str. 7
3. Zwoliński A., 2012, „Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa", str. 39
4. Zwoliński A., 2012, „Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa", str. 186
5. Zwoliński A., 2012, „Krzywdzone dzieci. Zagrożenia współczesnego dzieciństwa", str. 291

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial