Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Gościniec

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Kozioł
 • Tytuł Oryginału: Gościniec
 • Seria: Labirynty
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 140
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 124 x 194 mm
 • ISBN: 9788375056822
 • Wydawca: WAM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gościniec | Autor: Andrzej Kozioł

Wybierz opinię:

Książkowo

„Gościniec" to książeczka nietypowa. Króciutka, jednakże ma coś w sobie. Postaram sie Wam wyjaśnić co.

 

Jest to opowieść o upływie lat, zmiany obserwowane są przez Madonnę Przyniesioną przez Wodę, zwaną przez miejscowych Strażniczką Gościńca. Trafiła do nich w trakcie powodzi i od tej pory ludzie dbają o nią, wierząc, że uratowała ich od nieszczęść, w końcu nic wielkiego się w trakcie tej powodzi nie stało, a zyskali Strażniczkę.

 

Jastrzębice Nowe, to zagubiona wśród lasów i łąk wieś. Jedyna droga łącząca ją z resztą świata, to właśnie tytułowy gościniec, przy którym stoi właśnie figurka Strażniczki Gościńca. Właśnie ona może przez dziesiątki lat obserwować życie mieszkańców Jastrzębic, zmiany świata dookoła, postaw ludzkich, życia codziennego, a momentami zmiany dotyczące całej Polski.

 

A ma ona co obserwować – pojawia się w XIX wieku i trwa aż do dzisiaj. Ma okazję obserwować na przykład tabory Cyganów, barwne, wesołe, jednakże wzbudzające niepokój w miejscowych i ich zanikanie, gdy władze ludowe decydują o przymusowym stałym zamieszkaniu. Obserwuje, jak zmienia się powolne życie dyktowane przez pory roku i części doby, bo pojawia się elektryczność, zmechanizowanie rolnictwa, telefony, radio. Obserwuje napływ polityki do wsi i jej wpływ na życie mieszkańców. Zmiany dotykają każdego aspektu życia – od pracy, przez rozrywki, aż do tradycji.

 

Zmieniająca się rzeczywistość ma też wpływ na duchowość. Przez długie lata przy figurce zbierały się przy niej kobiety, by się pomodlić, odmówić litanię. Mężczyźni zatrzymywali się, zdejmowali kapelusz i żegnali się. Dbano o nią, upiększano kwiatami, czyszczono, zmieniano postument. Jednak powoli przybywano do niej coraz rzadziej, zapominano o przeżegnaniu się, przestano dbać. Bo czy jest teraz jeszcze czas i miejsce na takie Madonny i ich rolę w życiu ludzi?

 

„Gościniec" składa się z krótkich rozdziałów – przemyśleń Madonny oraz krótkich opisów z życia, związanych z tymi właśnie przemyśleniami. Autor stworzył w tej książce świat melancholijny, chyba każdy zatęskni za taką swojskością, życiem, w którym ludzie sobie wzajemnie pomagają, światem żyjącym zgodnie z naturą, gdzie nie ma pośpiechu i wyścigu szczurów. Nic więc dziwnego, że urzekła mnie ta książka, dałam się złapać w pułapkę świata bardziej dla ludzi, mniej dla kariery i pieniędzy.

 

Książka Andrzeja Kozła, to urzekająca opowieść o przemijaniu i zmianach. Nastroiła mnie lekko melancholijnie, bo przecież zawsze dawne czasy były lepsze od aktualnych Przeczytałam ją z zainteresowaniem, aczkolwiek nie spodziewajcie się fajerwerków. To zdecydowanie przyjemna lektura, która może ewentualnie natchnąć Was do różnorakich przemyśleń, no i to generalnie tyle. Książka o czasach, które minęły i nigdy już nie wrócą.

 

Polecam wszystkim osobom lubiącym opowieści sprzed wielu lat, ukazujące przekrój zmian społecznych, na dodatek przyjemnie napisane. Jak również osobom lubiącym wspomnienia, myślenie o dawnych czasach, układanie sobie przeszłości w głowie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial