Okładka wydania

Detektyw Murdoch Tom 4 Spuśćmy Psy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Detektyw Murdoch Tom 4 Spuśćmy Psy | Autor: Maureen Jennings

Wybierz opinię:

Isadora

"Spuśćmy psy" to czwarty tom serii, której bohaterem jest XIX - wieczny kanadyjski detektyw William Murdoch, chluba policji miasta Toronto. Autorka, Maureen Jennings, mocno i pozytywnie mnie zaskoczyła - najczęściej kolejne części cyklu rozbijają się o rutynę, powielają wypracowane schematy, nudzą - jednak w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Intryga kryminalna, sama w sobie raczej banalna i niespecjalnie porywająca, nabiera rumieńców za sprawą wyjątkowo osobistych okoliczności dotyczących bezpośrednio detektywa i jego bolesnej przeszłości. Poza tym skrywa ona wybitnie intrygującą warstwę obyczajową, odsłanianą krok po kroku z napięciem godnym powieści gotyckiej, a właściwie stanowi ona pretekst do jej ukazania; autorka wiedzie czytelnika przez meandry osławionej obyczajowości wiktoriańskiej, pod której płaszczykiem konwenansów, dżentelmeńskich manier i chłodnego dystansu czai się... no właśnie, co?

 

Williama Murdocha, wciąż pogrążonego w fantazjach o pięknej wdowie Enid Jones, dopada bolesna przeszłość, przed którą próbował uciekać, odkąd skończył 13 lat. Najpierw dowiaduje się, że jego ukochana siostrzyczka Susanna, od wielu lat ukrywająca się przed światem w klasztorze pod imieniem siostry Philomeny, jest umierająca. Wiadomość ta budzi falę traumatycznych wspomnień z dzieciństwa i zapiekłą nienawiść do ojca, który zniszczył rodzinę Williama.

 

Pogrążony w żalu po śmierci Susanny, Murdoch otrzymuje informację od naczelnika więzienia Don; jego od ponad dwudziestu lat niewidziany ojciec, czekający w celi na wykonanie wyroku śmierci, pragnie się z nim zobaczyć. Miotany sprzecznymi uczuciami detektyw spotyka się z nim - Harry utrzymuje, że został wrobiony w morderstwo niejakiego Johna Delaneya, że jest niewinny. Okoliczności przestępstwa, świadkowie, a przede wszystkim charakter skazanego przemawiają jednak przeciwko niemu. Harry wraz z ofiarą uczestniczył tego feralnego wieczoru w nielegalnych walkach psów ze szczurami, sporo przegrał do Delaneya, co wprawiło go w wyjątkowo podły humor. Jakiś czas później został znaleziony otumaniony alkoholem obok zakrwawionych zwłok mężczyzny. Harry zarzeka się, że ma lukę w pamięci, przekonany, że nie jest winnym jego śmierci, choć wszelkie dowody, poszlaki i zeznania nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

 

William Murdoch, pełen ambiwalentnych uczuć, postanawia przeprowadzić śledztwo od nowa, koncentrując się na zeznaniach świadków. A jest ich całkiem sporo, zaś każdy z nich zdaje się skrywać jakąś tajemnicę; Walter Lacey zamartwia się stanem żony, która niedawno poroniła w brutalnych okolicznościach; upośledzony umysłowo syn zamordowanego, Philip Delaney, w pewnych warunkach staje się agresywny, a zaradzić temu potrafi tylko... gospodyni rodziny, Ucillus Bowling, sama obarczona upośledzoną córką. Ucillus łączą dziwne relacje z właścicielem gospody organizującym nielegalne walki psów, Vincentem Newcombem, który - gdyby tylko chciał - mógłby zaprezentować zgoła odmienny wizerunek Jamesa Craiga, szanowanego członka społeczności. James, wraz z ojcem Charlesem, zdają się skrywać jakiś niebezpieczny sekret, na którego ujawnieniu zależy niejakiemu Patrickowi Pugh, który podaje się za sztukmistrza i wędrownego handlarza książek..

 

Początkowo wydaje się, że świadków nie łączy nic ponad zamiłowanie do nielegalnych walk psów, jednak Murdoch stopniowo odkrywa sieć powiązań. Na jaw wychodzą wstydliwe sekrety i skrzętnie skrywane tajemnice - czy jednak to wystarczy, by ocalić od stryczka Harry'ego Murdocha? I czy detektyw, któremu ojciec zniszczył życie, naprawdę tego chce?

 

"Spuśćmy psy" to kolejny dowód na to, że autorka swobodnie i pewnie czuje się w wiktoriańskich klimatach. I nie chodzi tu nawet o szczególnie wierne czy drobiazgowe oddanie realiów XIX - wiecznego Toronto - których raczej trzeba się domyślać, bo rozpoznać nie bardzo jest po czym - lecz o specyficzną atmosferę epoki, tak sugestywnie zarysowaną, że niemal namacalną, tworzącą w wyobraźni obrazy w kolorze sepii, przysłonięte dymem z fajek i cygar, okraszone szelestem strusich piór i etoli. Naszą wiedzę o tych realiach budują fragmenty obrazów i scen przywodzące na myśl staroświeckie pocztówki, takie migawki z wiktoriańskiej codzienności składające się na obraz epoki nie tyle pełny, co reprezentatywny, dość jednak plastyczny i barwny, by nie pozostawić w czytelniku uczucia niedosytu. Obrazy te autorka przemyca ukradkiem, jakby mimochodem, na marginesie głównego nurtu fabuły, jednak to właśnie one dodają jej życia, charakteryzują XIX - wieczną obyczajowość i mentalność w niezwykle atrakcyjny sposób. Mamy tu więc kobietę, która ośmieliła się podać do sądu napastującego ją lekarza, za co została dosłownie zmiażdżona przez jego obrońcę i ławę panów przysięgłych, szanowanego członka społeczności prowadzącego podwójne życie, upośledzoną umysłowo dziewczynę przywiązaną za nogę na dworze, patologa przeprowadzającego sekcję zwłok bez rękawiczek i wiele innych fragmentów ówczesnej codzienności.

 

Intryga kryminalna opiera się na schemacie zamkniętego kręgu podejrzanych, jednak rozwiązanie zagadki nie jest ani łatwe, ani oczywiste. Stopniowe odkrywanie powiązań między poszczególnymi bohaterami, ich sekrety i możliwe motywy to największe atuty powieści. Dodatkowo mamy tu biednego Murdocha, który usiłuje rozwikłać sprawę kierując się swoją niezwykłą intuicją borykając się jednocześnie z własnymi emocjami i uczuciami względem ojca, który znienacka pojawia się w jego życiu i porządnie nim zatrzęsie. Jeśli już o tym mowa - warstwa psychologiczna jest mało finezyjna i dość toporna, choć nie sposób odmówić jej wiarygodności, zaś intryga kryminalna raczej przeciętna; na ich tle błyszczy natomiast sfera obyczajowa. Sugestywnie oddany klimat i przekonująco zarysowane realia oraz rozmaite aspekty XIX - wiecznej codzienności i mentalności robią wielkie wrażenie i z nawiązką wynagradzają inne niedostatki.

 

"Spuśćmy psy" to nie lada gratka dla wielbicieli kryminałów w kolorze sepii i miłośników powieści rozgrywających się w epoce wiktoriańskiej, no i oczywiście fanów dobrodusznego, nieco naiwnego detektywa Murdocha.

Zuzankawes

Każdy fan kryminałów z pewnością ma swoich ulubionych autorów, których książki porywa z półki księgarni, biblioteki, czy znajomego. Każdą książkę bez wyjątku, a na kolejne czeka z utęsknieniem. To pewnik, bo po dobre książki sięgać po prostu trzeba. To wewnętrzny przymus, czynnik zupełnie od nas niezależny. Czytając dużo, z czasem wyrabia się coś w rodzaju radaru naprowadzającego na porządną literaturę. Uzależniony od książek człowiek, jest niczym dzik w żołędziach. Będzie tak długo węszył i rył, aż trafi na swój przysmak.

 

Każdy lubujący się w kryminałach, prędzej czy później sięgnie po powieści Maureen Jennings. Naprowadzi go na nie jego wyostrzony węch, a po skosztowaniu Jennings, zawsze już będzie oblizywał się na samą myśl o jej książkach. Tak, czytelnicy to straszni smakosze, a książki Jennings to prawdzie przysmaki. Świadczyć o tym może rzesza fanów pisarki, przekłady jej powieści na wiele języków, liczne ekranizacje powieści i nie słabnące zainteresowanie wycieczkami po Toronto śladami detektywa Murdocha, czyli bohatera cyklu jej powieści, które powstają już od przeszło 15 lat.

 

„Spuśćmy psy", to kolejna wydana na polskim rynku książka, w której spotykamy wspomnianego detektywa Murdocha. Detektywa-amatora. Ale uwaga. To amator nie w sprawach zawodowych, tu jest bowiem fachowcem z prawdziwego zdarzenia. On amatorem jest w kwestiach sercowych. O ile w świecie zbrodni i przestępców porusza się z wprawą, o tyle w sprawach uczuciowych stąpa po grząskim gruncie. Sami z resztą zobaczcie, jak radzić będzie sobie w tej materii. Ja opowiem o wątku kryminalnym. Ważniejsze przecież jest, co tym razem pochłonie czas i uwagę bohatera i z jaką sprawą się zetknie. A będzie to bardzo nietypowa i wyjątkowo paskudna sprawa, z brudnym Harrym w roli głównej, czyli Harrym Murdochem, ojcem detektywa. Sprawa będzie o tyle cuchnąca i brudna, bo dotyczyć będzie morderstwa, za które zawisnąć ma ojciec słynnego detektywa, a do popełnienia którego mężczyzna się nie przyznaje. Dodatkowy smaczek nadaje historii fakt, że ojciec Murdocha, to wyjątkowa kreatura i nawet jego syn nie wątpi w jego winę... Detektyw będzie musiał wziąć się za bary z przeszłością, niechęcią do własnego ojca i rozwikłać niezwykle trudne śledztwo. A wszystko to pod presją uciekającego czasu i w bardzo trudnym momencie życiowym detektywa.

 

Będzie interesująco. Zarówno dla Murdocha jak i czytelnika. Hazard, chciwość, miłosne podrygi, nielegalne walki psów ze szczurami, tajemnice i zawiłe relacje łączące bohaterów powieści, wszystko to zaś w klimacie wiktoriańskiego Toronto. Bo właśnie w Kanadzie, w 1895 roku rozgrywa się akcja kryminału. Autorka z dużą drobiazgowością oddała klimat epoki, z jej obyczajowością i różnorodnością, tworząc obraz miasta, którego śladami można podążać dziś dzięki jego świetnemu topograficznemu odrysowaniu.

 

Jennings udało się nie tylko stworzyć ciekawą intrygę kryminalną, ale i znakomicie pokazała tamte miejsca i tamte czasy, nie przygniatając czytelnika nadmiarem szczegółów. I choć trudno mówić tu o tym, by kryminał trzymał w napięciu doprowadzającym do granic szaleństwa, (niczyje życie nie wisi na włosku, no, może za wyjątkiem Harry'ego Murdocha, którego pozycja jest z góry przesądzona), niczyje bezpieczeństwo nie jest bezpośrednio zagrożone, jednak książka fascynuje i pochłania. Życie toczy się dość wolno i leniwie, tylko detektyw Murdoch gna ze śledztwem niczym straż do pożaru. Dzięki temu czytelnik ma możliwość delektowania się słowem pisanym i spokojnie, krok po kroku wraz z Murdochem odkrywa prawdę.

 

Gorąco polecam, na nadchodzące (mam nadzieję) gorące letnie dni.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto