Fatwa Życie W Nieustannym Zagrożeniu

Autor: Jacky Trevane

Okładka wydania

Fatwa Życie W Nieustannym Zagrożeniu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 8 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 10 votes
Klimat: 100% - 8 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 10 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Cinnamon

Podczas wymarzonych wakacji na egzotycznym kawałku świata niejedna z nas marzy o romantycznym uczuciu, które połączy ją z przystojnym, szarmanckim tubylcem. Taki międzynarodowy romans byłby doskonałym dopełnieniem każdej wakacyjnej opowieści! Ale czy takie romantyczki potrafią trzymać na wodzy swoje delikatne i ufne uczucia? Czy aby na pewno warto pakować się w taką chwilową przygodę? „Fatwa. Życie w nieustannym zagrożeniu" nie tylko odpowiada na te pytania, ale daje także pełny obraz prawdziwej historii Jacky Trevane, która powierzyła swoje serce i życie nieodpowiedniemu mężczyźnie.

 

Wszystko zdarzyło się na początku lat 80-tych, kiedy 23-letnia Angielka Jacky – autorka, bohaterka i narratorka powieści – wyrusza wraz z prawie byłym chłopakiem na podbój Egiptu. Podczas podróży do Kairu zatłoczonym autobusem zostają rozdzieleni, a Jakcy skręca kostkę podczas nierozważnej ewakuacji z rozpędzonego pojazdu. Gdy wyobraźnia podsuwa bohaterce najgorsze obrazu – jest sama w obcym mieście, nie może chodzić, a wokół niej kręcą się podejrzane typy – na jej drodze los stawia pewną muzułmańską rodzinę. Otaczają dziewczynę opieką i proponują nocleg do końca jej dziesięciodniowej wycieczki. Jacky, pomimo różnic kulturowych, szybko aklimatyzuje się, zaprzyjaźnia z życzliwą rodziną i zakochuje w jednym z trzech synów gospodyni. Omar jest niezwykle przystojnym, 24-letnim studentem bibliotekoznawstwa o miodowych oczach. Jasnowłosa i niebieskooka Jacky od razu przypada mu do gustu i wkrótce prosi ją o rękę. Chwila wahania i po niecałym tygodniu znajomości angielska turystka zostaje żoną muzułmanina.

 

Czy taki związek ma prawo istnieć w zgodzie i harmonii? Początkowo wszystko układa się nad wyraz pomyślnie. Rodzina męża przyjęła dziewczynę jak swoją własną córkę, cierpliwie tłumaczy muzułmańskie prawa i obowiązki mężatki, wykłada na nią pieniądze. Omar jest romantycznym i ognistym kochankiem – gdyby mógł uchyliłby żonie nieba. Jedynie angielska rodzina Jacky nie może uwierzyć w to, co zrobiła i przeczuwa, że wszystko, co ją spotkało, wkrótce będzie miało swój gwałtowny, przykry finał...

 

Z dnia na dzień relacje z muzułmańską rodziną zaczynają się psuć. Teściowa staje się nieznośna, teść odcina się od niej, szwagrzy wodzą za nią dziwnym wzrokiem, a Omar, gdy coś mu nie pasuje w zachowaniu bądź słowie żony, nie waha się unieść na nią ręki. Po trzech miesiącach od ślubu Jacky zachodzi w ciążę z pierwszą z córek, a że ledwo wiążą koniec z końcem zatrudnia się w miejscowej szkole. Kobieta poznaje tu inne Angielki, które są regularnie bite i poniżane przez małżonków. Już wtedy w głowie Jacky powinna zapalić się żółta lampa ostrzegawcza, ale kobieta wciąż żyje romantycznym uczuciem i sielankowymi wizjami przyszłego życia. Niestety, z miesiąca na miesiąc w jej życiu dzieje się coraz gorzej – staje się jedną z wielu ofiar egzotycznych związków.

 

„Fatwa. Życie w nieustannym zagrożeniu" jest doskonałym obrazem życia codziennego muzułmańskich rodzin, uwypukla widoczne gołym okiem różnice kulturowe, a także jest świadectwem niełatwej drogi adaptacji w nowym środowisku i konsekwencji wynikających z nieposzanowania dla obcych tradycji. Jakcy Trevane opublikowała historię sześciu lat swojego życia w Egipcie ku przestrodze innym romantyczkom, takich jak ona. Nie mogłam uwierzyć w naiwność i głupotę, które objawiły się małżeństwem po niecałym tygodniu znajomości, ale z drugiej strony podziwiam jej siłę i determinację. Katowana, poniżana, zgwałcona, pozbawiona jakichkolwiek praw i perspektyw... Bohaterka z własnej woli zgodziła się na taki los, ale potrafiła się postawić i podjąć decyzję o ucieczce z kraju, który początkowo jawił się jako jej nowy, wymarzony dom, a stał się symbolem bólu i cierpienia. Czy Jacky i jej córkom uda się bezpiecznie uciec przed restrykcyjnym domowym katem? Jak potoczyły się ich dalsze losy aż do dnia dzisiejszego? I czym dla niej jest fatwa?

 

Książka ta jest niewątpliwie pozycją wartą uwagi. Momentalnie wciąga (przeczytałam ją w ciągu jednej doby), nie pozwala o sobie zapomnieć, budzi u czytelnika wiele różnorakich emocji, a przede wszystkim przestrzega kobiety przed nierozważnym powierzaniem swojego serca nieznanym mężczyznom. Bez wahania dałabym książce najwyższą notę, ale naiwność bohaterki, którą się odznaczyła powoduje, że ocena końcowa nieznacznie spada w dół.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!