Facet Z Nocy

Autor: Edward Bolec

Okładka wydania

Facet Z Nocy


Dodatkowe informacje

 • Autor: Edward Bolec
 • Tytuł Oryginału: Facet Z Nocy
 • Gatunek: Publicystyka i Felietony
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 210
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 210 mm
 • ISBN: 9788393482801
 • Wydawca: EB
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Rzeszów

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Palanee

Zasypiasz. Śnisz o krainach, które są ci bliskie, a jednocześnie tak różne od świata, w którym przyszło ci żyć. Śnisz o miejscach realnych, a jednocześnie przesyconych magią. Stanowią one kulminację twoich myśli, zmartwień, problemów. Szczęścia i uciech. Smutku i strachu. Sen przynosi ukojenie, ale i może wzbudzić najmniej oczekiwane emocje. „Facet z nocy" Bolesława Bolca" wydaje się taki być. To zbiór tekstów, opowieści, które sprawiają wrażenie wyjętych prosto z sennego marzenia bądź niepokoju. Wydają się być bardzo realne, ale z drugiej strony są jedynie metaforą, wzmianką. Są historiami, które obdarte z onirycznych i lirycznych opisów, mogły zdarzyć się naprawdę.

 

Edward Bolec przenosi nas w miejsca, które są dla niego bliskie i które w istotny sposób wpłynęły na jego życie. Wykorzystuje w tym celu krótsze jak i dłuższe formy, przeplatając je między sobą. Czasem jest to króciutka anegdotka nakreślająca problem, sytuację, zachowanie, z jakim spotkał się pisarz. Czasem jest to dłuższe spotkanie, wydawałoby się, realnymi postaciami. Innym razem przenosimy się do miejsc, gdzie nie obowiązują żadne sztywne reguły. Bolec genialnie przeplata świat snu z rzeczywistością. I choć nie wytyka palcem, nie nazywa konkretnie, każdy domyśla się, co i kogo znajdziemy w jego opowieściach.

 

Bolec komentuje współczesną politykę. Wyśmiewa ludzkie zachowanie. Uwypukla pewne cechy i nadaje im niepowtarzalny wymiar. Opowieści zmuszają do zastanowienia się nie tyle nad kondycją człowieka czy współczesnego świata, ale nad konkretnymi problemami, z którymi możemy się spotkać. Migawki w sposób skondensowany, lecz jakże trafny uświadamiają nam, że nie ma idealnej krainy marzeń i snów. A im dalej zagłębiamy się w historie, tym więcej skaz widzimy.

 

Jedną z najlepszych historii jest tytułowa opowiastka „Facet z nocy", gdzie wraz z bohaterem podróżujemy po nieboskłonie, poznajemy Krainę Słońca, wyimaginowane miejsca Bolton, a przede wszystkim zagłębiamy się w sytuację polityczną Republiki. Szukając odpowiedników w realnym świecie, szybko dostrzeżemy świetny komentarz do bieżącej polityki pewnego rzeczywistego mocarstwa.

 

Bolec zauroczył mnie również opowieścią „Park, pustynia i karawana", chyba najlepszą w całym zbiorze. Genialnie przeplata tu swoje poglądy, senne marzenia, odrobinę magii. Cudownie przetwarza rzeczywistość, zabierając nas w świat pokoju, zapachu i odrobiny zapomnienia. Zdarzają się nudniejsze historie, ale gdzie ich nie ma? Wystarczy dać się ponieść wyobraźni i szukać tego, co autor chce nam powiedzieć.

 

Warto wybrać się w podróż, pomiędzy Bostonem, Boltonem a miastem Rze. Warto poznać niecodzienne spojrzenie na rzeczywistość i na politykę. Warto zagłębić się w świat sennych marzeń, gdzie liryzm porywa równie mocno, co niejedna książka z wartką akcją.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!