Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Efekt Cienia Podwójna Natura Źródłem Twojej Siły

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 6 votes
Akcja: 100% - 6 votes
Wątki: 100% - 6 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 6 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 6 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Efekt Cienia Podwójna Natura Źródłem Twojej Siły | Autor: Deepak ChopraDebbie FordMarianne Williamson

Wybierz opinię:

Pavell

Podwójna natura towarzyszy człowiekowi od zawsze. Dorastając poznajemy i interpretujemy na swój sposób dobro i zło, piękno i brzydotę, czy miłość i nienawiść. To co uznamy za gorsze i niewygodne dla nas, ukrywamy i staramy pokazywać się w jak najlepszym świetle. Czasem jednak finalny efekt jest zupełnie odwrotny od zamierzonego i nie wiem jak mocno byśmy się starali, nasze starania i tak spalaja na panewce. To właśnie nasza druga, ciemna natura daje znać o sobie i przejmuje kontrolę nad naszymi zachowaniami i działaniami. Im bardziej chcemy ją ukryć, tym bardziej jej działanie wpływa na nasze poczynania. W książce „Efekt cienia – podwójna natura źródłem Twojej siły", trójka autorów podpowiada jak zaakceptować swoją ciemną stronę i wykorzystać ją do zmiany swojego życia na lepsze.

 

Deepak Chopra, Debbie Ford i Marianne Williamson po kolei opisują swoje spostrzeżenia na temat efektu cienia, czyli drugiej natury człowieka. Wyjaśniają różnicę między tym kim chcielibyśmy być, a kim jesteśmy i w jaki sposób wpływa to na nasze funkcjonowanie w świecie. Każdy z autorów wyjaśnia w swojej części czym jest tytułowy efekt cienia, jak go rozpoznać i jak z nim walczyć. Owa walka nie polega jednak na stłamszeniu drugiej natury, tylko na zaakceptowaniu jej, przyjęcia w swoje progi i traktowania jako cennego sojusznika.

 

Nasz cień składa się z myśli, impulsów i uczuć, które są dla nas zbyt bolesne by je zaakceptować i zamiast pracować nad nimi - tłumimy je. Według autorów, wszystkie te uczucia są sprawami z przeszłości z którymi nie mieliśmy odwagi się zmierzyć i jeśli tylko uznamy, że są złe, rzucamy je w głębokie czeluście swojej podświadomośći. Nigdy o nich jednak nie zapominamy gdyż dają nam znać o sobie, przeważnie w momentach najmniej nam odpowiadających. Kluczem do tego by uwolnić się od ciemnej strony jest jej zrozumienie. Pozwoli nam to wydobyć na światło dzienne nasze „ja", z którego jesteśmy najbardziej dumni i które nas inspiruje do życia i do działania.

 

Według dr Charlesa Richardsa ignorowanie naszego cienia jest jak zamykanie kogoś w piwnicy, na tak długo, aż zrobi sobie coś strasznego by przyciągnąć naszą uwagę. Zamiast zamykać swoje uczucia w piwnicy i czekać na katastrofę, lepiej zaakceptować wszystkie swoje twarze i w ten sposób docenić swoją całość i unikalność.

 

Prostym przykładem jak funkcjonuje efekt cienia może być postać superbohatera, który istnieje tylko dlatego, że istnieje jego przeciwieństwo, czyli czarny charakter. Każdy z nich jest tak mocny, jak mocny jest jego przeciwnik. W ten sam sposób funkcjonuje nasza mroczna natura. Jeżeli tylko wprowadzimy do świadomości jej istnienie, zaakceptujemy je i stawimy jej czoła, wtedy staniemy się tak samo silni jak ona.

 

Czytając wszystkie trzy części książki „Efekt cienia – podwójna natura źródłem Twojej siły", miałem nieodparte wrażenie, że wciąż powtarzane jest mi to samo. Można pomyśleć, że tak ma być bo przecież dzieło jest o „efekcie cienia". Chodzi jednak o to, że zaskakujące jest jak wiele można napisać o tym samym, ujmując zdanie za każdym razem trochę inaczej. Każdy z autorów opowiada o podwójnej naturze w swoim indywidualnym stylu i choć w pewnym stopniu różnią się one między sobą, tak naprawdę wciąż czytamy to samo. Na dobrą sprawę wystarczy przeczytać tylko pierwszą część, autorstwa Deepaka Chopry, żeby uświadomić sobie swoją drugą stronę i zacząć ją wykorzystywać na swoją korzyść. Resztę książki można sobie zwyczajnie odpuścić, gdyż nie dowiemy się z niej niczego nowego.

 

Na ostatnich stronach dostajemy na dokładkę swego rodzaju psychotest, który uświadomi nam czy jesteśmy pod władzą swojego cienia, czy może jednak jesteśmy wolnymi i świadomymi ludźmi. Dobrym pomysłem jest zacząć tym razem książkę od końca i wziąć najpierw udział w teście, aby zaoszczędzić czytanie trzy razy tego samego. Przy okazji nie wypaczymy sobie końcowego wyniku, gdyż nasze odpowiedzi będą o wiele bardziej szczere przed, niż po lekturze, dzięki której będziemy wiedzieli jak odpowiadać, żeby mieć bardziej zadowalający wynik.

 

Publikacja trójki autorów nie jest to pozycją dla każdego. Jeśli dajesz się kontrolować swojej drugiej, ciemnej stronie i nie umiesz się jej przeciwstawić, to książka dla Ciebie. Dla reszty będzie to tylko kolejna publikacja o tzw. rozwoju duchowym, jakich wiele, nie wnosząca rewolucji do naszego codziennego życia. Tak naprawdę to życiowe doświadczenie, które postępuje wraz z wiekiem, powie nam o wiele więcej o naszym złożonym charakterze i drugiej naturze niż „Efekt cienia – podwójna natura źródłem Twojej siły".

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial